დამსაქმებელთა ასოციაციის წევრ კომპანიებსა და კონკურენციის ეროვნული სააგენტოს წარმომადგენლებს შორის შეხვედრა გაიმართა
საქართველოს დამსაქმებელთა ასოციაციის ორგანიზებით ბიზნეს სექტორის წარმომადგენლებსა და კონკურენციის ეროვნული სააგენტოს თავმჯდომარეს, ირაკლი ლექვინაძეს შორის შეხვედრა გაიმართა.
შეხვედრის მონაწილეებმა სააგენტოს მხრიდან მიიღეს ინფორმაცია კონკურენციის პოლიტიკის მიმართულებით განხორციელებული რეფორმების, მიღებული შედეგებისა და სამომავლო გეგმების შესახებ. ასევე, განიხილეს მომხმარებლის უფლებების დაცვის მექანიზმები, მიმდინარე ტენდენციები და გამოწვევები.
„მომხმარებლის უფლებების დაცვის მიმართულებით, მომართვიანობა საკმაოდ მაღალია, ისე როგორც სავაჭრო სექტორის ჩართულობა და მზაობა იმისა, რომ არსებული ხარვეზები, რაც ფიქსირდება კანონთან შესაბამისობაში მოვიდეს. კონკურენციის კანონმდებლობის აღსრულება გაძლიერებულია. სააგენტომ  საწვავის ბაზრის მოკვლევის შედეგები უკვე გამოაქვეყნა. უახლოეს მომავალში გავასაჯაროებთ  საბანკო დაწესებულებებში სადაზღვევო პროდუქტების რეალიზაციის ბაზრის მონიტორინგის შედეგებს, რომელიც, ვფიქრობთ, რომ დაგეგმილ რეფორმებზე პოზიტიურად იმოქმედებს. ასევე, წლის ბოლომდე დასრულდება ფარმაციის ბაზარზე მოკვლევების შედეგები. მადლობა დამსაქმებელთა ასოციაციას,  წევრ კომპანიებს შეხვედრისთვის და მინდა აღვნიშნო, რომ საქართველოს კონკურენციის ეროვნული სააგენტოს ყოველთვის მზად არის აქტიური დიალოგის ფორმატში ითანამშრომლოს ბიზნეს სექტორთან და მათთვის მნიშვნელოვან შეკითხვებს უპასუხოს. განიხილოს დაგეგმილი და უკვე განხორციელებული რეფორმები, გამოწვევები, რომელიც აღნიშნულ სექტორშია“ - განაცხადა შეხვედრაზე ირაკლი ლექვინაძემ.
„როგორც ჩვენთვის ცნობილია, საქართველოს კონკურენციის ეროვნული სააგენტოს მიერ როგორც კონკურენციის, ისე მომხმარებლის უფლებების დაცვის კუთხით იგეგმება სიახლეები, რომელიც გავლენას მოახდენს ბიზნეს სექტორის საქმიანობაზე. დღეს გამართული შეხვედრა, მიზნად ისახავდა საქართველოს დამსაქმებელთა ასოციაციის მიერ წევრი კომპანიების ინფორმირებას, რათა მომზადებული შეხვდნენ მოსალოდნელ ცვლილებებს. ამასთან, გვსურს გამოვხატოთ პატივისცემა კონკურენციის სააგენტოს მიმართ ბიზნეს სექტორთან მათი აქტიური კომუნიკაციის გამო,“ - ელგუჯა მელაძე, საქართველოს დამსაქმებელთა ასოციაციის პრეზიდენტი.
შეხვედრაში, რომელსაც 50-მდე მონაწილე ესწრებოდა, აქტიურად იყო წარმოდგენილი საცალო ვაჭრობის, მედიკამენტებით ვაჭრობის, წარმოებისა და ტელეკომუნიკაციის სექტორები.
შეხვედრის მნიშვნელოვანი ნაწილი კითხვა-პასუხის რეჟიმს დაეთმო, რომლის ფარგლებშიც კომპანიებმა მათთვის საინტერესო და პრობლემური საკითხების შესახებ კომპეტენტური პასუხები მიიღეს.

A meeting was held between the member companies of the Georgian Employers' Association and the representatives of the National Competition Agency
A meeting was held between representatives of the business sector and the Chairman of the National Competition Agency, Irakli Lekvinadze, organised by the Georgian Employers' Association.
The Agency provided the meeting attendees with information regarding the competition policy reforms that have been implemented, the results achieved so far, and the future plans. Also, the mechanisms of protection of consumer rights, current trends and challenges were discussed.
During a meeting, Irakli Lekvinadze emphasized the importance of consumer rights protection and highlighted the high level of willingness and involvement of the trade sector to bring the existing deficiencies, which are fixed, into compliance with the law. The Agency has made efforts to strengthen competition law enforcement. The Agency has already published the results of the fuel market investigation.  In addition, the monitoring of the market for the sale of insurance products in banking institutions will soon be publicly available, which is expected to positively impact the planned reforms. By the end of the year, the investigation into the pharmaceutical market will be completed. I would like to thank the employers' association and member companies for the meeting and expressed the readiness of the Georgian National Competition Agency to actively engage in a dialogue with the business sector to discuss the planned and implemented reforms, as well as the challenges in the mentioned sector.”- Irakli Lekvinadze said at the meeting.
"As we know, the Georgian National Competition Agency is planning to introduce innovations in terms of both competition and consumer rights protection, which will impact the activities of the business sector. Today's meeting aimed to inform member companies of the Georgian Employers' Association to prepare them for the expected changes. At the same time, we would like to express our respect to the Competition Agency for their active communication with the business sector," - Elguja Meladze, President of the Georgian Employers' Association.
Around 50 participants attended the meeting, where representatives from the retail trade, medicine trade, manufacturing, and telecommunication sectors were present. A crucial aspect of the meeting was the Q&A session, where companies received competent answers to the issues that were of concern to them.