საქართველოს კონკურენციის ეროვნულმა სააგენტომ, მომხმარებლის სასარგებლოდ, კომპანია შპს „ანი“-სთან პირობითი ვალდებულების ხელშეკრულება გააფორმა. შესაბამისად, კომპანიას დაევალა - 1 თვის ვადაში, სააგენტოს შესრულებული ვალდებულებების მტკიცებულებები წარუდგინოს.
სააგენტოსა და მოვაჭრეს შორის გაფორმებული ხელშეკრულების შესაბამისად, კომპანიამ აიღო ვალდებულება - იმ მომხმარებელთა უფლებები აღადგინოს, რომელთაც, სავარაუდოდ, ზიანი მიადგათ, შეცვალოს კომპანიის სავაჭრო პოლიტიკა და შეუსაბამოს კანონის მოთხოვნებს. ასევე, მომხმარებელს ქართულ ენაზე - მკაფიოდ, გასაგებად და სრულად მიაწოდოს კანონით განსაზღვრული ინფორმაცია. მათ შორის, ნაკლიანი ნივთის შეცვლა/შეკეთება/დაბრუნებასთან დაკავშირებული ვალდებულებები.
კანონმდებლობის შესაბამისად, მომხმარებლისთვის მიწოდებული ფორმა უნდა შეიცავდეს:
• საქონლის/ მომსახურების დასახელებას და არსებით მახასიათებლებს;
• მოვაჭრის ვინაობას, მისამართს და საკონტაქტო ინფორმაციას;
• საქონლის/მომსახურების ფასს, ძირითად და დამატებით ხარჯებს;
• საგარანტიო პირობებს და კანონით განსაზღვრულ სხვა ინფორმაციას.
მოვაჭრე ვალდებულია - სარეალიზაციო მაღაზიაში გასაყიდი ფასი მკაფიო, გასაგები ფორმით მიუთითოს.
ინფორმაციისთვის: 2022 წლის ნოემბრიდან - 2023 წლის აპრილის ჩათვლით, კონკურენციის ეროვნულ სააგენტოში 213 განაცხადი დაფიქსირდა, საიდანაც 135 განცხადებაზე საქმის შესწავლა დაიწყო. 6 თვის განმავლობაში, კონკურენციის სააგენტომ - მომხმარებლის სასარგებლოდ, პირობითი ვალდებულების აღების შესახებ 59 საქმეზე - 35 შეთანხმება გააფორმა. ამავე პერიოდში, დადასტურდა მომხმარებელთა ჯგუფის უფლების 9 დარღვევის ფაქტი - 22 საქმეზე, ხოლო 3 შემთხვევაში დარღვევა არ დადასტურდა.

The trader is obliged to provide information to the consumer in the Georgian language - clearly, comprehensibly and completely
The Georgian National Competition Agency signed a commitment agreement with the company ltd "Ani” in favor of the consumer. Accordingly, the company was obliged to submit evidence of the fulfilled obligations to the Agency within 1 (one) month.
In accordance with the agreement signed between the Agency and the trader, the company was obliged to restore the rights of those consumers who allegedly suffered damages due to the trader’s policy, to change the company’s internal policy and comply with the requirements of the law. Also, a trader is obliged comprehensibly and completely provide the information to a consumer defined by the law in the national language of Georgia. Including the obligation related to the replace/repair/return of the defective item.
According to the law, the form provided to the consumer must contain:
• The name and essential characteristics of the goods/services;
• Trader’s name, address and contact information;
• The price of goods/services, basic and additional costs;
• Warranty conditions and other information defined by law.
The trader is obliged to indicate the selling price in a clear, and understandable manner in the retail store.
For information: from November 2022 - to April 2023, Agency has received 213 applications and a case study has been started on 135 applications. During 6 months the 35 commitment agreement was signed in favor of the consumer on 59 cases. The fact of violation was confirmed in 9 cases (22 cases), and in 3 cases was not confirmed.