კონკურენციის ეროვნულმა სააგენტომ 3 კონცენტრაციაზე თანხმობა გასცა
საქართველოს კონკურენციის ეროვნულმა სააგენტომ 3 კონცენტრაციაზე თანხმობა გასცა. თემა ეხებოდა - „რონიკოს“ მიერ „ართთაიმის“ 100%-იანი წილის, „სილქ როუდ ენჯინიარინგის“ მიერ „ფარმარეას“ 100%-იანი წილის და ფ/პ თემურ ბოლქვაძის მიერ „ლეგომეტალის“ 100%-იანი წილის შეძენას.
სააგენტოს მიერ წარმოებული მონიტორინგისას დადგინდა, რომ სააგენტოსთვის შეუტყობინებლად და შესაბამისი გადაწყვეტილების გარეშე ეკონომიკურმა აგენტებმა კონცენტრაციები განახორციელეს.
შედეგად, შემსყიდველი ეკონომიკური აგენტების მიმართ გამოყენებული იქნა საჯარიმო სანქციები და კონცენტრაციის დადასტურების თაობაზე სააგენტოში შესაბამისი განცხადების შემოტანა დაევალათ. კონცენტრაციის შეუტყობინებლობის გამო ეკონომიკურ აგენტებს 32 000 ლარამდე ჯარიმა დაეკისრათ.
ფერადი და შავი ლითონის ჯართით ბაზრის ანალიზის მიხედვით ექსპორტის მოცულობამ 2021 წელს შეადგინა 271,7 მლნ ლარი, მონაწილე სუბიექტების რაოდენობა იყო - 46, ბაზრის კონცენტრაციის (HHI) ინდექსი - 1 474 , რაც საშუალოდ კონცენტრირებული ბაზრის მაჩვენებელია.
აქსესუარების და ფუფუნების საგნების ბაზრის ანალიზის დროს სააგენტოს შეფასების ლოგიკა ეყრდნობა იმ დადგენილ ფაქტობრივ გარემოებას, რომ კონცენტრაციის მხარეები შერწყმამდე მოქმედებდნენ სხვადასხვა სასაქონლო ბაზრებზე და არ არიან დაკავშირებული მოთხოვნა-მიწოდების ჯაჭვით, ამდენად, თითოეული მხარის შესაბამისი ბაზრის სტრუქტურის განხილვის საჭიროება არ დგას. განხორციელებული კონცენტრაციის შედეგად, კონცენტრაციის დონე არ იცვლება არც ერთ შესაბამის ბაზარზე.
სასოფლო-სამეურნეო მანქანებით, მოწყობილობებით  საბითუმო ვაჭრობის ბაზრის მოცულობა 2021 წელს შეადგენდა 169.3 მლნ ლარს, მონაწილე სუბიექტების რაოდენობა - 134, ბაზრის კონცენტრაციის (HHI) ინდექსი - 463,14, რაც დაბალკონცენტრირებული ბაზრის მაჩვენებელია. სასოფლო-სამეურნეო მანქანებით, მოწყობილობების იმპორტის  მოცულობა 2021 წელს შეადგენდა 186,4 მლნ ლარს, მონაწილე სუბიექტების რაოდენობა - 1175, ბაზრის კონცენტრაციის (HHI) ინდექსი - 463,14, რაც ასევე დაბალკონცენტრირებული ბაზრის მაჩვენებელია.
მიღებული და დამუშავებული მასალების შესწავლის შედეგად სააგენტომ დაადგინა, რომ განხორციელებული კონცენტრაციები „კონკურენციის შესახებ“ საქართველოს კანონის მე-11 მუხლის შესაბამისად, ეფექტიან კონკურენციას არსებითად არ ზღუდავს და კონკურენტულ გარემოსთან თავსებადია.
ინფორმაციისთვის: წინასწარ შეტყობინებას დაქვემდებარებული კონცენტრაციის განხორციელება დასაშვებია მხოლოდ მისი კონკურენტულ გარემოსთან თავსებადობის შესახებ სააგენტოს გადაწყვეტილების საფუძველზე. კომპანიების შერწყმის (კონცენტრაციის) შესახებ კონკურენციის ეროვნული სააგენტო ინფორმირებული უნდა იყოს იმ შემთხვევაში, თუ კომპანიების ერთობლივი (ჯამური) წლიური ბრუნვა, საქართველოს ტერიტორიაზე, წინა ფინანსური წლის მდგომარეობით, 20 მილიონ ლარს აღემატება, ხოლო თითოეული კომპანიის წლიური ბრუნვა 5 მილიონ ლარზე მეტია. ჯარიმის დაკისრება, შეტყობინების წარმოდგენის ვალდებულების მქონე პირს შეტყობინების წარმოდგენისგან არ ათავისუფლებს.
2023 წლის პირველ კვარტალში, საქართველოში ეკონომიკური აგენტების 5311 კონცენტრაცია (გაერთიანება) იქნა გადამოწმებული. სააგენტომ 3 კონცენტრაცია  თანხმობა გასცა.

The Georgian National Competition Agency approved 3 concentrations. The issue concerned the purchase of 100% share of “Arttime” by “Roniko”, 100% share of “Pharmarea” by “Silk Road Engineering” and 100% share of “Legometal” by N/P Temur Bolkvadze.
Within the framework of the monitoring, it was determined that the undertakings implemented concentrations without notifying the Agency and without appropriate decision.
As a result, financial sanctions were applied to the purchasing undertakings, and they were instructed to submit a relevant statement to the Agency for confirmation of concentration. For non-submission of notification of a concentration, the undertakings were fined up to 32,000 GEL.
According to the analysis of the nonferrous and ferrous metal scrap market, the export volume in 2021 amounted to 271.7 million GEL, the number of participating entities was 46, the market concentration index (HHI) was 1,474, which is an average concentrated market indicator.
During the analysis of the accessories and luxury goods market, the Agency's assessment logic is based on the fact that the parties before the merger operated in different commodity markets and are not connected by a demand-supply chain, thus there is no need to consider the relevant market structure of each party. As a result of the implemented concentration, the level of concentration does not change in any of the relevant markets.
The volume of the agricultural machinery and equipment wholesale market in 2021 amounted to 169.3 million GEL, the number of participating entities - 134, the market concentration index (HHI) - 463.14, which is an indicator of a low-concentration market. The volume of import of agricultural machinery and equipment in 2021 amounted to 186.4 million GEL, the number of participating entities - 1175, the market concentration index (HHI) - 463.14, which is also an indicator of a low-concentration market.
As a result of the study of the received and processed materials, the Agency determined that the implemented concentrations, in accordance with Article 11 of the Law of Georgia on Competition, does not substantially restrict effective competition and are compatible with the competitive environment.
For information: Implementation of a concentration subject to prior mandatory notification is allowed when Agency makes the following decision on the compatibility of the planned concentration with the competitive environment. According to Law concentration is subject to notification to the Agency if the aggregate (total) annual turnover of its participants on the territory of Georgia, exceeds 20 million GEL and the annual turnover of at least two persons participating in the concentration exceeds 5 million GEL for the previous financial year. Imposing a fine does not release the person with the obligation to submit the notification on the concentration.
In the first quarter of 2023, 5311 concentrations have been implemented in Georgia. The Agency has approved 3 concentrations.