ირაკლი ლექვინაძე - საწვავზე ფასების ზრდა ძირითადად გლობალურ ფაქტორს უკავშირდება, ფასების ცვლილებაში რაიმე არასაბაზრო ფაქტორების გავლენა ნაკლებია
საავტომობილო საწვავის ბაზრის მიმდინარე მონიტორინგის ფარგლებში, საქართველოს კონკურენციის ეროვნულმა სააგენტომ საქართველოს პირველ არხს 2021 წლის იანვარ-სექტემბრის პერიოდის შუალედური ანგარიში გააცნო. როგორც მიმოხილვიდან ირკვევა, 2021 წლის იანვარ-სექტემბრში ქვეყანაში 32 ეკონომიკური აგენტის მიერ 1 082 971 ათასი ლიტრი ბენზინისა და დიზელის იმპორტი განხორციელდა, რაც 3.6%-ით აღემატება 2020 წლის ანალოგიურ მაჩვენებელს. როგორც სააგენტოში აცხადებენ, 2021 წელს მთავარი იმპორტიორი ქვეყანა საქართველოსთვის თურქმენეთი გახდა და იანვარ-სექტემბერში საწვავის ყველაზე დიდი მოცულობის იმპორტი, 23.6 პროცენტი სწორედ თურქმენეთიდან განხორციელდა. შემდეგ მოდის რუსეთი 19.3 პროცენტით და აზერბაიჯანი 18.1 პროცენტით. შუალედური ანგარიშიდან ირკვევა, რომ საერთო იმპორტის 44.6%-ს დიზელის ტიპის საწვავი შეადგენს, ხოლო 55.4% ბენზინის. ბენზინის ტიპის საწვავიდან კი, ყველაზე მოთხოვნადი რეგულარის ტიპის საწვავია. ამასთან, კონკურენციის ეროვნულ სააგენტოში აცხადებენ, რომ 2021 წლის იანვარი-სექტემბრის პერიოდი, ნედლი ნავთობისა და შესაბამისად პლატსის ფასის ზრდის ტრენდით გამოირჩეოდა. პლატსის ფასმა 2021 წლის 4 იანვრის 452 დოლარიანი მაჩვენებლიდან, 30 ივნისის მდგომარეობით 62.6%-ით გაიზარდა და 735 აშშ დოლარი შეადგინა, ხოლო 30 სექტემბერს ფასის ნიშნული 805 დოლარს გაუტოლდა. „ბაზარზე რეალურად კონკურენცია არსებობს და აქ რაიმე არასაბაზრო ფაქტორების გავლენა ფასების ცვლილებაში ნაკლებია და ძირითადად ფასების ზრდა უკავშირდება გლობალურ ფაქტორს. თუმცა, ჩვენ ვუყურებთ იმ ბაზრებსაც, რომლებიც ასევე არიან იმპორტიორები. მაგალითად: სომხეთი, უკრაინა და ა.შ. იმ ბაზრებსაც, საიდანაც საქართველოში შემოდის ძირითადად საწვავი – ეს არის ბულგარეთი, რუმინეთი და სხვათა შორის შეცვლილია მთავარი იმპორტიორი და ეს გახდა თურქმენეთი. ვხედავთ, რომ აბსოლუტურად იგივე დინამიკაა ამ ბაზრებზე. უბრალოდ ბულგარეთთან და რუმინეთთან შედარებით, შესაძლოა საქართველოში ოდნავ, 3-5 ცენტის ფარგლებში ზრდის ტემპი არის უფრო მეტი 2021 წელს, ვიდრე მაგალითად სხვა პერიოდებში, როდესაც ერთი ერთში ხდებოდა ამ პროცენტული სხვაობის დაბალანსება. თუმცა, აქაც ჩვენ ვამბობთ, რომ ეს შეიძლება იყოს გარკვეული სავალუტო რისკების გამო და არა იმის გამო, რომ პირობითად კონკურენციასთან შეუთავსებელი ქმედებაა რომელიმე კომპანიის მიმართ“, – განაცხადა საქართველოს პირველ არხთან ირაკლი ლექვინაძემ. როგორც კონკურენციის სააგენტოში განმარტავენ, საწვავის ბაზრის შესწვალის შედეგად დადგინდა, რომ მსხვილი კომპანიების რეგულარის ტიპის საწვავის საშუალო საცალო ფასსა და მცირე ქსელების ანალოგიური ტიპის საწვავის საცალო ფასს შორის სხვაობა, განსახილველ პერიოდში, 12-43 თეთრის დიაპაზონის ფარგლებშია. „ჩვენი 9 თვის შედეგების მიხედვით, ჩვენ გვაქვს შემდეგი სურათი, რომ ბაზარზე არსებობს 5 მსხვილი ქსელი, რომელთა ერთიბლივი წილი არის 60 პროცენტამდე, დანარჩენი მცირე ქსელებს უჭირავთ. დაახლოებით იმპორტიორების რაოდენობა, რომლებსაც საქართველოში საწვავი შემოაქვთ 50-მდეა. თუ შევადარებთ 2012 წლის პერიოდს, იმპორტიორების რაოდენობა 8-დან 50-მდეა გაზრდილი. გარდა ამისა, ერთი და იგივე ტიპის საწვავზე 2021 წელს ფიქსირდებოდა მცირე და მსხვილ ქსელებს შორის ფასთა დიაპაზონი 12-დან 40 თეთრის ფარგლებში. ანუ მოქალაქეს შეეძლო მსხვილ შედარებით, მცირე ქსელში იგივე საწვავზე ამ სხვაობით ჩაესხა იგივე ტიპის საწვავი. ეს ჩვენ გვაძლევს იმ შეფასების საფუძველს, რომ ამ ეტაპზე გამოვრიცხავთ საავტომობილო საწვავის ბაზარზე ფასების ხელოვნურად ზრდას“, – აღნიშნა ლექვინაძემ საქართველოს პირველ არხთან საუბარში. საქართველოს კონკურენციის ეროვნული სააგენტო საავტომობილო საწვავის ბაზრის მონიტორინგს აგრძელებს და კონკურენტული გარემოს სიღრმისეულ შუალედურ ანგარიშს, მათ შორის – საბითუმო ბაზრის ანალიზს, შეფასებებს და რეკომენდაციებს 2021 წლის ბოლომდე გამოაქვეყნებს. ბმული - https://1tv.ge/news/irakli-leqvinadze-gamovrickhavt-saavtomobilo-sawvavis-bazarze-fasebis-khelovnurad-zrdas-mskhvil-da-mcire-qselebs-shoris-erti-tipis-sawvavze-mimdinare-wels-12-43-tetriani-skhvaoba-fiqsirdeba/?fbclid=IwAR3liDSLA4wcYrk2GROqxkgod1_IzGzGokZdy4ZVeOyiDq8Yjf5jWflyPe0

Within the framework of the current monitoring of the auto fuel market, Georgian National Competition Agency has presented the interim report for January-September 2021 to the First Channel, 1TV.
According to the review, in January-September 2021, the country imported 1,082,971 thousand liters of petrol and diesel by 32 undertakings, which is 3.6% more than the same period in 2020.
According to the agency, Turkmenistan became the top importer for Georgia in 2021, and the most volume of fuel imports, 23.6 percent, came from Turkmenistan in January-September. It is followed by Russia with 19.3 percent and Azerbaijan with 18.1 percent. The interim report shows that 44.6% of total imports are diesel fuel and 55.4% petrol.
From the petrol-type fuels, the regular-type was the most in-demand. At the same time, National Competition Agency states that the period January-September 2021 was marked by an upward trend in crude oil and, consequently, the price of Platz. The Platz price has increased by 62.6% from $ 452 on January 4, 2021, to $ 735 as of June 30 and reached $ 805 on September 30.
“There is real competition in the market, and there is less impact of any non-market factors on the change in prices, but mainly it is caused in line with the global trend. However, we are also looking at importers` markets, such as - Armenia, Ukraine, etc. Even the markets from which mainly fuel enters Georgia - Bulgaria, Romania has changed its top importer and became Turkmenistan. We see absolutely the same dynamics in these markets. Compared to Bulgaria and Romania, Georgia may have a slightly higher growth rate of 3-5 cents in 2021 than, for example, in other periods when this percentage difference was balancing one in one. However, we say that it may be caused due to certain currency risks and not because it is a conditionally incompatible action against any company. "– Said Irakli Lekvinadze at the First Channel of Georgia.
According to the Competition Agency, a study of the fuel market found that the difference between the average retail price of regular type fuel of large companies and the retail price of similar type of fuel for small networks in the period under review is in the range of 12-43 Tetri.
"There are 5 large networks in the market, with a combined share of up to 60 %, the rest are small networks. The number of importers of fuel to Georgia is about 50. Compared to 2012, the number of importers has increased from 8 to 50. In addition, for the same type of fuel, the price range between small and large networks 12 to 40 Tetri has been fixed in 2021. So, citizens could - pour the same type of fuel compared large to small network companies by this difference. That gives us the basis for the assessment to exclude at this stage the artificial increase in prices in the auto fuel market, "- Lekvinadze noted in a conversation with the First Channel of Georgia.
Georgian National Competition Agency will continue to monitor the auto fuel market and publish an in-depth interim report on the competitive environment, including wholesale market analysis, assessments, and recommendations by the end of 2021.