ფარმაცევტულ ბაზარზე მიმდინარე მოკვლევის ფარგლებში მოპასუხე კომპანიების რიცხვი ხუთამდე გაიზარდა
საქართველოს კონკურენციის ეროვნული სააგენტოს გადაწყვეტილებით, ფარმაცევტულ ბაზარზე 4 კომპანიის მიმართულებით დაწყებულ საქმის შესწავლას კიდევ ერთი კომპანია დაემატა. კერძოდ, ონკოლოგიური მედიკამენტებთან დაკავშირებით მიმდინარე მოკვლევის ფარგლებში, დამატებით გამოვლენილი და სააგენტოს მიერ შესწავლილი ფაქტობრივი გარემოებების გათვალისწინებით, შპს “ეს კა იმპექსის” მოპასუხე მხარედ ჩართვა განხორციელდა.
შესაბამისად, „კონკურენციის შესახებ“ საქართველოს კანონის მე-6 და მე-7 მუხლების (დომინანტური მდგომარეობის ბოროტად გამოყენებისა და კონკურენციის შემზღუდველი შეთანხმების აკრძალვა) შესაძლო დარღვევის ფაქტებთან დაკავშირებით, სააგენტო ბაზრის მოკვლევას 5 ეკონომიკური აგენტის მიმართ - სს „გეფას“, პს „ავერსიფარმა“, შპს „პსპ ფარმას“, შპს „მერმისს“ და შპს შპს “ეს კა იმპექსი” აწარმოებს
ინფორმაციისთვის: საქართველოს კონკურენციის ეროვნულმა სააგენტომ, 2023 წლის 24 მარტს, ფარმაცევტულ ბაზარზე მოკვლევის პროცესი დაიწყო. საკითხი ეხება - ონკოლოგიური მედიკამენტების იმპორტიორი, რეალიზატორი კომპანიების მხრიდან ფასების მკვეთრ ზრდას და სავარაუდო, იდენტური ფასწარმოქმნის დაწესებას. მოკვლევას საფუძვლად დაედო - საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიებიდან დევნილთა, შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტროს მიერ გასაჯაროებული ინფორმაცია და განცხადებები ფარმაცევტული კომპანიების ქმედებების კონკურენციის კანონმდებლობასთან თავსებადობასთან დაკავშირებით.
კონკურენციის ეროვნული სააგენტო, ამ დროისათვის, მოკვლევის 6 საქმეს განხილავს: საავტომობილო საწვავის, ფარმაციის, თამბაქოს, საზღვაო ტრანსპორტის, სწრაფი კვების და ბილეთების ონლაინ რეალიზაციის სექტორებში - შეთანხმებული ქმედების, დომინანტური მდგომარეობის ბოროტად გამოყენების და არაკეთილსინდისიერი კონკურენციის მიმართულებით.
2023 წელს, უწყებამ ორი მოკვლევა დაასრულა და ორივე შემთხვევაში ადმინისტრაციული უწყების მხრიდან კონკურენციის შეზღუდვის ფაქტი („კონკურენციის შესახებ“ საქართველოს კანონის მე-10 მუხლი) დაადგინა.

The number of respondent companies has increased to five within the framework of the ongoing investigation in the pharmaceutical market
According to the decision of the Georgian National Competition Agency, one more company was added to the case study started in the direction of 4 companies in the pharmaceutical market. In particular, within the framework of the ongoing investigation regarding oncological medicines, taking into account the factual circumstances, additionally identified and studied by the Agency, “S K Impex” was included as a respondent.
Accordingly, regarding the possible violations of Articles 6 and 7 of the Law of Georgia on Competition ( abuse of dominant position and restrictive agreements,) the Agency conducted a market investigation against 5 undertakings - JSC “Gepha”, LTD “Aversipharma”, LTD “PSP Pharma”, LTD “Mermis” and LTD “S K Impex”.
For information: On March 24, 2023, the Georgian National Competition Agency has started the process of investigation in the pharmaceutical market. The case concerns the sharp increase in prices on the part of the importers and distributors of oncological medicines and the establishment of the alleged, identical pricing. The investigation was based on the information and statements made public by the Ministry of Internally Displaced Persons from the Occupied Territories, Labor, Health and Social Affairs of Georgia, regarding the compatibility of the actions of pharmaceutical companies with competition legislation.
At this period, the National Competition Agency is considering 6 investigation cases: in the auto fuel, pharmaceutical, tobacco, maritime transport, fast food and online ticket sales sectors - in the direction of concerted practices, abuse of dominant position and unfair competition.
In 2023, the agency completed two investigations and in both cases established the fact of restriction of competition by the State Administrative Agency (Article 10 of the Law of Georgia on Competition).