,,მომხმარებელს უნდა იცავდეს კანონი, ეს ევროპული სტანდარტია და თქვენ ამისკენ მიდიხართ’’ - მარია პილარ კანედო არილაგა
კონკურენციის პოლიტიკაზე და ამ მიმართულებით დღეს არსებულ გამოწვევებზე ისაუბრა კონკურენციის და მომხმარებლის უფლებების დაცვის შესახებ, საქართველოში გამართულ პირველი საერთაშორისო კონფერენციაზე, ესპანეთის ეროვნული ბაზრებისა და კონკურენციის სააგენტოს კომისიის წევრმა, კომისარმა მარია პილარ კანედო არილაგამ.
,,კონკურენციის პოლიტიკა დღეს არსებულ გამოწვევებს პასუხობს და კომპანიებს მიმზიდველი სერვისების შექმნაში ეხმარება, რომელიც საზოგადოების ყველა ფენისთვის უნდა იყოს ხელმისაწვდომი. თუ, ქვეყანაში ჯანსაღი კონკურენციაა ეს ნიშნავს, რომ ადამიანებს აქვთ საშუალება უკეთესი სერვისი მიიღონ, ჰქონდეთ უკეთესი სამუშაო პირობები, დაცული იყოს მათი უფლებები. ამ ყველაფერს კი კონკურენციის სააგენტოს პერსპექტივით ვუყურებთ”, - ამბობს მარია არილაგა.
მისი თქმით, კანონის აღსრულებისას ბალანსის დაცვაა საჭირო, რათა კომპანიებისთვის კონკურენტუნარიანი გარემო შეიქმნას და, ამავდროულად, არ შეფერხდეს მათი განვითარებაც.
,,კონკურენციის სააგენტომ უნდა მოახერხოს კონტროლი, რათა მსხვილ მოთამაშეებს შორის არ შედგეს კარტელური გარიგებები, ამისთვის კი რეგულაციებია საჭირო, თუმცა, ასეთი ჩარევები კარგად უნდა აიწონ-დაიწონოს“, - განაცხადა არილაგამ.
არილაგამ ინტერვისუ დროს აღნიშნა, რომ ბაზარი ყველასათვის ღია უნდა იყოს, ინფორმაცია ხელმისაწვდომი. არ უნდა არსებობდეს ბარიერები და სახელმწიფოსგან პრივილეგირებული ბიზნესები. მომხმარებელს კი კანონი უნდა იცავდეს.
,,ამერიკაში კანონი ბიზნესის მხარეს იხრება, ევროპაში კი პირიქით, საქართველო უფრო ევროპული სტანდარტისკენ იხრება’ - აღნიშნა კომისარმა.
ცნობისთვის:16-17 ნოემბერს, საქართველოში კონკურენციის და მომხმარებლის უფლებების დაცვის შესახებ პირველი საერთაშორისო კონფერენცია გაიმართა , რომელშიც მონაწილეობას სამთავრობო და საპარლამენტო გუნდის, დიპლომატიური კორპუსის, მეგობარი ქვეყნების, ბიზნესის, არასამთავრობო და აკადემიური სექტორის წარმომადგენლების და დარგის სპეციალისტების გარდა, 20 ქვეყნის დელეგაციამ მიიღო.

“Consumers must be protected by law, this is the European standard and you are moving towards it" - Maria Pilar Canedo Arrillaga
Maria Pilar Canedo Arrillaga, commissioner of the Spanish national markets and competition commission, spoke about the competition policy and the current challenges in this direction at the first international conference on Competition and Consumer Protection held in Georgia.
Competition policy responds to today's challenges and helps companies create attractive services that should be accessible to all segments of society. The healthy competition in the country indicates that people have the opportunity to get better services, working conditions, and protection of their rights. We look at all this from the perspective of the competition agency", said Maria Arrillaga.
According to her, it is necessary to maintain a balance in the enforcement of the law to create a competitive environment for companies and, at the same time, not hinder their development.
"The competition agency should be able to control the cartel agreements between the big players and use the necessary regulations for this. However, such interventions should be carefully weighed," Arrillaga said.
Arrillaga stated in the interview that the market should be open and information available to everyone. There should be no barriers and state-privileged businesses. Consumers should be protected by the law.
"In the US, the law leans towards the business, while in Europe, on the contrary. Georgia inclines towards the European standard," said the commissioner.
For information, On November 16-17, the first international conference on the enforcement of competition policy and protection of consumer rights was held in Georgia. In addition to the government and parliamentary team, diplomatic corps, friendly countries, representatives of business, non-governmental and academic sectors, and specialists in the field, the delegation of 20 countries participated in the conference.