GCCA-ის სტრატეგიული ბაზრების მონიტორინგის დეპარტამენტის უფროსი - მუდმივ რეჟიმში ვაკვირდებით სტრატეგიულად მნიშვნელოვან ბაზრებს, სამედიცინო ბაზრის მონიტორინგის დაწყებას რამდენიმე მიზეზი განაპირობებდა და მათ შორის ფასების ზრდა იყო ერთ-ერთი ძირითადი ფაქტორი
სამედიცინო ბაზრის მონიტორინგის დაწყებას რამდენიმე მიზეზი განაპირობებდა და მათ შორის ფასების ზრდა იყო ერთ-ერთი ძირითადი ფაქტორი, - ამის შესახებ კონკურენციისა და მომხმარებლის დაცვის სააგენტოს სტრატეგიული ბაზრების მონიტორინგის დეპარტამენტის უფროსმა გიორგი ქედელიძემ განაცხადა.
მისივე თქმით, ბაზარზე ფასი, შესაძლოა, უშუალოდ საბაზრო პირობებიდან გამომდინარე გაიზარდოს, თუმცა ასევე შესაძლებელია, გარკვეულ ხელოვნურ ზრდასაც ჰქონდეს ადგილი და, სწორედ, ამ ფაქტორებზე დაკვირვებას ემსახურება ბაზარზე მონიტორინგის დაწყება.
„სტრატეგიულად მნიშვნელოვან ბაზრებს მუდმივ რეჟიმში აკვირდება GCCA. ჩვენ განვახორციელეთ ასევე სამედიცინო მომსახურების ბაზრის მომიჯნავე ბაზრის მონიტორინგი - ფარმაცევტულ ბაზარს ვგულისხმობ. ფარმაცევტული ბაზრის მონიტორინგით გაცემული რეკომენდაციები საფუძველი გახდა ბაზარზე განხორციელებული სისტემური რეფორმებისა. ასევე, გამოვავლინეთ შეთანხმებული ქმედება ონკოლოგიურ მედიკამენტებთან დაკავშირებით, იყო დომინანტური მდგომარეობის ბოროტად გამოყენებაც, რისთვისაც რამდენიმე კომპანია დავაჯარიმეთ,“- განაცხადა გიორგი ქედელიძემ.
მისივე თქმით, რაც შეეხება საწვავის ბაზრის მონიტორინგს, წარსულში იდენტიფიცირებული შეთანხმებული ქმედებების გათვალისწინებით, აღნიშნული ბაზარი ითვლება მაღალი რისკის მქონედ და, შესაბამისად, იმ შემთხვევაში, თუ გამოიკვეთება ფასების ზრდა არასაბაზრო ფაქტორებით, სააგენტო კვლავ დაიწყებს ბაზრის შესწავლას.
„სააგენტოს წარსულშიც არაერთხელ ჰქონდა ამ ბაზარზე იდენტიფიცირებული შეთანხმებული ქმედებები, შესაბამისად, ეს ბაზარი ითვლება მაღალი რისკის მქონედ. ამასთან, ბაზარი სტრატეგიულად მნიშვნელოვანია მოცულობის და სხვა ბაზრებზე გავლენის გათვალისწინებით. აქედან გამომდინარე, ჩვენ ყოველკვარტალურად და ყოველწლიურად ვახორციელებთ მონიტორინგს, რომლის შედეგებიც საჯაროა. ვაკვირდებით პირველ რიგში იმას, თუ როგორ იცვლება საცალო ფასები მასზე მოქმედი ფაქტორების, კერძოდ ლარის გაცვლითი კურსის და შესასყიდი საწვავის ღირებულების გათვალისწინებით,“- განაცხადა GCCA-ის სტრატეგიული ბაზრების მონიტორინგის დეპარტამენტის უფროსმა.
გიორგი ქედელიძის თქმით, სააგენტო ასევე ახორციელებს პესტიციდების ბაზრის მონიტორინგს და ამ მიმართულებით, სავარაუდოდ წლის ბოლომდე, პირველადი ანგარიში გამოქვეყნდება.

The Head of the GCCA’s Strategic Market Monitoring Department stated, “We continuously monitor strategically important markets. The initiation of medical market monitoring was driven by several factors, with rising prices identified as a primary concern”
The launch of monitoring for the medical market was prompted by several factors, with rising prices identified as a primary driver, according to Giorgi Kedelidze, Head of the Strategic Markets Monitoring Department at the Georgian Competition and Consumer Agency (GCCA).
He further explained that price increases may stem directly from market conditions, though artificial inflation could also play a role. The initiation of this monitoring aims to closely observe and assess these factors.
“The GCCA consistently monitors strategically important markets. We have also conducted oversight of the pharmaceutical market, closely linked to medical services, where our recommendations spurred systemic reforms, revealed coordinated practices in oncology medicines, and led to fines for abuse of dominant positions,” stated Giorgi Kedelidze.
He further noted that, due to past instances of concerted practices, the fuel market is considered high-risk. Should price increases arise from non-market factors, the Agency will launch a new market study.
“The Agency has repeatedly identified concerted practices in this market, classifying it as high-risk given its size and influence on other sectors. We conduct quarterly and annual monitoring, with results made public, primarily tracking retail price changes in relation to factors such as the lari exchange rate and the cost of purchased fuel”, said the Head of the GCCA’s Strategic Markets Monitoring Department.
Kedelidze also mentioned that the Agency is monitoring the pesticide market, with a preliminary report expected by year-end.