კონკურენციის ეროვნულმა სააგენტომ, 1 წლის განმავლობაში, მომხმარებლის დაცვის მიმართულებით 462 განაცხადი განიხილა
საქართველოს კონკურენციის ეროვნულმა სააგენტომ, მომხმარებელთა უფლებების დაცვის მიმართულებით, 2022 წლის 1 ნოემბერს განაცხადების მიღება და განხილვა დაიწყო. ერთი წლის განმავლობაში - 2023 წლის 1 ნოემბრამდე, სააგენტოში 462 განაცხადი დაფიქსირდა, საიდანაც 251 განცხადებაზე საქმის შესწავლა დაიწყო.
1 წლის განმავლობაში, კონკურენციის სააგენტომ - მომხმარებლის სასარგებლოდ, პირობითი ვალდებულების აღების შესახებ 117 საქმეზე - 77 შეთანხმება გააფორმა. რაც ნიშნავს, რომ მოვაჭრეებმა აიღეს ვალდებულება - საქმიანობის შიდა პოლიტიკა შეცვალონ და იმ მომხმარებელთა უფლებები აღადგინონ, რომელთაც, სავარაუდოდ, მათი სავაჭრო პოლიტიკის შედეგად ზიანი მიადგა. კომპანიების მიერ აღებული ვალდებულებების შესრულების პროცესს სააგენტო აქტიურ რეჟიმში აკვირდება. ამ დროისთვის, 65 საქმეზე გაფორმებულ 41 პირობით ვალდებულებასთან დაკავშირებით საკითხი სრულად ამოწურულია.
აღნიშნულ  პერიოდში, სააგენტოს გადაწყვეტილებით, დადასტურდა მომხმარებელთა ჯგუფის უფლების 38 დარღვევის ფაქტი - 53 საქმეზე, ხოლო 7 შემთხვევაში დარღვევა არ დადასტურდა. სააგენტოს მიერ დაკისრებული ვალდებულების არშესრულების გამო 6 მოვაჭრეს, 17 საქმეზე  ჯარიმა დაეკისრა. ამ დროისთვის, დარღვევის დადასტურების 12 საქმეზე - 9 შემთხვევაში სააგენტოს მიერ დაკისრებული ვალდებულებები მოვაჭრის მხრიდან სრულად შესრულებულია.
მომხმარებლის მიერ შემოსული განაცხადების 64% ონლაინ ვაჭრობის ფაქტს ეხება, ხოლო 36% ნივთის ადგილზე შეძენის შემთხვევას. რეგიონების მიხედვით 86%-ით თბილისი ლიდერობს, შემდეგ ადგილს იკავებს აჭარა 6% და იმერეთი 4%.
მომხმარებლის მიერ სააგენტოში შემოსული განაცხადების მიხედვით, თანხის უკან დაბრუნების მოთხოვნაზე  დაფიქსირდა 144, ნაკლიანი ნივთის შეკეთებასა ან დაბრუნებაზე 140, შეცდომაში შემყვანი საქმიანობის აკრძალვაზე 48, ნივთის უპირობოდ დაბრუნებაზე 24, ქართულ ენაზე ინფორმაციის მიწოდება 16, ხოლო სხვა დანარჩენი 90.
საანგარიშო პერიოდში, შემოსული განაცხადების მიხედვით, 65%-ს საბითუმო და საცალო ვაჭრობის სექტორი იკავებს, ტრანსპორტი და დასაწყობება 16%-ს,  მშენებლობა 5%-ს, ხელოვნება, გართობა და დასვენება 4%, ხოლო სხვა სახის საქმიანობა 10%-ია.
ინფორმაციისთვის: ნებისმიერ პირს, დარღვევის ჩადენიდან 2 წლის ვადაში, უფლება აქვს კონკურენციის ეროვნულ სააგენტოს მიმართოს. სააგენტო საქმის შესწავლას იმ შემთხვევაში იწყებს, თუ აქვს ინფორმაცია, რომ ირღვევა ან შესაძლოა დაირღვეს მომხმარებელთა ჯგუფის უფლებები.
დარღვევის დადასტურების შემთხვევაში, სააგენტო მოვაჭრეს განუსაზღვრავს ვადას და მოსთხოვს დარღვეული უფლების აღდგენას ან/და აკრძალული ქმედების შეწყვეტას. სააგენტოს გადაწყვეტილების დადგენილ ვადაში შეუსრულებლობის ან არაჯეროვნად შესრულების შემთხვევაში, მოვაჭრეს ჯარიმა ეკისრება, ხოლო 12 თვის განმავლობაში, მოვაჭრის მიერ დარღვევის გამეორება გამოიწვევს დაკისრებული ჯარიმის გაორმაგებას.
მომხმარებლის უფლებების დაცვის მიმართულებით სააგენტოში მოქმედებს ცხელი ხაზი: 598 05 4422 და ელ-ფოსტა: consumer@gnca.gov.ge

On November 1, 2022, the Georgian National Competition Agency in the direction of consumer rights protection, started accepting and reviewing applications.  During one year—until November 1, 2023, the Agency has received 462 applications and a case study has been started on 251 applications.
For 1 year, the Competition Agency signed 77 commitment agreements in favor of the consumer in 117 cases. This means the traders have an obligation to change its internal policy and restore the rights of those consumers who allegedly suffered damages due to the trader’s policy in the past. The Agency is actively monitoring the process of fulfilment of obligations taken by the companies. At the time, the issue regarding the 41 commitment agreements signed in 65 cases had been completely exhausted.
In the same period, according to the Agency’s decision, the 38 facts of violations of the rights of the consumer group were confirmed -in 53 cases, and in 7 cases were not confirmed.   Due to non-fulfillment of the obligation imposed by the Agency, 6 traders were fined in 17 cases.  In 9 out of 12 cases of violation confirmation, the trader fully fulfilled the obligations imposed by the Agency.
64% of the applications received by the consumer refer to the fact of online trading, and 36% to the case of purchasing the item on the spot. According to regions, Tbilisi continues to lead with 86%, followed by Adjara with 6% and Imereti with 4%.
According to the received applications, the demand for a refund is 144,  the repair or return of a defective item is 140, the prohibition of misleading activities is 48, withdrawal from a contract without giving any reason is 24, providing information in Georgian language 16, and the rest is 90.
In the reporting period, according to the received applications, 65% is the wholesale and retail sector, 16% transport and warehousing, construction 5%,  art, entertainment and leisure 4%, and 10% other activities.
For information:  Any person has the right to apply to the National Competition Agency, shall be not later than 2 years after such violation. The Agency shall start the investigation of an alleged violation of consumer rights if there is information that the action of a particular person(s) violates or is likely to violate the right of a group of consumers.
In the case of the confirmation of a violation, the Agency shall determine a period for a trader to restore the rights violated by it and/or to terminate the action prohibited by Law. For the failure to execute or for the improper execution of a decision of the Agency, the Agency shall impose a penalty on a trader. If, during a period of 12 months, a trader commits a violation repeatedly, he/she shall be subject to a penalty which is double the amount of the previously imposed penalty.
A hotline for the protection of consumer rights is available in the Agency - 598 05 44 22 and e-mail: consumer@gnca.gov.ge