ფარმაცევტული ბაზრის მონიტორინგის შუალედური ანგარიში
მონიტორინგის მიმდინარეობა დაყოფილია 2 ნაწილად: ზოგადი ეკონომიკური ანალიზი და კონკრეტული/შერჩეული მედიკამენტების ანალიზი. სააგენტოს ძირითადი დაკვირვების ობიექტს წარმოადგენს მედიკამენტების საცალო ფასები, ფასის ცვლილებაზე მოქმედი ძირითადი გარემოებების გავლენის შეფასება საცალო ფასის ფორმირებაზე. ანგარიში მოიცავს 2016-2020 წლის პერიოდს.
ქვეყანაში ფარმაცევტული ბაზრის არსებული სტრუქტურის, საკანონმდებლო რეგულირების, კანონმდებლობის ეფექტიანი აღსრულების უზრუნველყოფისა და სააგენტოს ანალიზით გამორკვეული ფაქტობრივი გარემოებების საფუძველზე, ჩამანაცვლებელ პროდუქტებს შორის მაქსიმალური კონკურენციისა და შედეგად გენერიკების წილის ზრდის უზრუნველსაყოფად, სააგენტო მიზანშეწონილად მიაჩნევს რეკომენდაციების 2 ჯგუფის გაცემას: 1. რეკომენდაციები, რომლებიც დააბალანსებს ბაზრის მაღალი ინტეგრაციისა და ჰოლდინგური სტრუქტურის შესაძლო უარყოფით გავლენას; გაანეიტრალებს შესაძლო ინტერესთა შეუთავსებლობას და ანგარებიან ურთიერთობას და 2. რეკომენდაციები, რომლებიც დარგის მარეგულირებელს მისცემს შესაძლებლობას, ეფექტიანად განახორციელოს დარგის კონტროლი. სააგენტოს პოზიციით, წინამდებარე რეკომენდაციების გათვალისწინებით, შესაძლებელია ბაზარზე საუკეთესო ხარისხის, ფასის და მედიკამენტებზე გაზრდილი არჩევანის მიღწევა - ბაზარზე კონკურენტული გარემოს გაუმჯობესება, რაც საბოლოო ჯამში გამოიწვევს მომხმარებლის მიერ მედიკამენტებზე გაწეული დანახარჯების მნიშვნელოვან შემცირებას.
მონიტორინგის დასრულებამდე, დიალოგი დაინტერესებულ მხარეებთან რეკომენდაციების შეფასების და განხილვის მიზნით გაგრძელდება.

The Interim Report of Pharmaceutical Market Monitoring
The monitoring process is divided into 2 parts - general economic and specific / selected medicines analysis. The main object of the Agency's observation is the retail price of medicines, the assessment of the impact of the main circumstances affecting the price change on the formation of the retail price. The report covers the period 2016-2020.
Based on the existing structure of the pharmaceutical market in the country, legislative regulation, effective enforcement of legislation, and the factual circumstances identified by the Agency's analysis, to ensure maximum competition between substitute products and increase the share of generics, the Agency considers issuing 2 groups of recommendations:1. Recommendations that balance the possible negative impact of high market integration and holding structure; Neutralize alleged conflicts of interest and selfish relations and 2. Recommendations that enable the regulators to control the field effectively. According to the Agency, taking into account these recommendations, it is possible to achieve the best quality, price and increased choice of medicines in the market - improving the competitive environment in the market will ultimately lead to a significant reduction in consumer spending on medicines.
Until the end of the monitoring, a dialogue with stakeholders will continue to evaluate and discuss the recommendations.