2022-2024 წლებში, საქართველოში კონკურენციის პოლიტიკის და მომხმარებლის უფლებების დაცვის მიმართულებით მნიშვნელოვანი ნაბიჯები გადაიდგა.  კანონმდებლობით მინიჭებული უფლებამოსილების ფარგლებში, საქართველოს კონკურენციისა და მომხმარებლის დაცვის სააგენტო(GCCA) უზრუნველყოფს ქვეყანაში კონკურენტული და სამართლიანი ბიზნეს გარემოს ფორმირებას, მომხმარებლის უფლებრივი მდგომარეობის გაუმჯობესებას და  დემპინგური იმპორტისგან ადგილობრივი ინდუსტრიის დაცვას.
განსაზღვრული მიზნების ეფექტურად განხორციელების მიზნით, GCCA-იმ 2025-2027 წლის ინსტიტუციური განვითარების სტრატეგია შეიმუშავა და დაამტკიცა. დოკუმენტი მოიცავს არსებული მდგომარეობის შეფასებას, გამოწვევებს, მისიას და სტრატეგიულ მიმართულებებს. მათ შორის, საკანონმდებლო და ნორმატიული ბაზის  დახვეწას, საერთაშორისო და ადგილობრივ დონეზე მიღებული ცოდნისა და გამოცდილების გაზიარებას, სასწავლო და კვლევით მიმართულების გაძლიერებას, სტრატეგიულ ბაზრებთან დაკავშირებული მიდგომების ჩამოყალიბებას და აღსრულების მექანიზმების გაუმჯობესებას. კოლეგა და მარეგულირებელ უწყებებთან, ხელისუფლების ორგანოებთან, დარგობრივ ასოციაციებთან, არასამთავრობო სექტორთან, დონორ და საერთაშორისო ორგანიზაციებთან, მედიასთან, აკადემიურ სექტორთან და სხვა მიზნობრივ ჯგუფებთან სამუშაო შეხვედრების ორგანიზებას და ურთიერთთანამშრომლობის გაძლიერებას.
GCCA-ის სტრატეგიული დოკუმენტის მიხედვით იგეგმება - საინფორმაციო და კიბერ უსაფრთხოების პოლიტიკის შემუშავება. თანამედროვე სტანდარტების შესაბამისად, ოპერაციული რისკების შეფასებისა და მართვის სისტემის ამოქმედება. მათ შორის. კადრების შეფასების სისტემის დანერგვა და ფიზიკური ინფრასტრუქტურის გამართვა.

GCCA Approves Institutional Development Strategy for 2025–2027
Between 2022 and 2024, Georgia achieved significant progress in advancing competition policy and enhancing consumer protection. The Georgian Competition and Consumer Agency (GCCA), operating under national legislation, played a pivotal role in promoting a fair and competitive business environment, protecting consumer rights, and local industries from the adverse effects of dumped imports.
To advance these objectives, the GCCA adopted the Institutional Development Strategy for 2025–2027, which outlines the Agency's mission, current challenges, and strategic priorities. Key initiatives include: Enhancing the legislative and regulatory framework; Leveraging international and local expertise; Strengthening education and research initiatives; Developing strategies for key markets and Improving enforcement mechanisms. The GCCA also emphasizes collaboration, conducting working meetings and fostering partnerships with counterpart and regulatory agencies, government bodies, industry associations, NGOs, donors, international organizations, media, academia, and other stakeholders.
According to the GCCA's strategic document, plans include developing an information and cybersecurity policy, launching an operational risk assessment and management system in line with modern standards, implementing a personnel evaluation system, and maintaining physical infrastructure.