GCCA-ის გადაწყვეტილებებზე სხვადასხვა ინსტაციაში 56 სასამართლო დავა მიმდინარეობს
საქართველოს კონკურენციისა და მომხმარებლის დაცვის სააგენტო(GCCA), 2025 წლის 1 ივლისის მდგომარეობით, სასამართლოში მიმდინარე და დასრულებული დავების მიხედვით მიღებული შედეგების შესახებ მონაცემებს აქვეყნებს.
2014-2025 წლებში, კონკურენციის პოლიტიკის აღსრულების  და მომხმარებლის უფლებების დაცვის მიმართულებით მიღებულ გადაწყვეტილებებზე - 61 საქმე გასაჩივრდა. ამავე პერიოდში, 15 დასრულებული სასამართლო დავიდან - 14 სააგენტოს სასარგებლოდ გადაწყდა და სასამართლომ GCCA-ის მიერ მიღებული გადაწყვეტილება ძალაში დატოვა, ხოლო 1 ხელახალი შესწავლისთვის უკან დაუბრუნა.
ამ ეტაპზე, სხვადასხვა ინსტანციაში, მიმდინარეობს 56 სასამართლო დავა, GCCA-ს მიერ მიღებულ 47 გადაწყვეტილებასთან დაკავშირებით. მათ შორის, კონკურენციის  მიმართულებით 41, ხოლო მომხმარებლის უფლებების დაცვის მიმართულებით - 15. განხილვის პროცესშია  - ნავთობკომპანიების, ფარმაცევტული კომპანიების, კინოთეატრის ბილეთების ონლაინ რეალიზაციის, დაზღვევის - საავანსო გარანტიების საქმე და სხვა.
მნიშვნელოვანია აღინიშნოს, რომ სააგენტოს მიერ მიღებული ნებისმიერი გადაწყვეტილება შესაძლებელია გასაჩივრდეს თბილისის საქალაქო სასამართლოში. სასამართლო არის მნიშვნელოვანი რგოლი, რომელიც GCCA-ს ნებისმიერი გადაწყვეტილების  სამართლებრივ კონტროლს უზრუნველყოფს.

As of July 1, 2025, the Georgian Competition and Consumer Agency (GCCA) has released updated information on court proceedings concerning its decisions.
Between 2014 and 2025, 61 court cases were initiated disputing decisions made by the GCCA in the areas of competition policy enforcement and consumer rights protection. Of the 15 cases concluded during this period, 14 were resolved in favor of the Agency, with the court upholding its decisions, while one case was remanded for further review.
At present, 56 court cases related to 47 decisions made by the GCCA are ongoing in various instances. Among them, 41 pertain to competition-related matters, while 15 concern consumer rights protection. These include cases involving oil companies, pharmaceutical companies, online cinema ticketing platforms, insurance advance guarantees, and more.
It is noteworthy that any decision made by the GCCA can be appealed in the Tbilisi City Court. The court serves as a crucial mechanism to ensure legal oversight of all GCCA decisions.