საქართველო სწორ გზაზე დგას - ტერესა მორეირა
,,კონკურენცია და მომხმარებლის უფლებები'' ამ სახელწოდებით თბილისში პირველი საერთაშორისო კონფერენცია გაიმართა. კონფერენციაში მონაწილეობა UNCTAD-ის კონკურენციისა და მომხმარებელთა პოლიტიკის მიმართულების ხელმძღვანელმა ტერესა მორეირამ მიიღო, რომელმაც საქართველოში მომხმარებლის უფლებების, ბიზნესში დღეს არსებულ ვითარებასა და გამოწვევებზე ისაუბრა.
,,განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია კანონის აღსრულება ყველა სამართლებრივი პროცედურის დაცვით, ისე რომ არც ბიზნესი დაზარალდეს, არც მომხმარებელი. მხარეებს უსამართლობის განცდა არ უნდა დარჩეთ. შესაბამისად, კონკურენციის სააგენტოს ლეგიტიმაციასთან ერთად, ავტორიტეტი და ნდობის ასპროცენტიანი მანდატი უნდა ჰქონდეს“, - განაცხადა მორეირამ. მისი თქმით, საზოგადოებაში ცნობიერების ამაღლება უმნიშვნელოვანესია.
,,საზოგადოებას უნდა ავუხსნათ ჯანსაღი კონკურენციის უპირატესობა და სარგებელი, ხელისუფლებამ უნდა მოახერხოს ის, რომ არ დაარღვიოს ბალანსი, კომპანიებს კონკურენტული გარემო შეუქმნას და ამავდროულად იზრუნოს მომხმარებლის ინტერესებზეც”, - აღნიშნა UNCTAD-ის კონკურენციისა და მომხმარებელთა პოლიტიკის მიმართულების ხელმძღვანელმა.
ტერესა მორეირას განცხადებით, საქართველომ მოკლე პერიოდში მომხმარებელთა შესახებ კანონში ისეთი ცვლილებები შეიტანა, რომელიც ბევრ განვითარებულ ქვეყანაში ჯერ კიდევ განხილვის საგანია. ეს კი იმას ნიშნავს, რომ ქვეყანა სწორი მიმართულებით ვითარდება.
ცნობისთვის:16-17 ნოემბერს, საქართველოში კონკურენციის და მომხმარებლის უფლებების დაცვის შესახებ პირველი საერთაშორისო კონფერენცია გაიმართა , რომელშიც მონაწილეობას სამთავრობო და საპარლამენტო გუნდის, დიპლომატიური კორპუსის, მეგობარი ქვეყნების, ბიზნესის, არასამთავრობო და აკადემიური სექტორის წარმომადგენლების და დარგის სპეციალისტების გარდა, 20 ქვეყნის დელეგაციამ მიიღო.

Georgia is on the right path - Teresa Moreira
Teresa Moreira, head of UNCTAD's competition and consumer policy department, participated in the first International Conference on Competition and Consumer Protection that was held in Georgia. She spoke about consumer rights, the current situation, and challenges in business.
It is very important to enforce the law by following all legal procedures so that the business and the consumers are not harmed. The parties should not feel injustice. Therefore, along with the legitimacy of the competition agency, it should have authority and a hundred percent mandate of trust, said Moreira. According to her, raising awareness in society is crucial.
"We must explain to the public the benefits of healthy competition. The government must manage to maintain the balance, create a competitive environment for companies, and at the same time take care of the interests of consumers," said the head of UNCTAD's competition and consumer policy department.
According to Teresa Moreira, in a short time, Georgia made changes in the Consumer Law, which are still under discussion in many developed countries. It indicates that Georgia is developing in the right direction.
For information, On November 16-17, the first international conference on the enforcement of competition policy and protection of consumer rights was held in Georgia. In addition to the government and parliamentary team, diplomatic corps, friendly countries, representatives of business, non-governmental and academic sectors, and specialists in the field, the delegation of 20 countries participated in the conference.