„მომხმარებლის უფლებების დაცვის შესახებ“ საქართველოს კანონი 2022 წლის 1 ივნისს ამოქმედდა და მისი აღსრულება 2022 წლის 1 ნოემბერს დაიწყო. აღსრულების პროცესში, კონკურენციის ეროვნული სააგენტოს მიერ რიგი საკითხები გამოიკვეთა, რომელიც მომხმარებლის უფლებების დაცვის დროული და ეფექტიანი აღსრულების მიზნით საჭიროებდა დაზუსტებას. კერძოდ, კანონში შეტანილი ცვლილებების თანახმად:
1. დისტანციურად ან სარეწს გარეთ შეძენის შემთხვევაში, ყოველგვარი საფუძვლის მითითების გარეშე, მომხმარებელს არ ექნება უფლება დააბრუნოს სპორტული ან კულტურული ღონისძიების ბილეთი, გარდა იმ შემთხვევისა, როდესაც მოვაჭრე თავად განსაზღვრავს აღნიშნული ბილეთის დაბრუნების შესაძლებლობას, წესსა და პირობებს.
2. 2023 წლის 1 აგვისტოდან, მოვაჭრისგან ინფორმაციის მიუღებლობის ან არასრულად მიღების შემთხვევაში, სათანადო შეტყობინების შემდეგ, სააგენტო მოვაჭრეს ჯარიმას დააკისრებს. ჯარიმის ოდენობა შეადგენს 500 ლარს. ჯარიმის დაკისრებიდან 1 წლის განმავლობაში, იგივე ქმედების ჩადენის შემთხვევაში, ჯარიმის ოდენობა შეადგენს 1 000 ლარს.
3. განისაზღვრა - სააგენტოს გადაწყვეტილების შეუსრულებლობის ან არაჯეროვნად შესრულების შემთხვევაში, მოვაჭრისადმი დასაკისრებელი ჯარიმის მინიმალური ოდენობა - 600 ლარი. (ჯარიმის ოდენობა არ უნდა აღემატებოდეს წინა ფინანსური წლის განმავლობაში მოვაჭრის წლიური ბრუნვის 2 პროცენტს).
მიღებული ცვლილებები შესაბამისობაშია ევროკავშირის სამართალთან და მიმართულია ქართული კანონმდებლობის ევროკავშირის სამართალთან დაახლოებისკენ.
კანონპროექტის ავტორი და ინიციატორი იყო საქართველოს პარლამენტის ევროპასთან ინტეგრაციის კომიტეტი. სამუშაო პროცესში მონაწილეობდნენ სხვადასხვა ადგილობრივი და საერთაშორისო ექსპერტები და სხვა დაინტერესებული პირები.

The Law of Georgia on the Protection of Consumer Rights came into effect on June 1, 2022, and the enforcement of the law began on November 1, 2022. During the enforcement process, the National Competition Agency identified several issues that needed to be clarified in order to ensure the timely and effective enforcement of consumer rights. According to the amendments to the law:
1. In the case under distance and off premises contracts purchases, without specifying any reason, the consumer will not have the right to return the sports or cultural event ticket, unless the trader himself determines the possibility of returning the ticket and terms and conditions.
2. From August 1, 2023, in case of non-delivery or incomplete delivery of information from the trader, after proper notification, the Agency will impose a fine on the trader. The amount of the fine is 500 GEL. If, during a period of 1 year from the imposition of the fine, a trader commits a violation repeatedly, trades shall be subject to a penalty of 1,000 GEL.
3. It was determined - When a trader fails to execute or improperly executes a decision of the Agency, the minimum amount of the fine to be imposed on the trader shall be 600 GEL. (The amount of the fine should not exceed 2 percent of the trader's annual turnover during the previous financial year).
The adopted amendments are in compliance with EU law and are aimed at bringing Georgian legislation closer to EU law.
The draft law was authored and initiated by the Committee on European Integration of the Parliament of Georgia. Various local and international experts and other interested persons participated in the work process.