GCCA-მ biletebi.ge-სთან მომხმარებლის სასარგებლოდ პირობითი ვალდებულების ხელშეკრულება გააფორმა
საქართველოს კონკურენციისა და მომხმარებლის დაცვის სააგენტომ(GCCA), მომხმარებლის სასარგებლოდ, ბილეთებით ონლაინ ვაჭრობის სექტორში, შპს “ელ.ბილეთებთან“ (www.biletebi.ge)  პირობითი ვალდებულების ხელშეკრულება  გააფორმა.
GCCA-სა და მოვაჭრეს შორის გაფორმებული შეთანხმების თანახმად, კანონის სავარაუდო დარღვევის აღმოსაფხვრელად, სააგენტოს გადაწყვეტილებით მოვაჭრეს დაევალა:
•             გამოასწოროს კომპანიის შიდა პოლიტიკა და  კანონის მოთხოვნებს შეუსაბამოს;
•             შეიმუშაოს მომხმარებლისთვის ინფორმაციის მიწოდების ფორმა ქართულ ენაზე, მკაფიოდ, გასაგებად, სრულად და  განათავსოს ვებ-გვერდზე - www.biletebi.ge, სოციალურ ქსელში და სხვა ნებისმიერ ონლაინ პლატფორმაზე;
•             უზრუნველყოს მომსახურებაზე გასაყიდი და ერთეულის ფასის მკაფიო, გასაგები ფორმით მითითება;
•             მკაფიოდ ჩამოაყალიბოს საგარანტიო პირობები და ა.შ.
GCCA-ის გადაწყვეტილებით, ხელშეკრულების თანახმად, მოვაჭრეს განესაზღვრა 3 თვის ვადა -  სააგენტოს წინაშე ნაკისრი ვალდებულებები შესასრულებლად.
ინფორმაციისთვის:  2024 წლის რვა თვის მონაცემებით, მომხმარებელთა უფლებების დაცვის მიმართულებით, 570 განაცხადი დაფიქსირდა. 123 საქმეზე დადასტურდა მომხმარებელთა ჯგუფის უფლების 59 დარღვევის ფაქტი. GCCA-ის მიერ დაკისრებული ვალდებულების შეუსრულებლობის გამო 34 მოვაჭრეს - 47 საქმეზე ჯარიმა დაეკისრა, ჯამში - 38 301 ლარი. პირობითი ვალდებულების აღების შესახებ 108 საქმეზე - 93 შეთანხმება გაფორმდა.

GCCA signed a commitment agreement with the biletebi.ge
The Georgian Competition and Consumer Agency (GCCA) signed a commitment agreement with the “ El.Biletebi” Ltd  (www.biletebi.ge)   in favor of the consumer in the tickets online sector.
In accordance with the agreement signed between the GCCA and the trader, in order to eliminate the alleged violation of the law, the trader was instructed to:
- To develop a method for providing information to consumers in Georgian, clearly and comprehensively, and then posting it on the website  www.biletebi.ge, social networks, and any other online platforms;
- To provide a clear and understandable indication of the service's sale and unit price;
- To clearly establish warranty conditions, etc.
According to the GCCA decision and as per the agreement, the trader was given a 3 month period to fulfill the obligations to the Agency.
For information: According to the data of eight months of 2024, 570 applications have been submitted regarding the protection of consumer rights. 59 consumer rights violations were confirmed in 123 cases.  As a result of failure to fulfill obligations imposed by GCCA, 34 traders were fined a total of 38 301 GEL in 47 cases. The Agency signed 93 commitment agreements in favor of the consumer on 108 cases.