რუსეთის ფედერაციაში და ირანის ისლამურ რესპუბლიკაში დაბალნახშირბადოვანი ფოლადისგან წარმოებული არმატურისა და გლინულის საქართველოში იმპორტთან დაკავშირებით განხორციელებული ანტიდემპინგური შესწავლის დასკვნა
17/11/2025
საქართველოს კონკურენციისა და მომხმარებლის დაცვის სააგენტომ, ადგილობრივი ინდუსტრიის ზიანისა და მიყენებულ ზიანსა და დემპინგურ იმპორტს შორის მიზეზშედეგობრივი კავშირის შეფასების ფარგლებში დაადგინა, რომ გათვალისწინებულ პერიოდში, ბაზარზე არსებული გარემოებები ანტიდემპინგური შესწავლის სამიზნე ქვეყნებიდან იმპორტირებული პროდუქტის უარყოფითი გავლენების შესუსტებაზე მიუთითებს. 2025 წლის იანვარ-აგვისტოს პერიოდში, ანტიდემპინგური შესწავლის სამიზნე ქვეყნებიდან იმპორტის მოცულობა მკვეთრად შემცირდა, ხოლო იმპორტის საბოლოო ღირებულება გაიზარდა, რამაც ადგილობრივი ინდუსტრიის ფასზე ზეწოლა შეამცირა. ამასთან, წინა წლის შესაბამის პერიოდთან შედარებით, ადგილობრივი ინდუსტრიის მიერ არმატურის გაყიდვების ზრდის ტენდენცია გამოიკვეთა. შესაბამისად, არსებული ფაქტობრივი გარემოებებისა და სამართლებრივი სტანდარტების გათვალისწინებით, კანონის მე-4 მუხლის მე-3 პუნქტისა და წესის 22-ე მუხლის საფუძველზე, შესწავლის ორგანო მიზანშეწონილად არ მიიჩნევს სპეციალური ანტიდემპინგური ღონისძიებების დაწესებას.
აზერბაიჯანის რესპუბლიკიდან იმპორტირებული ფილტრიანი სიგარეტების სავარაუდო დემპინგური იმპორტის შესახებ გადაწყვეტილება
14/05/2024
საქართველოს კონკურენციისა და მომხმარებლის დაცვის სააგენტომ, ადგილობრივი ინდუსტრიის - სს „თბილისის თამბაქოს“ განცხადების საფუძველზე, აზერბაიჯანის რესპუბლიკაში წარმოებული თამბაქოს შემცველი ფილტრიანი სიგარეტების სავარაუდო დემპინგური იმპორტის შესახებ მიმდინარე შესწავლის შეწყვეტის გადაწყვეტილება მიიღო. ადგილობრივი ინდუსტრიის მიერ განცხადების განუხილველად დატოვების მოთხოვნის საფუძველს, შესწავლის დაწყების შემდეგ, ბაზარზე არსებული ვითარებისა და კონკურენტული გარემოს გაუმჯობესება წარმოადგენს. სააგენტომ შესწავლის ობიექტად განსაზღვრა აზერბაიჯანის რესპუბლიკაში წარმოებული და საქართველოში იმპორტირებული ფილტრიანი სიგარეტები თამბაქოს შემცველობით.
სომხეთიდან იმპორტირებული ფილტრიანი სიგარეტების სავარაუდო დემპინგური ფასის შესახებ გადაწყვეტილება
20/09/2023
სომხეთიდან იმპორტირებული ფილტრიანი სიგარეტების სავარაუდო დემპინგური ფასის შესახებ მიმდინარე შესწავლა საქართველოს კონკურენციის ეროვნულმა სააგენტომ ადგილობრივი ინდუსტრიის მიერ განცხადების გახმობის შემდეგ შეწყვიტა, რაც განმცხადებლის მითითებით, მის მიერ დასმულ პრობლემურ საკითხებთან მიმართებით ბაზარზე სწრაფი პროგრესით და კონკურენტული გარემოს გაუმჯობესებით მყარდება. სააგენტომ ინფორმაცია დაამუშავა როგორც ადგილობრივი, ასევე ექსპორტიორი ქვეყნის წყაროებზე დაყრდნობით. შესწავლის მიმდინარეობის ეტაპზევე გამოიკვეთა დაინტერესებულ მხარეთა მაღალი ხარისხის ჩართულობა და თანამშრომლობაზე დაფუძნებული პროცესი. შესწავლის დაწყებას საფუძვლად დაედო სს თბილისის თამბაქოს 2023 წლის 15 მაისის განცხადების დასაშვებობის შემოწმებასთან დაკავშირებული კვლევის ანგარიში.

Conclusion of the Anti-Dumping Investigation on Imports of Low-Carbon Steel Reinforcing Bars and Wire Rod Originating in the Russian Federation and the Islamic Republic of Iran
17/11/2025
Within the framework of assessing injury to the domestic industry and the causal link between such injury and dumped imports, the investigating authority determined that market conditions during the period under consideration indicated a mitigation of the negative effects of imports from the countries subject to the anti-dumping investigation. During January–August 2025, the volume of imports from countries subject to the anti-dumping investigation declined sharply. As a result of the Revenue Service fee, the final cost of imports increased, reducing price pressure on the domestic industry. Simultaneously, compared to the corresponding period of the previous year, domestic industry rebar sales demonstrated an upward trend. Accordingly, taking into account the existing factual circumstances and applicable legal standards, and based on Article 4(3) of the Law and Article 22 of the Rules, the investigating authority does not consider the imposition of special anti-dumping measures to be warranted.
Decision on alleged dumping of filter cigarettes imported from the Republic of Azerbaijan
14/05/2024
Based on the application of the local industry - JSC "Tbilisi Tobacco", the Georgian Competition and Consumer Agency terminated the ongoing case study on the alleged dumping price of filter cigarettes imported from the Republic of Azerbaijan. The request to leave the application unreviewed by the local industry, was the rapid progress in the market and the improvement of the competitive environment in the market. The Agency determined the filter cigarettes produced in the Republic of Azerbaijan and imported into Georgia with tobacco content as the subject of study.
Decision on the estimated dumping price of filter cigarettes imported from Armenia
20/09/2023
The Georgian National Competition Agency terminated the ongoing case study on the alleged dumping price of filter cigarettes imported from Armenia after the withdrawal of an application by the local industry, which is confirmed by the rapid progress in the market and the improvement of the competitive environment in relation to the problematic issues raised by the applicant. The Agency processed the information based on both local and exporting country sources. A high degree of involvement of stakeholders and a process based on cooperation was highlighted at the stage of the study. The start of the case study was based on the research report related to the verification of the admissibility of the application of the “Tbilisi Tobacco” dated May 15, 2023.