ირაკლი ლექვინაძემ UNCTAD-ის კონკურენციის სამართლის სესიაზე GCCA-ს მიღწევებზე ისაუბრა
საქართველოს კონკურენციისა და მომხმარებლის დაცვის  სააგენტოს (GCCA) თავმჯდომარე, ირაკლი ლექვინაძე შვეიცარიაში, ქ. ჟენევაში, 3 ივლისს,გაეროს ვაჭრობისა და განვითარების კონფერენციის (UNCTAD) მიწვევით, კონკურენციის სამართლის და პოლიტიკის შესახებ მთავრობათაშორისი ექსპერტების 22-ე გახსნით სესიაზე სიტყვით გამოვიდა.
ირაკლი ლექვინაძემ სიტყვით გამოსვლისას საქართველოში კონკურენციის პოლიტიკის გაძლიერების მიზნით განხორციელებულ რეფორმებზე, მიღწევებზე ისაუბრა და ყურადღება გასულ წლებში დასრულებულ საქმეებზე გაამახვილა.
„GCCA 10 წლის არის და აღნიშნულ პერიოდში რეფორმების რამდენიმე ეტაპი გაიარა. კერძოდ, 2020წელს, კონკურენციის კანონმდებლობაში მნიშვნელოვანი ცვლილებები განხორციელდა, რომელიც საქართველოს კანონმდებლობის ევროპულ კანონმდებლობასთან ჰარმონიზაციის პროცესის საუკეთესო მაგალითია.  2021-2022 წელს, ანტიდემპინგის და მომხმარებელთა უფლებების დაცვის შესახებ კანონების აღსრულება დავიწყეთ. მუდმივ რეჟიმში მიმდინარეობს ევროკავშირის კანონმდებლობასთან თანხვედრის შეფასება. დღეს, ევროკავშირის ექსპერტების შეფასებით,კონკურენციის კანონმდებლობის ევროპულ კანონმდებლობასთან შესაბამისობა 75%-ზე მეტია, რაც 2022 წელს 60%-ს შეადგენდა. ამ ეტაპზე, მიღებულია რეკომენდაციები და ვგეგმავთ შემდეგ ნაბიჯებს, რომ სრულ თანხვედრაში ვიყოთ ევროპულ კანონმდებლობასთან.
2020-2024 წლებში, ბაზრებზე კონკურენციის გაუმჯობესების მიზნით, GCCA-მ მნიშვნელოვანი გადაწყვეტილებები მიიღო. დასრულდა 20 მოკვლევა. მათ შორის, შეთანხმებული ქმედებები დადასტურდა: ფარმაციის, საწვავის ბაზარზე და კინოთეატრების ონლაინ გაყიდვების ბაზარზე", - განაცხადა სიტყვით გამოსვლისას ირაკლი ლექვინაძემ.
მისივე განმარტებით, 2020-2024 წლებში, GCCA-ის მიერ 11 ბაზრის მონიტორინგი დასრულდა. მათ შორის, ფარმაციის, საწვავის, საბანკო დაზღვევის და ა.შ. ფარმაციის ბაზარზე გაცემული 13 რეკომენდაციიდან მთავრობის მიერ დიდი ნაწილი დანერგილია.
გახსნით სესიაზე ასევე სიტყვით გამოვიდნენ: გერმანიის ფედერაციული რესპუბლიკის კონკურენციის ორგანოს პრეზიდენტი, ანდრეას მუნდტი, OECD-ის კონკურენციის კომიტეტის თავმჯდომარე, ფრედერიკ ჯენი; ჯორჯ ვაშინგტონის უნივერსიტეტის პროფესორი, უილიამ კოვაჩიჩი და სხვები. ღონისძიებაში მონაწილეობენ: UNCTAD-ის წევრი სახელმწიფოების შესაბამისი უწყებები და არასამთავრობო ორგანიზაციების ხელმძღვანელი პირები.
ჟენევაში სამუშაო ვიზიტით იმყოფება და შეხვედრებში მონაწილეობს GCCA-ის მომხმარებლის უფლებების დაცვის დეპარტამენტის უფროსი, სერგო სანიკიძე.

The Georgian Competition and Consumer Agency’s (GCCA) Chairman Irakli Lekvinadze delivered a speech at the 22st session of the Intergovernmental Group of Experts on Competition Law and Policy, in Geneva, Switzerland. He was invited by the United Nations Conference on Trade and Development (UNCTAD) for this event.
In his speech, Irakli Lekvinadze discussed the reforms implemented to strengthen competition policy in Georgia. He highlighted achievements and focused on completed cases in the past year.
„GCCA is ten years old and has undergone several stages of development. In 2020, significant changes were made to the competition legislation in order to harmonize it with European legislation. From 2021-2022, we implement anti-dumping and consumer protection laws. The compliance with EU legislation is continually being assessed. According to EU experts, the compliance of competition legislation with European legislation exceeds 75%, which in 2022 was 60%. We have accepted the recommendations and are determining the next measures to achieve full compliance with European legislation.
Between 2020 and 2024, GCCA made significant decisions and completed 20 investigations. Among them, the concerted practices were confirmed: in the pharmacy, fuel market, and in the online sales market of cinema tickets”-Irakli Lekvinadze said in his speech.
According to him, monitoring of eleven markets was completed between 2020 and 2024. The most significant results were in the pharmaceutical, bank insurance, fuel, and other markets. Most of the 13 recommendations given to the pharmaceutical market have been implemented by the Government.
Participants in the event included representatives from UNCTAD member nations' bodies and heads of non-governmental organizations.
Sergo Sanikidze, Head of the Consumer Rights Protection Department of GCCA, is in Geneva for the working visit and is participating in meetings.