საქართველოში 2023 წლის I კვარტალში 5311 კონცენტრაცია დარეგისტრირდა
კონკურენციის ეროვნული სააგენტოს ინფორმაციით, 2023 წლის პირველ კვარტალში საქართველოში ეკონომიკური აგენტების 5311 კონცენტრაცია (გაერთიანება) დარეგისტრირდა. იდენტიფიცირებული მონაცემების მიხედვით, 5309 შემთხვევაში რეგისტრირებულ კონცენტრაციებში მონაწილე მხარეების წლიური ბრუნვა, წინასწარი შეტყობინების ვალდებულების წარმოშობისთვის აუცილებელ კრიტერიუმს წლიური ბრუნვის ნაწილში არ აკმაყოფილებდა. 2 შემთხვევა აკმაყოფილებდა, თუმცა ორივე მათგანი კონკურენციის კანონმდებლობით განსაზღვრულ გამონაკლისებში მოექცა.
ინფორმაციისთვის: სააგენტოსათვის წინასწარ სავალდებულო შეტყობინებას ექვემდებარება კონცენტრაცია, თუ მისი მონაწილე პირების ერთობლივი (ჯამური) წლიური ბრუნვა საქართველოს ტერიტორიაზე 20 მილიონ ლარს და ამასთან, კონცენტრაციის მონაწილე მინიმუმ ორი პირიდან თითოეულის წლიური ბრუნვა 5 მილიონ ლარს აღემატება. სააგენტოს გვერდის ავლით კონცენტრაციის განხორციელების შემთხვევაში გათვალისწინებულია ჯარიმა, კომპანიის წინა წლის ბრუნვის 5%-მდე მოცულობით. კონცენტრაციის შესახებ შეტყობინების განხილვის საფასურია 5000 ლარი.
2022 წელს, საქართველოში რეგისტრირებული 20 639 კომპანიის გაერთიანება (კონცენტრაცია) იქნა გადამოწმებული. სააგენტომ 6 კონცენტრაციაზე თანხმობა გასცა. აქედან, 2 გაერთიანება სააგენტოს გვერდის ავლით განხორციელდა. შესაბამისად, ეკონომიკურ აგენტებს 60 000 ლარის ოდენობით ჯარიმა დაეკისრათ.

5311 concentrations were registered in Georgia in the first quarter of 2023
According to the information of the National Competition Agency, in the first quarter of 2023, 5311 concentrations (unions) of undertakings were registered in Georgia. According to the identified data, in 5309 cases, the annual turnover of the parties participating in the registered concentrations did not meet the criteria necessary for the origination of the obligation of prior notification in the part of the annual turnover. 2 cases were meet the criteria, although 2 of them fell under the exceptions defined by the competition legislation.
For information: Concentration is subject to notification to the Agency if the aggregate (total) annual turnover of its participants on the territory of Georgia, exceeds 20 million GEL and the annual turnover of at least two persons participating in the concentration exceeds 5 million GEL for the previous financial year. Implementing the concentration without preliminary notification to the Agency, may result in a fine, of up to 5% annual turnover of the previous year. The fee for reviewing a concentration notice is GEL 5,000
In 2022, concentrations of 20 639 companies registered in Georgia were verified. The Agency has approved 6 concentrations. Of these, 2 unions were implemented concentration by passing the Agency. Accordingly, the undertakings were fined 60,000 GEL.