კონკურენციის ეროვნულმა სააგენტომ კვებითი მომსახურების სექტორში არაკეთილსინდისიერი კონკურენციის ფაქტი დაადგინა
საქართველოს კონკურენციის ეროვნულმა სააგენტომ, სწრაფი კვების მომსახურების სექტორში, მოკვლევის პროცესი დაასრულა და არაკეთილსინდისიერი კონკურენციის ფაქტი დაადგინა.
კერძოდ, საკითხი ეხებოდა შპს ,,წერეთლის მექსიკურის“ საჩივრის საფუძველზე დაწყებულ საქმის შესწავლას - შპს ,,მექსიკური ჰოტ-დოგი წერეთელზე“ და შპს ,,მექსიკური წერეთელზე N1“-ს მიმართ.
მოკვლევის შედეგად დადასტურდა  - მომჩივანი კომპანიის სასაქონლო ნიშნებისა და გარეგნული იერსახის გამოყენების ფაქტები. შესაბამისად, სააგენტოს გადაწყვეტილებით  ორ კომპანიას  (,,მექსიკური ჰოტ-დოგი წერეთელზე“ და ,,მექსიკური წერეთელზე N1)    შესაბამისი ფინანსური სანქცია დაეკისრათ და კანონდარღვევის აღმოფხვრა დაევალათ. მხარეებს უფლება აქვთ სააგენტოს გადაწყვეტილება გაასაჩივრონ თბილისის საქალაქო სასამართლოში.
2023 წელს, სააგენტომ დაასრულა 5 მოკვლევა - დომინანტური მდგომარეობის შესაძლო ბოროტად გამოყენების, არაკეთილსინდისიერი კონკურენციის, შეთანხმებული ქმედების და სახელმწიფო ადმინისტრაციული უწყებების მხრიდან კონკურენციის შესაძლო შეზღუდვის მიმართულებით. აქედან, 1 შემთხვევაში დარღვევა არ დადგინდა, 1 შემთხვევაში განმცხადებლის მოთხოვნით შესწავლა შეწყდა, 3 შემთხვევაში დარღვევა დადგინდა და გაიცა შესაბამისი რეკომენდაციები. მოკვლევა ეხებოდა საავტომობილო საწვავის, თამბაქოს, საზღვაო გადაზიდვების, ავტოტექნიკური ინსპექტირების და სამშენებლო/ინფრასტრუქტურული მომსახურების ბაზრებს.
ამავე პერიოდში, 6 საქმეზე დაუშვებლობის გადაწყვეტილება იქნა მიღებული. ამ დროსთვის, სააგენტო 4 საკითხთან მიმართებით მოკვლევის პროცესს აწარმოებს - ფარმაციის, კინოთეატრების ელექტრონული რეალიზაციის, ავტოსადგომების და საკვები პროდუქტების ბაზრების მიმართულებით.

The National Competition Agency has established unfair competition in the food service sector
The Georgian National Competition Agency has completed its investigation in the fast food service sector and established the fact of unfair competition.
The case was concerned to the study of the case initiated on the basis of the complaint of “Tsereteli Mexican” LLC - against “Tsereteli Mexican Hot Dog” LLC and “Mexican Tsereteli N1” LLC.
As a result of the investigation, the facts of the use of trademarks and appearance of the applicant company were confirmed. According to the Agency's decision, two companies ("Mexican Hot Dog on Tsereteli" and "Mexican on Tsereteli N1") were imposed appropriate financial sanctions and ordered to eliminate the violation of the law. The parties have the right to appeal the Agency's decision to the Tbilisi City Court.
In 2023, the Agency completed 5 investigations into possible abuse of a dominant position, unfair competition, concerted practice, and possible restrictions of competition by state administrative bodies. In 1 case, the violation was not established, in 1 case, the study was ended at the request of the applicant, in 3 cases, the violation was established and appropriate recommendations were provided. The investigation covered the auto fuel, tobacco, maritime shipping, auto technical inspection and construction/infrastructure services markets.
In the same period, a decision of inadmissibility was made in 6 cases. At the present, the Agency is conducting an investigation process in relation to 4 issues - in the direction of pharmacy, online sales of cinemas ticket, parking lots and food products markets.