კონკურენციის ეროვნულმა სააგენტომ ტურისტული მომსახურების სექტორში არაკეთილსინდისიერი კონკურენციის შემთხვევა დაადასტურა
საქართველოს კონკურენციის ეროვნულმა სააგენტომ, ტურისტულ სექტორში დაწყებული მოკვლევა დაასრულა და არაკეთილსინდისიერი კონკურენციის ფაქტი დაადასტურა. საკითხი ეხებოდა თბილისში, ტურისტებისთვის, ქალაქის ტურის მომსახურების სექტორში ორი კომპანიის დავას. კონკურენციის ეროვნული სააგენტოს მიერ დამუშავებული მასალების შედეგად, დადასტურდა მომჩივანის იდენტური სასაქონლო ნიშნებისა და სატრანსპორტო საშუალებების იერსახის უკანონო გამოყენება. შესაბამისად, სააგენტოს გადაწყვეტილებით მოპასუხე კომპანიას ფინანსური სანქცია დაეკისრა და კანონდარღვევის დაუყოვნებლივ აღმოფხვრა დაევალა. კონკურენციის ეროვნულმა სააგენტომ 2022 წელს დაასრულა ერთი მოკვლევა -სადაზღვევო/ჰოსპიტალურ სექტორში დომინანტური მდგომარეობის სავარაუდოდ ბოროტად გამოყენების ფაქტზე. დარღვევა არ დადასტურდა, თუმცა ამბულატორიულ დაწესებულებებზე 2 რეკომენდაცია გაიცა. ამ დროისთვის, კონკურენციის ეროვნული სააგენტო მოკვლევის 3 საქმეს განიხილავს - საავტომობილო საწვავის ბაზარზე შეთანხმებული ქმედების სავარაუდო ფაქტს; სათარჯიმნო სექტორში - დომინანტური მდგომარეობის ბოროტად გამოყენების და შეთანხმებული ქმედების სავარაუდო შემთხვევას და ავტო მომსახურების სექტორში - ადმინისტრაციული უწყების მხრიდან, კონკურენციის შეზღუდვის სავარაუდო ფაქტს. ასევე, ეკონომიკის რეგულირებადი სფეროს მარეგულირებელ ორგანოებთან ერთად 3 საქმის შესწავლის პროცესი მიმდინარეობს შეთანხმებული ქმედების და დომინანტური მდგომარეობის ბოროტად გამოყენების შესაძლო შემთხვევებზე. 2022 წელს, კონკურენციის ეროვნულმა სააგენტომ საავტომობილო საწვავის ბაზრის მონიტორინგი დაასრულა და მოკვლევის პროცესი დაიწყო. ამ დროისთვის, მიმდინარეობს ბუნებრივი/თხევადი აირის საავტომობილო საწვავის ბაზრის და შუშის ნარჩენების ბაზრის მონიტორინგი. ამავე პერიოდში, 4 კომპანიის შერწყმაზე გაიცა თანხმობა და მიმდინარეობს საქმისწარმოება 1 საქმესთან დაკავშირებით.

The National Competition Agency Has Confirmed A Case of Unfair Competition In the Tourism Service Sector
The National Competition Agency of Georgia has completed the investigation in the tourism sector and confirmed the fact of unfair competition. The issue was related to the dispute between two companies in Tbilisi city's tour service sector.
As a result of the materials processed by the National Competition Agency, the illegal use of identical trademarks and vehicle appearance of the applicant was revealed. According to the agency's decision, the respondent company was imposed a financial sanction and instructed to eliminate the violation of the law.
The National Competition Agency completed one investigation in 2022 related to the alleged abuse of a dominant position in the insurance/hospital sector. Despite not revealing the violation, 2 recommendations have been issued for outpatient centers.
Currently, there are 3 ongoing investigations under the National Competition Agency in fuel market related the fact of an alleged concerted action; In the translation sector - the fact of an alleged abuse of a dominant position and concerted action and in the auto service sector - the fact of an alleged restriction of competition by the administrative agency.
As well as, 3 cases with the regulatory bodies of the economy field, related to an alleged facts of concerted actions and abuse of dominant position, are in progress.
In 2022, the National Competition Agency has finished the fuel market monitoring and started the investigation. Currently, the natural/liquid gas fuel and the glass waste markets are under monitoring. In the same period, the merger of 4 companies was approved and proceedings on 2 cases are ongoing.