სამშენებლო სამუშაოებზე საზედამხედველო მომსახურებების სახელმწიფო შესყიდვების ბაზრის ex-post მონიტორინგი - ზეგავლენის შეფასების ანგარიში
2024-10-07
საქართველოს კონკურენციისა და მომხმარებლის დაცვის სააგენტოს მიერ მომზადდა კონკურენტულ გარემოზე ზეგავლენის შეფასებისა და შესაბამისი ბაზრის ex-post მონიტორინგის ანგარიში. შესაფასებელი გადაწყვეტილების მიხედვით, დადასტურდა მოპასუხე შემსყიდველი ორგანიზაციების მიერ „კონკურენციის შესახებ“ საქართველოს კანონის მე-10 მუხლის დარღვევის ფაქტი. კერძოდ, კანონდარღვევად იქნა მიჩნეული სახელმწიფო შესყიდვებში მონაწილე შემსყიდველი ორგანიზაციების მიერ სატენდერო პირობად დაწესებული ბარიერი, რომლის მიხედვით ტენდერში მონაწილეობისათვის პრეტენდენტს უნდა წარმოედგინა ცნობა სასამართლოდან, რომ არ მიმდინარეობდა სასამართლო პროცესი პრეტენდენტის ან/და მისი ქვეკონტრაქტორის აკრედიტაციის სტატუსთან მიმართებაში. სააგენტოს მიერ ex post მონიტორინგის ფარგლებში დადგინდა, რომ გადაწყვეტილებით დადგენილი კონკურენციის შემზღუდველი სადავო სატენდერი პირობის გამოყენებას, როგორც ადმინისტრაციულ ბარიერს, დაინტერესებული ეკონომიკური აგენტებისათვის, სახელმწიფო შემსყიდველი ორგანიზაციების მხრიდან არ ჰქონია ადგილი. ამასთან, სახელმწიფო შემსყიდველმა ორგანიზაციებმა უზრუნველყვეს სატენდერო პირობების ფორმირების პროცესში სააგენტოს გადაწყვეტილების შესრულება და კონკურენციის პრინციპის დაცვა.
ფოთის საზღვაო ნავსადგურის საპორტო მომსახურებისა და მასთან დაკავშირებული ბაზრების ex-post მონიტორინგი - ზეგავლენის შეფასების ანგარიში
2021-06-11
კონკურენციის ეროვნულმა სააგენტომ მოკვლევის შემდგომ არსებული ვითარების შესწავლის მიზნით, ფოთის საზღვაო ნავსადგურის საპორტო (სტივიდორული) მომსახურებისა და მასთან დაკავშირებული ბაზრების ex-post მონიტორინგის ანგარიში მოამზადა. კერძოდ, 2016 წლის 8 ივნისის საჩივრის საფუძველზე, ,,კონკურენციის შესახებ“ საქართველოს კანონის მე-6 მუხლის დარღვევასთან დაკავშირებით, ფოთის საზღვაო ნავსადგურთან დაკავშირებული სატერმინალო კომპანიების მოკვლევა განახორციელა. აღნიშნული გადაწყვეტილების ფარგლებში არ დადასტურდა სს ,,კორპორაცია ფოთის საზღვაო ნავსადგურის“ მხრიდან დომინანტური მდგომარეობის ბოროტად გამოყენების ფაქტი. თუმცა, ეს განაპირობა იმან, რომ სააგენტოს მიმართვის საფუძველზე, სასამართლომ საკითხის შესწავლამდე აკრძალა კონკურენციის საწინააღმდეგოდ მიჩნეული კონტეინერების გადამუშავების ახალი სქემის ამოქმედება. საბოლოოდ კი, კონკურენციის სააგენტომ კონტეინერების გადამუშავების ახალი სქემის ამოქმედება კონკურენციის კანონმდებლობასთან შეუსაბამოდ მიიჩნია და მისი ამოქმედების უფლება საზღვაო ნავსადგურის ადმინისტრაციას არ დართო.
სადაზღვევო სექტორის საქმიანობის მაჩვენებლებელი - ზეგავლენის შეფასების ანგარიში
2021-03-26
საქართველოს კონკურენციის ეროვნული სააგენტოს მიერ მომზადებული ზეგავლენის შეფასების შესაბამისად, სააგენტოს მიერ მიღებული გადაწყვეტილებების შედეგები დადებითად აისახა სადაზღვევო სექტორის საქმიანობის მაჩვენებლებზე. კერძოდ, საქართველოს კონკურენციის სააგენტოს გადაწყვეტილებით, კონკურენციის კანონის მე-10 მუხლის დარღვევად იქნა მიჩნეული: სახელმწიფო შესყიდვებში შემსყიდველი ორგანიზაციების მიერ მხოლოდ საბანკო დაწესებულებების მიერ გაცემული ხელშეკრულების შესრულების უზრუნველყოფის საბანკო გარანტიების მოთხოვნა და წინასწარი ანგარიშსწორებისას გამოსაყენებელი საბანკო გარანტიების მოთხოვნა.
სახელმწიფო შემსყიდველი ორგანიზაციების მიერ საპროექტო/სამშენებლო/საინჟინრო სამუშაოების შესყიდვის საქმე - ზეგავლენის შეფასების ანგარიში
2021-03-24
კონკურენციის ეროვნულმა სააგენტომ მის მიერ მიღებული გადაწყვეტილების ზეგავლენის შეფასების ანგარიში მოამზადა, რომელიც „ოპტიმალ გრუპ+“-ის განცხადების საფუძველზე განხორციელებულ მოკვლევას უკავშირდებოდა. მოკვლევის ფარგლებში დადგინდა -  სახელმწიფო შემსყიდველი ორგანიზაციების მიერ „კონკურენციის შესახებ“ საქართველოს კანონის მე-10 მუხლის დარღვევის ფაქტი, რომლის მიხედვითაც საპროექტო/სამშენებლო/საინჟინრო სამუშაოების შესყიდვის მიზნით გამოცხადებულ ტენდერებში მხოლოდ სსიპ - ლევან სამხარაულის სახელობის სასამართლო ექსპერტიზის ეროვნული ბიუროს მიერ გაცემული დასკვნის წარდგენის მოთხოვნა ეწინააღმდეგებოდა საქართველოს კონკურენციის კანონმდებლობას. მოკვლევის შემდგომ, ზეგავლენის შეფასებისას დადასტურდა, რომ სააგენტოს მიერ მიღებულმა გადაწყვეტილებამ ბაზრის სტრუქტურა პრაქტიკულად შეცვალა და კონკურენტული გარემო გააუმჯობესა.

Ex-post monitoring in the state procurement market for supervisory services for construction works - A report on the impact assessment
2024-10-07
The Georgian Competition and Consumer Agency has released a report assessing the impact on the competitive environment and conducting ex-post monitoring of the relevant market. The report confirmed that procurement organizations violated Article 10 of the Law of Georgia on Competition by imposing a barrier as a tender condition in state procurement. This requirement mandated bidders to submit a court certificate confirming no ongoing trial regarding their accreditation status. The Agency's ex-post monitoring found that the contested tender condition did not create administrative barriers for interested undertakings, and state procurement organizations complied with the decision and upheld the principle of competition when forming tender conditions.
EX-POST MONITORING OF POTI SEAPORT SERVICES AND RELATED MARKETS - IMPACT ASSESSMENT REPORT
2021-06-11
The Georgian National Competition Agency has prepared the monitoring report of Poti seaport services and related markets, in order to study the current situation after the investigation. In particular, based on the complaint of June 8, 2016, of undertakings operating in the terminal services market, the Agency investigated the violation of Article 6 of the Law of Georgia on Competition by the Corporation Poti Seaport. Within the framework of the decision, the fact of abuse of dominant position by the "Corporation Poti Seaport was not confirmed. Based on the Agency’s appeal, the court has banned the introduction of a new scheme for the processing of anti-competitive containers. The Competition Agency considered the implementation of the new container recycling scheme incompatible with the competition law and did not grant the seaport administration the right to implement it.
Insurance Sector Activities Indicator - Impact Assessment Report
2021-03-26
According to the impact assessment prepared by the Georgian National Competition Agency, the results of the decisions taken by the Agency had a positive effect on the activities indicators of the insurance sector. In particular, according to the decision of the Competition Agency, it was considered as a violation of Article 10 of the Competition Law: in state procurement, the request of bank guarantees for the performance of the contract issued only by banking institutions and the request of bank guarantees to be used in preliminary settlement.
Case of procurement of design/construction/engineering works by state procurement organizations - impact assessment report
2021-03-24
The National Competition Agency prepared a report on the impact assessment of its decision, which was related to the investigation based on the application of "Optimal Group+". As part of the investigation, the fact of violation of Article 10 of the Law of Georgia on Competition was established by the state procurement organizations, according to the investigation, the request to submit the conclusion issued only by the Lepl “Levan Samkharauli National Forensic Bureau” in the tenders announced to purchase design/construction/engineering works was against Competition legislation. The impact assessment confirmed that the decision made by the Agency practically changed the market structure and improved the competitive environment.