კომპანიის წილის შეძენა, შერწყმა, ერთობლივი საწარმოს დაფუძნება ან კონტროლის ნებისმიერი სხვა ფორმით მოპოვება GCCA-სთან წინასწარ სავალდებულო შეტყობინებას ექვემდებარება
საქართველოს კონკურენციისა და მომხმარებლის დაცვის სააგენტოს (GCCA) მიერ, ევროკავშირის კანონმდებლობის შესაბამისად, შემუშავებულია ქვეყანაში განხორციელებული კონცენტრაციების კონტროლის ეფექტიანი მექანიზმი და  მუდმივ რეჟიმში მიმდინარეობს განხორციელებული კონცენტრაციების კონტროლი. კონცენტრაციების შესაძლო ფაქტების გამოვლენის და მათზე კანონმდებლობით გათვალისწინებული რეაგირების მიზნით, GCCA  ყოველკვარტალურ მონიტორინგს ახორციელებს. ხდება მიღებული და დამუშავებული სტატისტიკური ინფორმაციის გამოქვეყნება.
მნიშვნელოვანია აღინიშნოს, რომ GCCA-ს წინასწარ სავალდებულო წერილობით შეტყობინებას ექვემდებარება კონცენტრაცია თუ მისი მონაწილე პირების ჯამური ერთობლივი შემოსავალი, საქართველოს ტერიტორიაზე, წინა ფინანსური წლის მდგომარეობით, 20 მილიონ ლარს აღემატება და ამასთან, კონცენტრაციის მონაწილე მინიმუმ ორი პირიდან თითოეულის ერთობლივი შემოსავალი 5 მილიონ ლარზე მეტია.
GCCA-ის გვერდის ავლით, მის მიერ შეტყობინების განხილვამდე ან უარყოფითი დასკვნის მიუხედავად, სავალდებულო შეტყობინებას დაქვემდებარებული  კონცენტრაციის განხორციელების შემთხვევაში, შეტყობინების წარდგენის ვალდებულების მქონე პირი ჯარიმდება.
2014-2023 წლებში, სხვადასხვა სექტორში, ეკონომიკური აგენტების კონცენტრაციის შესახებ, გაცემულია 37 თანხმობა.

Purchase of business share, merger, establishment of a joint venture or gaining control in any other way it’s a subject to prior mandatory notification to the GCCA
The Georgian Competition and Consumer Agency (GCCA) has established an efficient mechanism to control concentrations in accordance with European Union regulations. GCCA performs quarterly monitoring to identify potential concentrations and take necessary actions in compliance with the law. The statistical information received and processed is made publicly available.
Concentration is subject to notification to the Agency if the parties of the concentration total joint income of previous financial year exceeds 20 million GEL and the joint income of each party participating in the concentration exceeds 5 million GEL for the previous financial year on the territory of Georgia.
In case of bypassing the GCCA, before the Agency reviews the notification or despite the negative conclusion, the person (the acquirer) with the obligation to submit the notification shall be fined.
From 2014 to 2023, 37 approvals have been issued for the concentration undertakings in various industries.