GCCA-ის გადაწყვეტილებით Bolt Taxi-ს მომხმარებლის უფლებების დარღვევის ფაქტი დაუდასტურდა
საქართველოს კონკურენციისა და მომხმარებლის დაცვის სააგენტომ(GCCA) შპს „სმარტლის“(Bolt Taxi) მიერ „მომხმარებლის უფლებების დაცვის შესახებ“ საქართველოს კანონის - მომხმარებლისთვის ინფორმაციის მიწოდების ძირითადი ვალდებულების დარღვევის ფაქტი დაადასტურა.
GCCA-ის შეფასებით, Bolt Taxi არის სატრანსპორტო მომსახურების მიმწოდებელი პლატფორმა, ხოლო შპს „სმარტლი“ არის მოვაჭრე, რომელიც საქართველოს ტერიტორიაზე  Bolt Operations OU-ს (ქ. ტალინი, ვანა ლოუნას 15, სარეეგისტრაციო ნომერი 14532901) დავალებით მოქმედებს. შესაბამისად, GCCA-ის გადაწყვეტილებით, „მომხმარებლის უფლებების დაცვის შესახებ“ საქართველოს კანონის დარღვევისთვის პასუხისმგებელია შპს „სმარტლი“, რომელსაც, 1 თვის ვადაში, დაევალა თავისი სავაჭრო პოლიტიკა კანონის შესაბამისი მუხლების მოთხოვნებს შეუსაბამოს.
ინფორმაციისთვის:  2024 წლის ექვსი თვის მონაცემებით, მომხმარებელთა უფლებების დაცვის მიმართულებით, 407 განაცხადი დაფიქსირდა. 84 საქმეზე დადასტურდა მომხმარებელთა ჯგუფის უფლების 38 დარღვევის ფაქტი, ხოლო  77 საქმეზე პირობითი ვალდებულების აღების შესახებ 67 შეთანხმება გაფორმდა.  GCCA-ის მიერ დაკისრებული ვალდებულების შეუსრულებლობის გამო 21 მოვაჭრეს ჯარიმა დაეკისრა.

The GCCA decision confirms that Bolt Taxi violated consumer rights
The Georgian Competition and Consumer Agency (GCCA) has confirmed that "Smartly" Ltd (Bolt Taxi) violated the primary requirement to offer information to the consumer under the Law of Georgia on the Protection of Consumer Rights.
According to the GCCA, Bolt Taxi is a platform for providing transportation services, and "Smartly" Ltd is a trading entity in Georgia that acts on behalf of Bolt Operations OU (Tallinn, Vana-Lõuna 15, registration number 14532901). Consequently, as per the GCCA's decision, "Smartly" Ltd has been found liable for violating the Law of Georgian on the Protection of Consumer Rights, which, within a period of 1 month, was instructed to adjust its trade policy to the requirements of the relevant articles of the law.
For information:  In the first six months of 2024, 407 applications were filed regarding the protection of consumer rights. Out of these, confirmed 38 violations of consumers group rights in 84 cases, and 67 commitment agreements were signed in 77 cases. Additionally, 21 traders were fined for failing to meet GCCA obligations.