GCCA - საქართველოში 2024 წლის მეორე კვარტალში 11 941 კონცენტრაცია დარეგისტრირდა
საქართველოს კონკურენციისა და მომხმარებლის დაცვის სააგენტოს(GCCA) ინფორმაციით, 2024 წლის მეორე კვარტალში, საქართველოში - ეკონომიკური აგენტების 11 941 კონცენტრაცია დარეგისტრირდა.
იდენტიფიცირებული მონაცემების მიხედვით, 11 931 შემთხვევაში რეგისტრირებულ კონცენტრაციებში მონაწილე მხარეების ერთობლივი შემოსავალი, წინასწარი შეტყობინების ვალდებულების წარმოშობისთვის აუცილებელ კრიტერიუმს წლიური ბრუნვის ნაწილში არ აკმაყოფილებდა. 10  შემთხვევა აკმაყოფილებდა, თუმცა 7 მათგანი  კონკურენციის კანონმდებლობით განსაზღვრულ გამონაკლისებში მოექცა, რამაც ისინი  შეტყობინების ვალდებულებისგან გაათავისუფლა.
რაც შეეხება 3 შემთხვევას, იდენტიფიცირებული მონაცემების მიხედვით, სავარაუდოდ, ადგილი ჰქონდა კონცენტრაციის თაობაზე სააგენტოსთვის წინასწარ შეტყობინების ვალდებულებას. შესაბამისად, აღნიშნული ეკონომიკური აგენტების მიმართ სააგენტომ საქმისწარმოება დაიწყო.  საკითხი ეხება - სამშენებლო, ცემენტის წარმოება/დისტრიბუციისა და ალკოჰოლური და სხვა სასმელებით ვაჭრობის სექტორებს.
ინფორმაციისთვის: GCCA-თვის წინასწარ სავალდებულო წერილობით შეტყობინებას ექვემდებარება კონცენტრაცია თუ მისი მონაწილე პირების ერთობლივი შემოსავალი საქართველოს ტერიტორიაზე, შეტყობინების წარმოდგენის ვალდებულების წარმოშობის წინა ფინანსური წლის მდგომარეობით, 20 მილიონ ლარს აღემატება და ამასთან, კონცენტრაციის მონაწილე მინიმუმ ორი პირიდან თითოეულის ერთობლივი შემოსავალი  5 მილიონ ლარზე მეტია. კონცენტრაციის შესახებ შეტყობინების განხილვის საფასურია 5000 ლარი.
სავალდებულო შეტყობინებას დაქვემდებარებული კონცენტრაციის GCCA-ის გვერდის ავლით, მის მიერ შეტყობინების განხილვამდე ან უარყოფითი დასკვნის მიუხედავად განხორციელების შემთხვევაში, შეტყობინების წარდგენის ვალდებულების მქონე პირი ჯარიმდება.
2024 წელს, GCCA-მ 5 კონცენტრაციაზე თანხმობა გასცა. ამ დროისათვის 5 კონცენტრაციაზე მიმდინარეობს კონკურენტულ გარემოსთან თავსებადობის საკითხის შეფასება.

GCCA - 11,941 concentrations were registered in Georgia during the second quarter of 2024
According to the information of the Georgian Competition and Consumer Agency, in the second quarter of 2024, 11 941 concentrations of undertakings were registered in Georgia.
According to the identified data, in 11 931 cases, the joint income of the parties participating in the registered concentrations did not meet the criteria necessary for the origination of the obligation of prior notification in the part of the annual turnover. 10 cases met the criteria, however, 7 of them fell under the exceptions and were exempted from the notification obligation due to exceptions defined by competition law.
As for 3 cases, according to the data gathered, there was probably an obligation to notify the Agency regarding the concentration in prior. Accordingly, the Agency started proceedings against the mentioned undertakings. The case concerns - construction, cement production/distribution and alcohol and other beverage trade sectors.
For information: Concentration is subject to notification to the Agency if the aggregate (total) joint income of its participants on the territory of Georgia, exceeds 20 million GEL and the joint income of at least two persons participating in the concentration exceeds 5 million GEL for the previous financial year. Implementing the concentration without prior notification to the Agency may result in a fine of up to 5% of the annual turnover of the previous year. The fee for reviewing a concentration notice is GEL 5,000.
In 2024, the Agency has approved 5 concentrations. At present, 5 concentrations are being assessed for compatibility with the competitive environment.