USAID-ის ადამიანური და ინსტიტუციური შესაძლებლობების განვითარების (HICD) პროექტსა და კონკურენციის სააგენტოს შორის ურთიერთთანამშრომლობის მემორანდუმი 2021 წლის 25 მარტს გაფორმდა, რომლის ფარგლებშიც სააგენტოსთვის - გრძელვადიანი ორგანიზაციული სტრატეგიის, სამოქმედო გეგმის და ასევე, კომუნიკაციის სტრატეგიის შექმნის თაობაზე მუშაობა მიმდინარეობს.
მიმდინარე პროექტის მიზანია სააგენტომ, მინიჭებული უფლებამოსილების ფარგლებში, ეფექტურად შეასრულოს თავისი გაფართოებული მანდატი და ორგანიზაციული საქმიანობა გააძლიეროს. კერძოდ, 2020 წლის 4 ნოემბერს ძალაში შევიდა „კონკურენციის შესახებ“ საქართველოს კანონის ცვლილებების ძირითადი ნაწილი, რომელიც სრულად შეესაბამება საუკეთესო ევროპულ პრაქტიკას, DCFTAის მოთხოვნებს და ასახულია ევროკავშირის კონკურენციის სამართალში არსებული ძირითადი პრინციპები. 2020 წელს საქართველოს პარლამენტმა მიიღო გადაწყვეტილება და სააგენტოს სტრუქტურის ქვეშ საქმიანობა დაიწყო სახელმწიფო შესყიდვებთან დაკავშირებული დავების განხილვის საბჭოს აპარატმა. ასევე, 2021 წლის 1 იანვრიდან ძალაში შევიდა ანტიდემინგური კანონმდებლობა და სააგენტოში ფუნქციონირება დაიწყო შესაბამისმა დეპარტამენტმა.
პროექტი ხორციელდება USAID-ის ადამიანური და ინსტიტუციური შესაძლებლობების განვითარების პროექტის HICD–ის მხარდაჭერით, რომლის საქმიანობის მიზანია საქართველოში ძირითადი სტრატეგიული პარტნიორი ინსტიტუტების ადამიანური და ინსტიტუციური შესაძლებლობების განვითარების ხელშეწყობა.
HICD–ის საქმიანობას ითვალისწინებს საკონსულტაციო კომპანია GEC-ი, რომელიც საქართველოს კონკურენციის ეროვნული სააგენტოსთვის გრძელვადიანი ორგანიზაციული განვითარების სტრატეგიას შეიმუშავებს. შესაბამისად, საკონსულტაციო კომპანია GEC-ი კონკურენციის სააგენტოსთან და სხვა დაინტერესებულ მხარეებთან შემდეგი ძირითადი მიმართულებებით აწარმოებს მუშაობას:
• სააგენტოს საქმიანობასთან დაკავშირებული კანონმდებლობის, კანონქვემდებარე აქტების და საერთაშორისო ხელშეკრულებების ანალიზი;
• სააგენტოს მისიის, მიზნებისა და ფუნქციების დამუშავება;
• შეხვედრა-სემინარების ჩატარება (პანდემიის ფაქტორის გათვალისწინებით, ძირითადად, ონლაინ რეჟიმში) სტრატეგიული განვითარების გეგმის მომზადების მეთოდოლოგიის შესახებ;
• ორგანიზაციის ძლიერი და სუსტი მხარეების კვლევა-ანალიზი;
• ინდივიდუალური და ჯგუფური შეხვედრები სააგენტოს თანამშრომლებთან და სხვა დაინტერესებულ მხარეებთან მათი პრიორიტეტების და მოლოდინების შესახებ ინფორმაციის მისაღებად.
პროექტის განხორციელების მიზანი და შედეგი - 2020 წელს მიღებული საკანონმდებლო ცვლილებების ფორმატში, დამუშავდეს კონკურენციის ეროვნული სააგენტოს სტრატეგიული განვითარების 3 წლიანი გეგმა და სტრატეგიის განხორციელების 1 წლიანი სამოქმედი გეგმა. გაძლიერდეს კონკურენციის სააგენტოს ინსტიტუციური და გამართული მუშაობის ეფექტიანობა.
2019 წლის იანვარში საქართველოს კონკურენციის სააგენტომ მიმართა გერმანიის საერთაშორისო თანამშრომლობის საზოგადოების (GIZ) სამართლის პროგრამას საქართველოს რეგიონებში კონკურენციის შესახებ საქართველოს კანონის შესაბამისი მუხლების ეფექტური აღსრულების საკითხებზე თემატური ტრენინგების განხორციელებაში მხარდაჭერის თხოვნით. კონკურენციის სააგენტოს რეკომენდაციით, ტრენინგების განხორციელების უზრუნველსაყოფად, პროცესში ჩაერთო საქართველოს ფინანსთა სამინისტროს აკადემია, რომელიც საქართველოს მასშტაბით ახორციელებს სხვადასხვა სახის სატრენინგო და სასერტიფიკატო პროგრამების ორგანიზებას, აქვს გასვლითი ხასიათის ტრენინგების ჩატარების მრავალწლიანი გამოცდილება და ფლობს ISO 9001-2015 ხარისხის სერტიფიკატს.
ტრენინგების შინაარსი გულისხმობდა ადგილობრივი თვითმმართველობების წარმომადგენლებისათვის კონკურენციის კანონმდებლობისა და კონკურენციის სააგენტოს პრაქტიკის შესახებ კონკრეტული საკითხების გაცნობას და მას სააგენტოს წარმომადგენლები უძღვებოდნენ. ტრენინგების ფარგლებში მიმოხილულ იქნა ზოგადად კონკურენციის მოქმედი კანონმდებლობა, კანონის მიზნები, შესაძლო დარღვევები, რეაგირების მექანიზმები, საქმის მოკვლების ზოგადი პროცედურები. განსაკუთრებული აქცენტი გაკეთდა ადმინისტრაციული ორგანოების მხრიდან კონკურენციის შეზღუდვასთან დაკავშირებულ საკითხებზე (მათ შორის, სახელმწიფო შესყიდვების პროცესში), აღნიშნული მიმართულებით კონკურენციის სააგენტოს აქტუალურ პრაქტიკასა და სასამართლო განმარტებებზე. მსმენელები ასევე გაეცნენ სახელმწიფო დახმარების შინაარსს, მის თავისებურებებს, კონკურენციის სააგენტოსადმი სავალდებულო შეტყობინებას დაქვემდებარებულ სახელმწიფო დახმარების სახეებსა და მათი განხილვის პროცედურას.
ხსენებული ტრენინგ-კურსი მიზნად ისახავდა ადგილობრივი თვითმმართველობების წარმომადგენელთა ინფორმირებას კონკურენციის კანონმდებლობის იმ მიმართულებების შესახებ, რომელიც აქტუალურია ადმინისტრაციული ორგანოების საქმიანობისა და გადაწყვეტილებების მიღების პროცესში. ვინაიდან კონკურენციის კანონმდებლობა სიახლეს წარმოადგენს ქართულ სამართლებრივ სივრცეში, საჭიროა საზოგადოებრივი ცნობიერების ამაღლება და ყველა სამიზნე ჯგუფისათვის ინფორმაციის მაქსიმალურად მიწოდება. გამომდინარე იქედან, რომ ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოები თავად წარმოადგენენ „კონკურენციის შესახებ“ საქართველოს კანონის ადრესატს და შესაძლოა მათ მიერ მიღებულმა გადაწყვეტილებებმა კანონის დარღვევა გამოიწვიოს, მეტად მნიშვნელოვანია მათთვის კანონმდებლობის მოთხოვნების გაცნობა და სააგენტოს იმ პრაქტიკის მიწოდება, რაც ადმინისტრაციული ორგანოების მიერ კონკურენციის დარღვევის ფაქტებს უკავშირდება. მსგავსი სახის ტრენინგები მნიშვნელოვან როლს თამაშობენ ადმინისტრაციული ორგანოების პრაქტიკის სწორად დანერგვაში, საქმიანობის კონკურენციის კანონმდებლობის მოთხოვნებთან შესაბამისობის უზრუნველყოფასა და სამომავლო დარღვევათა პრევენციაში. კანონმდებლობის მოთხოვნების სიღრმისეული ცოდნა ასევე ემსახურება იმ კორუფციული რისკების შემცირებას, რაც შესაძლოა თან ახლდეს მსგავსი სახის გადაწყვეტილებების მიღებას.
თავდაპირველი შეთანხმების თანახმად, ტრენინგები უნდა განხორციელებულიყო მხოლოდ ერთ ციკლად, საქართველოს 6 რეგიონში, თუმცა დამსწრე საზოგადოების მხრიდან გამოჩენილმა ინტერესმა გამოკვეთა საქართველოს იმ რეგიონების ათვისების საჭიროებაც, რომელიც არ იყო გათვალისწინებული ტრენინგების პირველი ფაზის ფარგლებში.
პირველი ფაზის ფარგლებში, 2019 წლის აპრილი-ივნისის პერიოდში, გაიმართა 14 ტრენინგი, რომელმაც მოიცვა საქართველოს 6 რეგიონი და ჯამში დაესწრო 420 მსმენელი. ტრენინგები გაიმართა თელავში, გორში, ახალციხეში, ბათუმში, ქუთაისსა და ზუგდიდში.
მეორე ფაზის ფარგლებში, 2019 წლის სექტემბერი-ნოემბრის პერიოდში, გაიმართა 12 ტრენინგი, რომელმაც დამატებით მოიცვა საქართველოს 5 რეგიონი და დაესწრო ჯამში 360 მსმენელი. მეორე ეტაპზე ტრენინგები ჩატარდა ბათუმში (დაესწრნენ გურიის წარმომადგენლებიც), მესტიაში, ამბროლაურში, მცხეთასა და რუსთავში.
ტრენინგები მიმდინარეობდა მსმენელების აქტიური მონაწილეობის, კითხვა-პასუხისა და დისკუსიის ფორმატში. საკითხის სიახლისა და აქტუალურობის გათვალისწინებით, მან დამსწრე აუდიტორიის დიდი ჩართულობა და დაინტერესება გამოიწვია, რაც იძლევა იმის თქმის საშუალებას, რომ მიღწეულია ტრენინგების განხორციელების მიზანი - ამაღლდეს ადგილობრივი თვითმმართველობის წარმომადგენელთა ცნობიერება, რათა სამომავლოდ თავიდან იქნას აცილებული კონკურენციის კანონმდებლობის შესაძლო დარღვევები.
ტრენინგების დასრულებისას დამსწრე პირებს გადაეცათ ტრენინგის გავლის დამადასტურებელი სერტიფიკატები.
ევროკავშირის მიერ დაფინანსებული პროექტი „საქართველოს კონკურენციის სააგენტოს მხარდაჭერა“ დაიწყო 2017 წლის იანვარში და სამი წლის განმავლობაში მიმდინარეობდა. პროექტს ახორციელებდა კონსორციუმი B&S Europe-ის ხელმძღვანელობით და მის ძირითადი მიზანს წარმოადგენდა საქართველოში კონკურენციის ეფექტიანი აღსრულების ხელშეწყობა.
პროექტი ემსახურებოდა საქართველოს კონკურენციის სააგენტოს ინსტიტუციურ განვითარებას, სააგენტოს თანამშრომელთა კვალიფიკაციის ამაღლებას, არსებული კანონმდებლობის დახვეწას, კონკურენციის პოლიტიკისა და სააგენტოს როლის შესახებ ცნობიერების ამაღლებას.
პროექტის ფარგლებში, ევროკავშირის სხვადასხვა ქვეყნის ექსპერტები, მათ შორის ლიეტუვას რესპუბლიკის კონკურენციის საბჭოს (რომელიც ამავდროულად არის კონსორციუმის წევრი) წარმომადგენლები ინტენსიურად მუშაობდნენ, როგორც საქართველოს კონკურენციის სააგენტოსთან, ასევე სხვა დაინტერესებულ უწყებებთან (სამინისტროები, დარგობრივი მარეგულირებლები, კონკურენციის პოლიტიკის აღსრულებაში ჩართული საჯარო თუ კერძო სექტორის წარმომადგენლები) საქართველოში კონკურენციის აღსრულების გასაუმჯობესებლად, ევროკავშირის საერთაშორისო პრაქტიკის შესაბამისად.
პროექტი სამი ძირითადი კომპონენტისგან შედგებოდა
• კონკურენციის სააგენტოს სამართლებრივი, ეკონომიკური და ტექნიკური შესაძლებლობების გაუმჯობესება;
• თანამშრომლობის გაძლიერება კონკურენციის სააგენტოსა და დარგობრივ მარეგულირებლებს შორის;
• კონკურენციის შესახებ ცნობიერების ამაღლება.
სამართლებრივი და ინსტიტუციური ჩარჩოს დახვეწა
• პროექტის ექპერტებმა მოამზადეს საქართველოს კონკურენციის კანონმდებლობის ხარვეზების ანალიზი, შეიმუშავეს რეკომენდაციები საკანონმდებლო ბაზის გასაუმჯობესებლად ევროკავშირის საუკეთესო გამოცდილების შესაბამისად;
• მომზადდა რეკონმენდაციები კონკურენციის სააგენტოს ინსტიტუციური გაძლიერებისათვის;
• მომზადდა და გამოიცა კონკურენციის ტერმინოლოგიის ლექსიკონი და გზამკვლევები სხადასხვა საკითხზე;
• პროექტის მიერ მოწვეული ევროპელი ექსპერტების რეკომენდაციების საფუძველზე შემუშავებული, საქართველოს კონკურენციის კანონში შესატანი საკანონმდებლო ცვლილებების ინიცირება პარლამენტში განხორციელდა 2019 წლის ივნისში; პროექტის ფარგლებში საქართველოს ეწვივნენ მაღალი რანგის ექსპერტები და კანონმდებლობის გაუმჯობესების საკითხზე გამართეს შეხვედრები დაინტერესებულ მხარეებთან.
კვალიფიკაციის ამაღლება
• საქართველოს კონკურენციის სააგენტოს თანამშრომლებმა მიიღეს მონაწილეობა 35- ზე მეტ ტრენინგში კონკურენციის აღსრულების საკითხებზე.
• პროექტის ორგანიზებით განხორცილედა სხვადასხვა სტაჟირების პროგრამა საერთაშორისო ორგანიზაციებსა და ევროკავშირის ქვეყნების კონკურენციის ორგანოებში, რომელთა მეშვეობით სააგენტოს 10-მა თანამშრომელმა პროფესიული უნარები და გამოცდილება გაიღრმავა.
• სააგენტოს თანამშრომლებისთვის მომზადდა ინგლისური ენის სპეციალიზირებული კურსები.
საერთაშორისო თანამშრომლობა
• პროექტმა ხელი შეუწყო საქართველოს კონკურენციის სააგენტოს როლის გაძლიერებას საერთაშორისო ასპარეზზე და საერთაშორისო თანამშრომლობის გაღრმავებას;
• პროექტის ფარგლებში განხორციელდა კონკურენციის უწყებების ხელმძღვანელი პირებისა და საერთაშორისო ორგანიზაციების წარმომადგენლების სამუშაო ვიზიტები საქართველოში, რომელთაც შეხვედრები გამართეს საქართველოს საკანონმდებლო და აღმასრულებელი ხელისუფლების წარმომადგენლებთან;
• პროექტის მხარდაჭერით საქართველოს კონკურენციის სააგენტოს წარმომადგენლებმა მონაწილეობა მიიღეს კონკურენციის სფეროში, მნიშვნელოვან საერთაშორისო ღონისძიებებში და გამართეს ორმხრივი შეხვედრები ისეთი ორგანიზაციების წარმომადგენლებთან, როგორიცაა ეკონომიკური თანამშრომლობისა და განვითარების ორგანიზაცია (OECD), გაეროს ვაჭრობისა და განვითარების კონფერენცია (UNCTAD), ევროკომისიის კონკურენციის გენერალური დირექტორატი (DG Competition);
• პროექტის ფარგლებში განხორციელდა ორი სასწავლო ვიზიტი ბრიუსელში - კონკურენციის გენერალურ დირექტორატში. მეორე ვიზიტისას, ქართული დელეგაცია, გარდა კონკურენციის გენერალური დირექტორატისა, ეწვია ევროკავშირის მართლმსაჯულების სასამართლოს. შეხვედრა ასევე გაიმართა DG NEAR-ის წარმომადგენელთან. პროექტის ორგანიზებით საქართველოს კონკურენციის სააგენტოს თანამშრომლები ეწვივნენ ავსტრიის ფედერალური კონკურენციის ორგანოს. შეხვედრები გაიმართა კონკურენციის უწყების, ციფრულ და ეკონომიკურ საკითხთა სამინისტროს, ინტერნეტ ომბუდსმენის ოფისის, ევროპის მომხმარებელთა ცენტრის და წამყვანი კერძო იურიდიული კომპანიის (Cerha Hempel SpiegelfeldHlawat) წარმომადგენლებთან; ასევე, სასწავლო ვიზიტი გაიმართა პოლონეთში, სადაც ქართული დელეგაცია გაეცნო კონკურენციის პოლიტიკისა და მომხმარებელთა უფლებების დაცვის აღსრულების თავისებურებების ევროპულ პრაქტიკას.
• პროექტის მხარდაჭერით ჩატარადა მეორე საერთაშორისო კონფერენცია „კონკურენციის პოლიტიკა: ტენდენციები და გამოწვევები“, სადაც 30-მდე კონკურენციის ორგანოს და საერთაშორისო ორგანიზაციის წარმომადგენელმა მიიღო მონაწილეობა.
თანამშრომლობა დარგობრივ მარეგულირებლებთან და სხვა სტრუქტურებთან
• პროექტმა ხელი შეუწყო თანამშრომლობის გაძლიერებას კონკურენციის სააგენტოსა და დარგობრივ მარეგულირებლებს, ასევე სხვა ინსტიტუტებს შორის. პროექტის მხარდაჭერით ხელი მოეწერა ურთიერთთანამშრომლობის მემორანდუმებს.
• პროექტის ფარგლებში ჩატარდა თემატური სემინარები დარგობრივი მარეგულირებლებისთვის და გაიმართა ორმხრივი შეხვედრები ევროპელ ექსპერტებთან.
კონკურენციის შესახებ ცნობიერების ამაღლება
• პროექტის ფარგლებში ჩატარდა 30-ზე მეტი ღონიძიება და თემატური სემინარი, რომლებიც ემსახურებოდა კონკურენციის შესახებ ცნობიერების ამაღლებას. სემინარებს ესწრებოდნენ, როგორც ბიზნესის, ასევე სახელმწიფო სტრუქტურების წარმომადგენლები.
• პროექტის მხარდაჭერით ჩატარადა მეორე საერთაშორისო კონფერენცია „კონკურენციის პოლიტიკა: მიმართულებები და გამოწვევები“, სადაც კონკურენციის ორგანოს და საერთაშორისო ორგანიზაციის 30-მა წარმომადგენელმა მიიღო მონაწილეობა;
• პროექტის მხარდაჭერით ორი წლის განმავლობაში იმართებოდა კონკურენციის დღისადმი მიძღვნილი სემინარები;
• პროექტმა განახორციელა ტრენინგების ციკლი მოსამართლეებისა და მათი თანაშემწეებისთვის კონკურენციის სამართალში. პროექტის ორგანიზებით საქართველოს ეწვივნენ ევროკავშირის მართლმსაჯულების სასამართლოს მოსამართლეები, რომლებმაც ჩაატარეს სემინარები მოსამართლეთათვის და იურისტებისთვის;
• პროექტმა ხელი შეუწყო სხვადასხვა პუბლიკაციის გამოცემას და კონკურენციის შესახებ ინფორმაციის გავრცელებას სამიზნე აუდიტორიასა და ფართო საზოგადოებაში.
პროექტის შედეგები მნიშვნელოვან გავლენას იქონიებს ბიზნეს გარემოს გაუმჯობესებაზე, ვაჭრობის ზრდაზე, უცხოური ინვესტიციების მოზიდვასა და ბაზარზე კონკურენციის გაძლიერებაზე. შესაბამისად, პროექტი ხელს შეუწყობს ეკონომიკურ განვითარებას ევროკავშირის საუკეთესო გამოცდილების და DCFTA–ს დებულებების თანახმად.
https://corrot.github.io/EUCA/#/
2017 წელს, EBRD-ის დაფინანსებით, განხორციელდა პროექტი - „საქართველოს კონკურენციის სააგენტოს შესაძლებლობების განვითარების მხარდაჭერა და ადვოკატირება“. პროექტის ფარგლებში დაგეგმილი აქტივობების ორგანიზება ამერიკულმა კომპანიამ „IOS Parnters, Inc"-მა განახორციელა.პროექტის ფარგლებში, გაიმართა შემდეგი ღონისძიებები:
1. გასვლითი 2 დღიანი სემინარი ჟურნალისტებისათვის - 2017 წლის 29-30 ივნისს გაიმართა. ღონისძიება კახეთში, კაჭრეთში ჩატარდა და მას ქვეყნის მასშტაბით მოქმედი ძირითადი ტელევიზიებისა და ინტერნეტ-გამოცემების ეკონომიკური პროფილით მომუშავე 30-მდე ჟურნალისტი დაესწრო. ჟურნალისტებს საშუალება ჰქონდათ, მიეღოთ ამომწურავი ინფორმაცია და პასუხები მედიისათვის საინტერესო ნებისმიერ საკითხზე, გაცნობოდნენ კონკურენციის სამართლის პრინციპებს, სააგენტოს თანამშრომლებთან და მოწვეულ ექსპერტებთან ერთად. ღონისძიების მიზანს მასმედიის წარმომადგენლებისათვის კონკურენციის თემატიკის გაცნობა, ცნობიერების ამაღლება და კონტაქტების დამყარება წარმოადგენდა.
2. სემინარი თანამშრომლობის პროგრამის (Leniency) თემატიკაზე - 2017 წლის 22 სექტემბერს ჩატარდა, რომელსაც საქართველოში მოქმედი ბიზნეს კომპანიების 40 წარმომადგენელი დაესწრო. მათ საშუალება ჰქონდათ, როგორც ქართველი, ასევე უცხოელი (ფრანგი და ჩეხი) ექსპერტებისგან მიეღოთ ინფორმაცია თანამშრომლობის პროგრამის სიკეთეების შესახებ და გაცნობოდნენ საუკეთესო საერთაშორისო პრაქტიკას, სხვადასხვა ქვეყნებში თანამშრომლობის პროგრამის ფუნქციონირების თაობაზე.
3. პირველი საერთაშორისო სამეცნიერო-პრაქტიკული კონფერენცია კონკურენციის სფეროში - კონფერენცია სახელწოდებით „კონკურენციის პოლიტიკა - თანამედროვე ტენდენციები და გამოწვევები“ 2017 წლის 17-18 ნოემბერს გაიმართა და საქართველოში კონკურენციის პოლიტიკის ჩამოყალიბებისა და პრაქტიკული რეალიზაციის 25 წლის იუბილეს მიეძღვნა.
კონფერენციის ფარგლებში, 17 ნოემბერს, საქართველოს კონკურენციის სააგენტოს თავმჯდომარე, ნოდარ ხადურმა, 6 ქვეყნის - ბელარუსის, ესტონეთის, ლატვიის, მოლდოვას, ჩეხეთისა და რუმინეთის კონკურენციის უწყებების ხელმძღვანელებთან თანამშრომლობის მემორანდუმს მოაწერა ხელი.
ღონისძიებას 20-ზე მეტი მეგობარი ქვეყნის წარმომადგენელი (ავსტრია, ბელარუსი, თურქეთი, ესტონეთი, ლატვია, ლიტვა, პოლონეთი, მოლდოვა, ჩეხეთი, რუმინეთი, უკრაინა და ა.შ.) და ორასამდე მონაწილე ესწრებოდა, მათ შორის: ადგილობრივი და საერთაშორისო ორგანიზაციების, სხვადასხვა ქვეყნის კონკურენციის უწყებების, საქართველოს მთავრობის, პარლამენტის, უზენაესი სასამართლოს, აკადემიური წრეებისა და არასამთავრობო ორგანიზაციების მაღალი რანგის პირები.
კონფერენციაზე სიტყვით გამოვიდნენ: საქართველოს კონკურენციის სააგენტოს თავმჯდომარე, ნოდარ ხადური; ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის რექტორი, გიორგი შარვაშიძე; საქართველოს პირველი ვიცე-პრემიერი, ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრი, დიმიტრი ქუმსიშვილი; საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი, მიხეილ ჩხენკელი; საქართველოს უზენაესი სასამართლოს თავმჯდომარე, ნინო გვენეტაძე; ევროპის რეკონსტრუქციის და განვითარების ბანკი, ოპერაციული ხელმძღვანელი, ლორენცო ჩიარი; ევროკავშირის პროექტის „საქართველოს კონკურენციის სააგენტოს მხარდაჭერა“, B&S Europe-ს დირექტორი, რაფაელ კომენჟი.
პლენარული სესიისა და 4 სამუშაო სექციის ფორმატში, მოხდა კონკურენციის სამართლისა და პოლიტიკის საკითხებზე ნაშრომების წარმოდგენა და ანალიზი. ყურადღება გამახვილდა საქართველოში კონკურენციის კუთხით არსებულ ძირითად გამოწვევებზე, მათ შორის საკანონმდებლო ხარვეზების ნაწილზე, აღნიშნული ხარვეზების დაძლევის გზებსა და მომავალ საკანონმდებლო ინიციატივებზე.
კონფერენციის მეორე დღეს გაიმართა გასვლითი ღონისძიება კახეთში, სადაც ჯორჯ ვაშინგტონის უნივერსიტეტის სამართლის სკოლის პროფესორმა, ამერიკის ფედერალური ვაჭრობის კომისიის ყოფილმა ხელმძღვანელმა - ვილიამ კოვაჩიჩმა გააკეთა მოხსენება ჯანსაღი კონკურენციის მნიშვნელობისა და კონკურენციის ეფექტიანი პოლიტიკის წარმართვის საკითხებზე.
კონფერენციის ორგანიზატორები, საქართველოს კონკურენციის სააგენტოსთან ერთად, იყვნენ ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი და საქართველოს კონკურენციის ინსტიტუტი.
ევროკავშირის მიერ დაფინანსებული „TWINNING“-ის პროექტი „საქართველოს კონკურენციის სააგენტოს შესაძლებლობების გაძლიერება“ 2022 წლის 1 ივნისს დაიწყო. პროექტის ფარგლებში, კონსულტაციებს და ტექნიკურ მხარდაჭერას კონკურენციის სააგენტოს - ლიეტუვას და ავსტრიის კონკურენციის უწყებების პროფესიონალთა გუნდი გაუწევს.
პროექტის მიზანია - ასოცირების შეთანხმების ფარგლებში, საქართველოს მიერ აღებული ვალდებულებების შესაბამისად, კონკურენციისა და მომხმარებელთა დაცვის პოლიტიკის მიმართულების გაძლიერება, საქართველოში მომხმარებლის უფლებრივი მდგომარეობის გაუმჯობესა, დაცვის მაღალი ხარისხის უზრუნველყოფა, პატივისცემაზე დამყარებული ქცევის კულტურის გაძლიერება. ასევე, ევროკავშირის საუკეთესო პრაქტიკის შესაბამისად, GNCA-ს ინსტიტუციური და ადამიანური რესურსების შესაძლებლობების გაძლიერა.
2 წლის განმავლობაში, პროექტის ფარგლებში, იგეგმება სამუშაო შეხვედრები სასწავლო სემინარები, მრგვალი მაგიდები და ტრენინგები სააგენტოს თანამშრომლებისათვის და სხვადასხვა სამიზნე აუდიტორიისთვის. პროექტის ფარგლებში დაგეგმილი აქტივობების განხორციელებაში, კონკურენციის ეროვნულ სააგენტოსთან ერთად, აქტიურად იქნებიან ჩართულნი ბიზნეს ასოციაციები, სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციები, აკადემიური სექტორის და არასამთავრობო ორგანიზაციების წევრები, მედიის წარმომადგენლები.
დადგენილი გეგმის შესაბამისად, ადგილობრივი და საერთაშორისო ექსპერტთა გუნდი, ერთობლივ ფორმატში იმუშავებს კანონქვემდებარე დოკუმენტის დამუშავებაზე და სხვა სახელმძღვანელო მასალების შექმნაზე.
ევროკავშირის მიერ დაფინანსებული TWINNING-ის პროექტი „საქართველოს კონკურენციის სააგენტოს შესაძლებლობების გაძლიერება“ 2022 წლის 1 ივნისს დაიწყო. პროექტის ფარგლებში, კონსულტაციებს და ტექნიკურ მხარდაჭერას კონკურენციის სააგენტოს - ლიეტუვას და ავსტრიის კონკურენციის უწყებების პროფესიონალთა გუნდი გაუწევს.

The Memorandum of Understanding between the USAID Human and Institutional Capacity Development Project (HICD) and the Competition Agency was signed on March 25, 2021, under which the Agency is working on a long-term organizational strategy, action plan, and communication strategy.
The aim of the current project is for the Agency to effectively fulfill its expanded mandate and strengthen its organizational activities within the scope of its authority. In particular, on November 4, 2020, the main part of the amendments to the Georgian Law on Competition entered into force, which fully complies with the best European practice, the requirements of the DCFTA, and reflects the basic principles of EU competition law. In 2020, the Parliament of Georgia made a decision and the staff of the Public Procurement Dispute Resolution Council started operating under the structure of the Agency. Also, on January 1, 2021, the anti-dumping legislation came into force and the relevant department started functioning in the Agency.
The project is supported by the USAID Human and Institutional Capacity Development Project (HICD), which aims to promote the human and institutional capacity development of key strategic partner institutions in Georgia.
The activities of HICD are envisaged by the consulting company GEC, which will develop a long-term organizational development strategy for the Georgian National Competition Agency.
Accordingly, the consulting company GEC works with the Competition Agency and other stakeholders in the following main areas:
• Analysis of legislation, by-laws, and international agreements related to the Agency’s activities;
• Development of the mission, goals, and functions of the Agency;
• Conducting meetings-seminars (taking into account the pandemic factor, mainly online) on the methodology of preparing a strategic development plan;
• Research-analysis of the strengths and weaknesses of the organization;
• Individual and group meetings with Agency staff and other stakeholders to learn about their priorities and expectations.
Aim and outcome of the project - In the format of legislative changes adopted in 2020, develop a 3-year strategic development plan of the National Competition Agency and a 1-year action plan for its implementation. Strengthen the efficiency of the institutional and proper work of the Competition Agency.
Seminars on competition legislation and its enforcement issues were held for the representatives of the local self-government. The seminars, initiated by the Competition Agency of Georgia, were funded by the German Economic Cooperation Organization (GIZ) and organized by the Academy of the Ministry of Finance of Georgia.
In the frames of the meeting following topics were discussed: acting national competition legislation, the purpose of the law, possible infringements, response mechanisms, general procedures of investigation. The main focus was made on the infringement of competition law by the administrative bodies (including in the process of public procurement), as well as the Agency’s relevant case-law and court interpretation. Besides, participants were introduced to the state aid, its characteristics, types of the state aid which has to be notified to the Competition Agency of Georgia, and review procedure. The training course was aimed at informing representatives of the local self-government about the competition law topic, which is very important and actual for the administrative bodies during implementing various activities and taking decisions.
The training cycle was held in 2 phases, spring and Autumn, 2019: In the frames of the first phase, 14 training courses were held in 6 regions of Georgia, attended by 420 participants. In the frames of the second phase, 12 training courses were held in 5 additional regions of Georgia, attended by 360 participants. Participants were awarded certificates.
The EU funded project “Support to the Georgian Competition Agency” was launched in January 2017 and ended in January 2020. The project was implemented by a Consortium led by B&S Europe.
With the overall objective to enhance the law enforcement capacity and professional skills of the Competition Agency of Georgia, the Project aimed to support institutional capacity building, improve the legal framework and competition culture in the country.
In the Project framework, EU experts, among them officials from the Lithuanian Competition Council, a member of the Consortium, worked alongside local experts to support the Competition Agency of Georgia and the other stakeholders (line ministries, sector regulators, public and private sector) to strengthen competition law enforcement according to EU best practice.
The purpose of the Project was reflected in its three components
Strengthening legal, economic and technical capacity of the Competition Agency of Georgia
Improving cooperation between the Competition Agency and sector regulators
Promoting a competition culture in Georgia
ENHANCEMENT OF LEGAL AND INSTITUTIONAL FRAMEWORK
• Project experts carried out a gap analysis of the Georgian competition legislation and prepared documents with detailed recommendations for improvement of legislative framework in line with the European best practices;
• Recommendations were prepared for strengthening institutional setting of the Agency;
• Glossary of Competition Terms and several Guidelines on various issues were prepared;
• In June 2019, legal amendments to the law of Georgia on Competition prepared on the bases of the Project expert recommendations were initiated in the Parliament of Georgia; The Project continued to support enhancement of the legal framework through workshops and visits of highly qualified experts to raise awareness on planned amendments among different stakeholders.
CAPACITY BUILDING
• The Competition Agency of Georgia took part to over 35 tailor-made trainings on competition enforcement issues;
• With the Project support in different periods, 10 employees of the Georgian Competition Agency participated in various internship programs hosted by leading international organizations and European competition authorities;
• A tailored English language course was elaborated for the GCA staff.
INTERNATIONAL COOPERATION
• The Project supported strengthening of international standing of the Georgian Competition authority and the deepening of international cooperation;
• The Project organized visits of high rank officials from different competition authorities and international organizations, who held meetings with Georgian Government and Parliament representatives;
• As part of the Project activity, the representatives of the Georgian Competition Agency participated in the most important international events in the field of competition as well as in bilateral meetings with representatives of international organizations like OECD and UNCTAD as well as DG Competition;
• Two study visits to Brussels, at EU commission were implemented in the Project framework, during the second visit, Georgian delegation visited not only DG Competition but also the European Court of Justice and held meeting in DG NEAR. The Project also organized a visit to the Austrian Federal Competition Authority, meetings were held at the Competition Authority, Federal Ministry of Digital and Economic Affairs, Internet Ombudsman’s Office, as well as with experts of the Consumer Advocacy Group in Austria and representatives of leading legal company Cerha Hempel Spiegelfeld Hlawat. Another study visit was hosted by the by the Office of Competition and Consumer Protection of Poland, during the study visit the Georgian delegation familiarized itself with the peculiarities of competition and consumer protection law enforcement in the country.
• The Project supported organization of the second international conference “Competition Policy: Trends and Challenges“ held in Tbilisi and attended by up to 30 high rank officials from competition authorities and international organizations.
COOPERATION WITH SECTOR REGULATORS AND OTHER INSTITUTIONS
• The Project supported enhancement of cooperation between the agency, sector regulators and other institutions;
• The Project facilitated institutional dialogue and signature of the memorandums of understanding between the agency and other structures including the sector regulators;
• The Project organized thematic seminars for sector regulators as well as meetings with highly qualified European experts.
COMPETITION CULTURE
• The Project organized more than 30 awareness raising thematic seminars, conferences and workshops, targeting both, private and public sector;
• The Project supported organization of the second international conference “Competition Policy: Trends and Challenges“ held in Tbilisi and attended by up to 30 high rank officials from competition authorities and international organizations;
• For two years the Project supported organization of the workshop dedicated to World Competition Day;
• The Project conducted cycle of trainings for lawyers, judges and their assistants. In the framework of the training cycle, Judges from the European Court of Justice were invited to deliver seminars. The Project assisted elaboration and publication of different guidelines on competition issues and spread of information on competition law and policy among target audiences and wider public.
The overall impact of the Project will contribute to a more favourable business climate suitable to stimulate trade, to attract foreign investments, and to strengthen competitive forces in the market, therefore fostering the economic development of Georgia in line with DCFTA provisions and EU best practices.
In 2017, EBRD funded project, “Capacity Building and Advocacy Support for the Georgian Competition Agency,” was implemented. In the frames of the project, the activities were organized by the American company – “IOS Parnters, Inc“.
In the frames of the project, the following activities were implemented:
Two-day seminar for journalists – Held on June 29-30, 2017. The event, attended by up to 30 economics journalists from major broadcast channels and news websites, was held in Kachreti, Kakheti. With the Agency representatives and invited experts, the journalists had an opportunity to obtain complete information and responses on any issue interesting for media and get familiar with the principles of Competition Legislation. The goal of the event was to inform the media on Competition tasks, increase their awareness, and establish contacts with them.
Seminar on Leniency Program – Held on September 22, 2017, the event was attended by 40 representatives of the companies operating in Georgia. They had an opportunity to obtain information from Georgian and foreign experts (French and Czech) on benefits of Leniency Program and best international practices of its functioning in different countries.
The First International Scholarly and Practical Conference – “Competition Policy – Contemporary Trends and Challenges,” held on November 17-18, 2017, was dedicated to 25th anniversary of establishment and practical realization of Competition Policy in Georgia.
In the frames of The Conference, on November 17, the Chairman of Competition Agency of Georgia, Nodar Khaduri, signed Memorandums of Understanding with 6 countries’ – Belarus, Estonia, Latvia, Moldova, Czech Republic, and Romania – heads of Competition Authorities.
The conference was attended by the representatives of over 20 friendly countries (Austria, Belarus, Turkey, Estonia, Latvia, Lithuania, Poland, Moldova, Czech Republic, Romania, Ukraine, and etc.) and up to 200 participants, including representatives from local and international organizations, competition authorities of various countries, the Government of Georgia, Parliament, Supreme Court, Academics, and non-governmental organizations.
The Chairman of Competition Agency of Georgia, Nodar Khaduri, Rector of Ivane Javakhishvili Tbilisi State University, Giorgi Sharvashidze, The first Vice Prime Minister and Minister of Economy and Sustainable Development of Georgia, Dimitri Kumsishvili, Minister of Education and Science of Georgia, Mikheil Chkhenkeli, the Chairperson of the Supreme Court of Georgia, Nino Gvenetadze, the Operational Manager of the European Bank for Reconstruction and Development, Lorenzo Ciari, European Project “Support to the Georgian Competition Agency,” and the Director of B&S Europe, Rafael Comenge delivered speeches at the conference.
The researches on competition legislation and policy were presented and discussed during the plenary session and four working sections. The competition related key trends currently existing in Georgia – gaps in legislation, overcoming tools of these gaps, and future legislative initiatives – were emphasized during these sessions.
The second day of the conference was organized in Kakheti, where the speech on the importance of fair competition and effective enforcement policy was made by William Kovacic, a professor of Global Competition Law and Policy at George Washington University and the ex-Commissioner of the United States Federal Trade Commission.
The conference was organized in collaboration with Ivane Javakhishvili Tbilisi State University and Competition Institute.
Project “Development and Advocacy of Competition Agency of Georgia” was implemented with the support of the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) and funded by the Embassy of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland (Implementer – U.S. Company IOS Partners, Inc. and its partner Dicidendi Consultants).
Project implementation commenced from July 2016 and ended with the Conference, held on February 2, 2017. The following activities were organized in the framework of the project:
Trainings
I Training - On September 21-29, a seven-day training course on Competition Law and Economics was conducted by the European experts (Yannis Katsoulacos and Ioannis Kokkoris) with the participation of the Agency staff and sector regulators;
II Training - On October 19-20, former Judge on the French Supreme Court, Chairman of the OECD Competition Committee - Professor Frederic Jenny conducted a two-day training;
III Training - On December 8, a training on quantitative analysis in the competition policy was conducted by the European expert (Marc Ivaldi).
Advocacy Seminars
I Seminar – On October 20, a conference on Competition Law Principles and Assessment of the Evidence when dealing with the Cartel Cases, was organized for the Judges on Tbilisi City Court and Tbilisi Court of Appeals, with the participation of the former Judge on the French Supreme Court - Professor Frederic Jenny;
II Seminar – On December 9, a conference on Institutional Set-up of Competition Authorities and Competition Advocacy was organized with the participation of international and national experts;
III Seminar – On February 2, a conference was organized with the participation of international and national experts. Conference topics were: pros of competition; effective institutional framework and violation of competition legislation in procurement.
Summer School on Rhode Island
From June 25 till July 7, four economists from the Competition Agency participated in a two-week summer school and international conference on Competition and Regulation.
Study Visit in the Czech Republic
On November 7-27, three employees of the Competition Agency of Georgia participated in a three-week study visit to the Competition Authority of the Czech Republic. In addition, they attended an annual international conference: “Trends in Competition Law”.
With the support of USAID Georgia HICD Activity, the Georgian National Competition Agency has launched a program for the development of the human resources management system and the establishment of policy management.
In the frame of the project: Examining the organization's mandate, strategy, human resource management and operational constraints; In accordance with existing legislation, get familiar with HRM policies, procedural manuals and supporting documents; Developing job descriptions for existing positions.
Coaching of relevant employees and piloting the implementation of the newly developed HRM system; Establishment of processes for review, initiation and monitoring of policy/legislative changes; Development of policy cycle management guidelines.
The EU-funded TWINNING project - “Strengthening Capacity of the Competition Agency of Georgia“ has started on June 1, 2022. Within the framework of the project, consultations and technical support will be provided by a team of professionals from the competition agencies of Lithuania and Austria.
The project aims to strengthen the competition and consumer protection policy within the framework of the EU-Georgia association agreement, improve the legal status of consumers in Georgia, ensure a high level of protection, and strengthen the culture of behavior based on respect. Also, enforcing the institutional and human resource capacity of GNCA in line with EU best practices.
Within 2 years, workshops, seminars, round tables and trainings for the agency’s staff and various target audiences are planned under the project. Together with the National Competition Agency, Business associations, civil society organizations, academy communities, non-governmental organizations, and media representatives will be actively involved in the implementation process of the project.
Following the established plan, a team of local and international experts jointly will work on processing the by-law document and drafting various guidance materials.