GCCA-იმ სამედიცინო მომსახურების ბაზრის მონიტორინგი დაიწყო
საქართველოს კონკურენციისა და მომხმარებლის დაცვის სააგენტომ (GCCA), ბაზარზე კონკურენტული გარემოს შეფასების მიზნით, სამედიცინო მომსახურების ბაზრის მონიტორინგი დაიწყო.
მონიტორინგის ფარგლებში, ბაზრის შეფასება მოხდება კონკურენციის კანონმდებლობით განსაზღვრული ზოგადი პარამეტრებით, როგორიცაა: ბაზრის მოცულობა, მოქმედი კომპანიები, კონცენტრაციის ინდექსი, საბაზრო წილები/დინამიკა და შესაბამისად დომინანტურ მდგომარეობაზე მსჯელობა მისი დადასტურების ან გამორიცხვის მიმართულებით. ასევე, ბაზრის სპეციფიკის გათვალისწინებით, შეფასდება კონკურენტული გარემო სხვა დამატებითი ფაქტორების გათვალისწინებითაც.
სააგენტოს მიერ აქამდე განხორციელებული ფარმაცევტული ბაზრის მონიტორინგის და 2 მოკვლევის შემდეგ, სამედიცინო მომსახურების ბაზრის მონიტორინგი სააგენტოს მიერ ბოლო წლებში ამ მიმართულებით გაწეული სამუშაოს მნიშვნელოვანი გაგრძელება იქნება.
სამედიცინო მომსახურებაზე ფასების ზრდის შესახებ ინფორმაცია საქართველოს სტატისტიკის ეროვნული სამსახურის  მიერ გამოქვეყნდა, სადაც აღნიშნულია, რომ 2025 წლის ივლისში, წინა წლის იგივე პერიოდთან შედარებით, ფასები 26%-ით გაიზარდა.
ბაზრის მონიტორინგის პროცესი დევნილთა, შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტროსთან აქტიური კოორდინაციის ფორმატში განხორციელდება. შუალედური შედეგები პერიოდულად დაინტერესებული მხარეებისთვის საჯაროდ გამოქვეყნდება.
ამ ეტაპზე, GCCA მონიტორინგს ახორციელებს - FMCG ბაზრის, საავტომობილო საწვავის, პესტიციდებისა და აგროქიმიკატების,  თამბაქოს, თხილის და ლურჯი მოცვის შესაბამის ბაზრებზე.

The Georgian Competition and Consumer Agency (GCCA) has launched a comprehensive monitoring of the medical services market to evaluate its competitive environment.
The monitoring will evaluate the market based on parameters defined by competition legislation, including market size, active companies, concentration index, market shares and dynamics, and the presence or absence of dominant positions. Given the sector’s unique characteristics, additional factors influencing competition will also be considered.
This initiative builds on the GCCA’s prior monitoring of the pharmaceutical market and two related investigations, reinforcing its ongoing commitment to the healthcare sector.
According to the National Statistics Office of Georgia, medical service prices rose by 26% in July 2025 compared to the same month in the previous year.
The monitoring will be conducted in close collaboration with the Ministry of Internally Displaced Persons from the Occupied Territories, Labour, Health and Social Affairs of Georgia, with interim results periodically published for public access and stakeholder engagement.
The GCCA is currently also monitoring the FMCG, auto fuel, pesticides and agrochemicals, tobacco, hazelnut, and blueberry markets.