ტურისტულ კომპანიებს შორის დავაში არაკეთილსინდისიერი კონკურენციის ფაქტი არ დადასტურდა
საქართველოს კონკურენციის ეროვნულმა სააგენტომ არაკეთილსინდისიერი კონკურენციის შესაძლო ფაქტზე მორიგი მოკვლევა დაასრულა. საკითხი ეხებოდა ტურისტული კომპანია ,,Free spirit tours“-ის საჩივარს, რომლის მიხედვითაც კონკურენტი კომპანია ,,სფინქს თრეველის“ მხრიდან ადგილი ჰქონდა კომპანიის სავაჭრო ინფორმაციის და კომერციული საიდუმლოების არაკეთილსინდისიერად გამოყენების ფაქტს.
კონკურენციის ეროვნული სააგენტოს მიერ დეტალურად იქნა შეფასებული საერთაშორისოდ აღიარებული და უცხო ქვეყნების სამართლის რელევანტური ნორმების შინაარსი სავაჭრო ინფორმაციასა და კომერციულ საიდუმლოებასთან დაკავშირებით. სააგენტოს მიერ შედარებულ იქნა ორივე მხარის მიერ გამოქვეყნებული ვიდეორგოლებისა და რეკლამის მსგავსება. განთავსებულ ინფორმაციებს (მათ შორის, სავაჭრო ინფორმაციებს) შორის არსებითი მსგავსება არ დგინდება.
შესაბამისად, მოკვლევის პროცესში დადგინდა, რომ შპს „Free spirit tours“-ის მიერ დასახელებული ინფორმაცია - ტურისტული პროგრამები (მარშრუტები და დროითი დაგეგმარება), სარეკლამო სტრატეგია და კლიენტთა შესახებ ინფორმაცია, მათი არსიდან გამომდინარე, არ შეიძლება წარმოადგენდეს კომერციულ საიდუმლოებასა და სავაჭრო ინფორმაციას. აღნიშნული პროგრამა საჯაროდ ცნობილი და ადვილად ხელმისაწვდომია, ხოლო კლიენტთა შესახებ ინფორმაცია განეკუთვნება დასაქმებულის გამოცდილებასა და შეძენილ უნარებს. შედეგად, ზემოთ მოყვანილი გარემოებების საფუძველზე სააგენტომ დაადგინა, რომ მოპასუხე ეკონომიკური აგენტის მხრიდან ადგილი არ აქვს „კონკურენციის შესახებ“ საქართველოს კანონის 11 მუხლის - კეთილსინდისიერი კონკურენციის დარღვევის ფაქტს.
სააგენტოს მიერ მიღებული გადაწყვეტილების გასაჩივრება მხარეებს შეუძლიათ თბილისის საქალაქო სასამართლოში.
2021 წელს - კონკურენციის ეროვნულმა სააგენტომ მიმდინარე 3 მოკვლევიდან დაასრულა 2 საქმე, ერთში დადგინდა კომპანიებს შორის შეთანხმებული ქმედება და 4 კომპანიაზე შესაბამისი სანქცია გაიცა, მეორე საქმეში არაკეთილსინდისიერი კონკურენციის ფაქტი არ დადასტურდა. ამჟამად, მიმდინარე რეჟიმშია ერთი მოკლევის პროცესი არაკეთილსინდისიერი კონკურენციის შესაძლო ფაქტზე. ასევე, უწყების დაკვირვების ქვეშ რჩება - საავტომობილო საწვავის და ფარმაციის ბაზრის მონიტორინგები.

Unfair Competition in the Dispute between Travel Companies Has Not Been Revealed
The Georgian National Competition Agency has completed another investigation on an alleged fact of unfair competition. The issue concerned the complaint of the travel company "Free spirit tours", according to which the competitive company "Spinx Travel" was using the company's trade information and commercial secret.
The National Competition Agency has analyzed in detail the content of internationally recognized and relevant foreign law norms regarding trade information and trade secrets. The Agency compared the similarities between the videos and the ads posted by both parties. No significant similarities are found between the posted information (including trade information).
Accordingly, the investigation revealed that the information provided by "Free Spirit Tours" Ltd. - tourism programs (routes and timing), advertising strategy, and customer information, due to their content, can not be commercial secrets and trade information. The program is publicly known and easily accessible, and customer information concerns employee experience and obtained skills. As a result, based on the above circumstances, the Agency has revealed that there was no violation of Article 11 of the Law of Georgia on Competition on the violation of fair competition.
The parties can appeal the Agency`s decision in the Tbilisi City Court.
In 2021, the National Competition Agency has completed investigations of 2 out of 3 current cases, in one of which the concerted action of the companies has been revealed and 4 companies were sanctioned, in the second case the fact of unfair competition has not revealed. Currently, one investigation on an alleged fact of unfair competition and monitoring the fuel and pharmaceutical markets are in progress.