საქართველოს კონკურენციისა და მომხმარებლის დაცვის სააგენტოს(GCCA) მიერ შპს „ისურვეს“ მიერ „მომხმარებლის უფლებების დაცვის შესახებ“ საქართველოს კანონის დარღვევის ფაქტი - უსამართლო კომერციული საქმიანობის ფაქტი დაუდგინდა.
საქმე ეხება მომხმარებლებისთვის მტვერსასრუტის ძირითადი მახასიათებლის - მუშაობის ხანგრძლივობის შესახებ არაზუსტი ინფორმაციის მიწოდებას. კერძოდ, დადგინდა, რომ მოვაჭრე მომხმარებლებს ინფორმაციას აწვდიდა მოწყობილობის მუშაობის ხანგრძლივობის მხოლოდ მაქსიმალური მაჩვენებლის შესახებ, მიუხედავად იმისა, რომ მისი ფუნქციური რეჟიმების უმეტეს ნაწილში მოწყობილობა ამ ხანგრძლივობით ვერ მუშაობდა. შესწავლის შედეგად ასევე დადასტურდა, რომ მოვაჭრე მომხმარებლებს აწვდის „წესებსა და პირობებში“ ასახული ინფორმაციის საპირისპირო ინფორმაციას. კერძოდ, უარყოფს მომხმარებლისთვის კანონით მინიჭებულ და პოლიტიკაში ასახულ უფლებებსა და გარანტიებს. შესაბამისად, სააგენტოს გადაწყვეტილებით, კანონდარღვევის აღმოფხვრის მიზნით, მოვაჭრეს დაევალა - 1 თვის ვადაში, მომხმარებელთა დარღვეული უფლებები აღადგინოს და თავისი სავაჭრო პოლიტიკა კანონის შესაბამის მუხლებს შეუსაბამოს.
კანონმდებლობის შესაბამისად, ზემოაღნიშნული კომერციული საქმიანობა წარმოადგენს კანონით აკრძალულ ქმედებას. მოვაჭრის შესაბამისი ქცევა შესაძლოა იწვევდეს ან სამომავლოდ გამოიწვიოს მომხმარებლის შეცდომაში შეყვანა, მოტყუება. მნიშვნელოვანია აღინიშნოს, რომ საქონლის, მომსახურების შეძენამდე, ინფორმირებული არჩევანის ფარგლებში, მომხმარებლის უფლებაა - შესყიდვის შესახებ მიიღოს სრული, უტყუარი და ამომწურავი ინფორმაცია - სახელმწიფო ენაზე მკაფიოდ და გასაგებად. აღნიშნული უფლების დარღვევა ეწინააღმდეგება სამართლიანი და გამჭვირვალე სავაჭრო პრაქტიკის პრინციპებს.
ინფორმაციისთვის: კანონმდებლობის შესაბამისად, სააგენტოს გადაწყვეტილების დადგენილ ვადაში შეუსრულებლობის ან არაჯეროვნად შესრულების შემთხვევაში, მოვაჭრეს ჯარიმა ეკისრება, რომლის ოდენობა არ უნდა აღემატებოდეს მოვაჭრის წინა ფინანსური წლის, წლიური ბრუნვის 2%-ს. 12 თვის განმავლობაში, მოვაჭრის მიერ დარღვევის გამეორება გამოიწვევს დაკისრებული ჯარიმის გაორმაგებას. სააგენტოს გადაწყვეტილება შეიძლება გასაჩივრდეს სასამართლოში. ჯარიმის დაკისრება მოვაჭრეს სააგენტოს გადაწყვეტილების შესრულების ვალდებულებისგან არ ათავისუფლებს.

The Georgian Competition and Consumer Agency has established a violation of the Law of Georgia on the Protection of Consumer Rights by LLC "Isurve", specifically engaging in unfair commercial practices.
The case concerns the provision of inaccurate information to consumers regarding the key characteristic of a vacuum cleaner—its operating duration. It was established that the trader provided consumers with information only about the device’s maximum operating duration, despite the fact that the device could not sustain this duration in most of its functional modes. Additionally, the investigation revealed that the trader provided information contradicting the "terms and conditions," denying consumers the rights and guarantees afforded to them under both the law and the company’s own policies. As a result, the GCCA has ordered the trader to restore the violated consumer rights and align its commercial policies with the relevant legal provisions within one month.
Such commercial practices are prohibited under Georgian legislation, as they may mislead or deceive consumers, either presently or in the future. Consumers have the right to receive complete, accurate, and comprehensive information about goods or services in the state language, presented clearly and understandably, to make informed purchasing decisions. Violating this right undermines the principles of fair and transparent commercial practices.
FYI: According to the legislation, when a trader fails to execute or improperly executes a decision of the Agency within the period determined by the Agency, the trader shall be penalized. The amount of penalty shall not exceed 2 % of the annual turnover of the trader for the preceding financial year. If, during a period of 12 months, a trader commits a violation repeatedly, he/she shall be subject to a penalty which is double the amount of the previously imposed penalty. The Agency's decision can be appealed in court. The imposition of a fine does not exempt the trader from complying with the Agency's decision.