მოცვის ბაზრის მონიტორინგი
სააგენტომ მოცვის ბაზრის მონიტორინგი დაასრულა, რომლის ფარგლებშიც, 2020-2024 წლებში, აღნიშნულ ბაზარზე კონკურენტული გარემო შეფასდა.  დეტალური ანალიზისა და მრავალმხრივი შეფასების საფუძველზე, მოცვის შესაბამისი ბაზრის ექსპორტის დონეზე არ გამოიკვეთა კონკურენციის კანონმდებლობის დარღვევის რისკები. ბაზრის კონცენტრაციის ინდექსისა და მისი ცვლილების, მსხვილი კომპანიების წილობრივი გადანაწილებისა და ბაზარზე კონკურენტული გარემოს შეფასების მიზნით მონიტორინგის პროცესში გამოკვლეული სხვა ფაქტორების გათვალისწინებით, სააგენტო 2020-2024 წლებში (ოქტომბრის ჩათვლით), შესაბამის ბაზარზე კონკურენტულ გარემოს დადებითად აფასებს.
თხილის ბაზრის მონიტორინგი
2024-06-13
კონკურენციისა და მომხმარებლის დაცვის სააგენტომ თხილის ბაზრის მონიტორინგი დაასრულა. დეტალური ანალიზისა და მრავალმხრივი შეფასების საფუძველზე, მონიტორინგის ფარგლებში, თხილის ბაზარზე კონკურენციის კანონმდებლობის დარღვევის რისკები არ იკვეთება. შესაბამისად, GCCA-ის  გადაწყვეტილებით, შემდგომი დაკვირვების მიზანშეწონილობა არ არსებობს. სააგენტომ ბაზრის შესწავლა 2022 წელს ადგილობრივი ფერმერების მომართვის საფუძველზე დაიწყო.
თხევადი და ბუნებრივი აირის ბაზრის მონიტორინგი
2023-12-29
კონკურენციის ეროვნულმა სააგენტომ საავტომობილო თხევადი და ბუნებრივი აირის ბაზრის მონიტორინგი დაასრულა. მონიტორინგის ფარგლებში შეფასდა ბაზრის სხვადასხვა დონე, კერძოდ იმპორტი, საბითუმო და საცალო. ანგარიშით გამოიკვეთა, რომ ბაზარი გამოირჩევა მოქმედი ეკონომიკური აგენტების სიმრავლით და  კონცენტრაციის შეფასების - ჰერფინდალ ჰირშმანის დაბალი ინდექსით. შესაბამისად, სააგენტო მიიჩნევს რომ შესაბამის ბაზარი/ბაზრები კონკურენტულია და არ არსებობის მასზე შემდგომი დაკვირვების მიზანშეწონილობა.
საბანკო დაზღვევის ბაზრის მონიტორინგი
2023-11-14
საქართველოს კონკურენციის ეროვნულმა სააგენტომ  საბანკო დაზღვევის - კომერციული ბანკების მიერ საკრედიტო პროდუქტების რეალიზაციის დროს სადაზღვევო პროდუქტების შეთავაზება/რეალიზაციის ბაზრის მონიტორინგი დაასრულა. სააგენტომ ბაზარზე კონკურენტული გარემოს გაუმჯობესების მიზნით განსახილველად სავალდებულო 6 რეკომენდაცია გასცა. უწყების შეფასებით, 2020-2022 წლებში,  საკრედიტო პროდუქტების ბაზარი მაღალ კონცენტრირებულია და ამასთანავე მას გააჩნდა სტაბილური ხასიათი, ისევე როგორც მსხვილ ეკონომიკურ აგენტებს შორის წილობრივ განაწილებას. აღნიშნულ პერიოდში, საკრედიტო პროდუქტების მიწოდებას ახორციელებდა 15 კომერციული ბანკი. 10 კომერციული ბანკის შემთხვევაში საკრედიტო პროდუქტებთან ერთად ფიქსირდება სადაზღვევო პროდუქტების მიწოდებაც, მათ შორის 2 უმსხვილესი კომერციული ბანკის საერთო საბაზრო წილი განსახილველ პერიოდში იყო სტაბილურად მაღალი და ინდივიდუალურ დონეზე გააჩნდა სტაბილური პროცენტული მაჩვენებელი. ამასთან, 1 ეკონომიკური აგენტის შემთხვევაში საბაზრო წილი აღემატება 40%-ს და შესაბამისად სახეზეა დომინანტური მდგომარეობა, ხოლო დამატებით 1 ეკონომიკური აგენტის საბაზრო წილი გადის დომინანტური მდგომარეობის ზღვარზე. სააგენტოს პოზიციით - კომერციულ ბანკებს და სადაზღვევო კომპანიებს შორის არსებულ სტრუქტურულ პირდაპირ/არაპირდაპირ კავშირის შედეგად, ისევე როგორც კონკრეტული „ანაზღაურების სქემების“ არსებობისას, შესაძლოა სახეზე იყო ინტერესთა კონფლიქტი, რის შედეგადაც შესაძლოა მომხმარებლისთვის მოხდეს იმ სადაზღვევო კომპანიის პროდუქტის შერჩევა/შეთავაზება, რაც კონკრეტულ შემთხვევაში შესაძლოა არ იყოს მომხმარებლისთვის საუკეთესო არჩევანი.
შუშის ნარჩენების შეგროვება/გადამუშავების ბაზრის მონიტორინგი
2022-12-28
კონკურენციის ეროვნულმა სააგენტომ, საქართველოს პარლამენტის წევრის მომართვის საფუძველზე, შუშის ნარჩენების შეგროვება/გადამუშავების ბაზრის მონიტორინგი განახორციელა. მონიტორინგის ფარგლებში დადგინდა, რომ ბაზრის წლიური მოცულობა მცირეა და 2 მილიონ ლარს არ აღემატება. შუშის ნარჩენების შეგროვების ბაზარზე, ბოლო პერიოდში, ახალი კომპანიის შესვლა ფიქსირდება, რის შედეგადაც გაიზარდა შეგროვებული ნარჩენის რაოდენობა, სარეალიზაციო ფასი და ასევე იმ ფიზიკური/იურიდიული პირების რაოდენობაც, რომელთაგანაც ხორციელდება შუშის ნარჩენების შეგროვება. სააგენტოს გადაწყვეტილებით, შუშის ნარჩენების შეგროვება/გადამუშავების ბაზარზე კონკურენციის კანონმდებლობის დარღვევის რისკები არ გამოიკვეთა.
საავტომობილო საწვავის ბაზრის მონიტორინგი
2022-08-17
კონკურენციის ეროვნულმა სააგენტომ საავტომობილო საწვავის ბაზრის მონიტორინგი დაასრულა. 2022 წლის 7 თვის მონიტორინგის შედეგების მიხედვით, რუსეთიდან იმპორტირებული საწვავის შემთხვევაში იმპორტის დონეზე და რუმინეთიდან იმპორტირებული საწვავის შემთხვევაში საბაჟო საწყობის თვითღირებულების გათვალისწინებით კონკრეტულ კომპანიებს ფასში კონკურენტული უპირატესობა გააჩნდათ, თუმცა აღნიშნულის ასახვა საცალო ბაზარზე სათანადოდ არ მომხდარა, მიუხედავად იმისა, რომ ამ პერიოდში ფიქსირდებოდა ნავთობზე საერთაშორისო ფასების კლება და ეროვნული ვალუტის კურსის გამყარების ტენდენციაც. მიღებული შედეგების შესაბამისად, კონკურენციის ეროვნულმა სააგენტომ საავტომობილო საწვავის ბაზარზე მოკვლევა დაიწყო.
ფარმაცევტული ბაზრის მონიტორინგი
2021-12-23
კონკურენციის ეროვნულმა სააგენტომ ფარმაცევტული ბაზრის მონიტორინგი დაასრულა, რომელიც 2016 - 2020 წლებს მოიცავს. მონიტორინგის მიმდინარეობა დაყოფილია 2 ნაწილად: ზოგადი ეკონომიკური ანალიზი და კონკრეტული/შერჩეული მედიკამენტების ანალიზი. სააგენტოს ძირითადი დაკვირვების ობიექტს წარმოადგენდა მედიკამენტების საცალო ფასები და ფასის ცვლილებაზე მოქმედი ძირითადი გარემოებების გავლენის შეფასება საცალო ფასის ფორმირებაზე. მონიტორინგის ფარგლებში, სააგენტოს მიერ გაიცა 13 რეკომენდაცია. მონიტორინგი დაიწყო საქართველოს სახალხო დამცველის „2017 წელს საქართველოში ადამიანის უფლებათა და თავისუფლებათა დაცვის მდგომარეობის შესახებ“ ანგარიშში მოცემული რეკომენდაციების და საქართველოს პარლამენტის დადგენილების საფუძველზე.
ხორბლისა და პურპროდუქტების ბაზრის მონიტორინგი
2020-07-10
კონკურენციის ეროვნულმა სააგენტომ ხორბლისა და პურპროდუქტების ბაზრების მონიტორინგი განახორციელა, რომელიც მოიცავდა - 2018 წლის 10 დეკემბერს, პურის მწარმოებელი კომპანიების მიერ პურის სადისტრიბუციო/საბითუმო ფასის კონკრეტული ფაქტის კონკურენციის კანონმდებლობასთან შესაბამისობას. მონიტორინგის ფარგლებში, ყურადღება გამახვილდა ფქვილის და ხორბლის ბაზრებზე, როგორც პურის ფასის ცვლილებაზე ზეგამვლენ ბაზრებზე და ა.შ. სააგენტოს პოზიციით, 2018 წლის 10 დეკემბერს პურის ფასის ზრდის კონკრეტული ფაქტი გონივრული და თავსებადი იყო ბაზარზე კონკურენტულ გარემოსთან და წარმოადგენდა კომპანიების გონივრულ/დანახარჯებზე დაფუძნებულ გადაწყვეტილებას, წინააღმდეგ შემთხვევაში შეუძლებელი იქნებოდა რენტაბელური ეკონომიკური საქმიანობის განხორციელება.
ავტოდაზღვევის ბაზრის მონიტორინგი
2020-06-11
კონკურენციის სააგენტომ განახორციელა ავტოდაზღვევის (CASCO) ბაზრის მონიტორინგი, რომლის ფარგლებშიც, სააგენტოს მიერ მოპოვებულ ინფორმაციაზე დაყრდნობით, დეტალური ანალიზისა და მრავალმხრივი შეფასების საფუძველზე, შესწავლილ იქნა 2015-2019 წლების პერიოდი და დადგინდა შესაბამისი ბაზრის თავსებადობა კონკურენტულ გარემოსთან.
საცალო ვაჭრობის ქსელური ობიექტების ბაზრის სექტორული მონიტორინგი
2020-04-27
კონკურენციის ეროვნულმა სააგენტომ  საცალო ვაჭრობის ქსელური ობიექტების ბაზრის სექტორული მონიტორინგი დაასრულა, რომელსაც საფუძვლად დაედო საქართველოს პარლამენტის წევრის, ბექა ნაცვლიშვილისა და საქართველოს დისტრიბუტორთა ბიზნეს ასოციაციის მომართვები. მონიტორინგის პროცესში დადგინდა, რომ შესაბამის ბაზარზე ადგილი არ აქვს ,,კონკურენციის შესახებ“ საქართველოს კანონის მე-6 მუხლის დარღვევის სავარაუდო ფაქტს, ვინაიდან შესაბამის ბაზარზე არ არსებობს დომინირებული მდგომარეობის მქონე სუბიექტი. ასევე, არ გამოიკვეთა კანონის მე-7 მუხლის სავარაუდო დარღვევის ფაქტი. სააგენტოს მიერ გაიცა რეკომენდაცია - საცალო ბაზრის სუსტი მოთამაშეების ინტერსების დამცავი საკანონმდებლო ნორმის შემოღების მიზნით საკანონმდებლო ინიციატივის მომზადებაზე. ასევე, გაცემულ იქნა რეკომენდაცია შესაბამის ბაზარზე მოქმედი ეკონომიკური აგენტების მიმართაც.

Blueberry market Monitoring
The Agency has completed monitoring of the Blueberry market, assessing the competitive environment in this sector from 2020 to October 2024. Following a comprehensive analysis and multifaceted evaluation, no risks of competition law violations were identified at the export level. The assessment considered the market concentration index, its changes, the distribution of market shares among major companies, and other relevant factors. Based on these findings, the Agency positively evaluates the competitive environment in the Blueberry market in 2020-2024 (including October).
Nut market Monitoring
2024-06-13
The Georgian Competition and Consumer Agency has conducted a monitoring of the nut market. Based on the information gained by the GCCA, on the basis of extensive analysis and multifaceted assessment, and within the framework of monitoring, there are no concerns of competition legislation violations in the nut market. Therefore, according to the GCCA's decision, there is no need for further observation. The Agency (GCCA) initiated the investigation in 2022, based on the appeal of local farmers
Liquid and natural gas market monitoring
The National Competition Agency has completed the monitoring of the liquid and natural gas market for automobiles. The assessment covered various market levels such as import, wholesale, and retail. Based on the report, the market is highly competitive, with a substantial number of active undertakings and a low Herfindahl-Hirschman concentration assessment index. Therefore, the Agency has concluded that no further monitoring is required for the relevant market/markets.
Monitoring of the bank insurance market
2023-11-14
The Georgian National Competition Agency has conducted a monitoring of the market for insurance products during the sale of credit products by commercial banks. The Agency has issued six mandatory recommendations to improve the competitive environment in the market. According to the Agency's assessment, the market for credit products was highly concentrated between 2020 and 2022, with a stable character and share distribution among large undertakings. During this period, 15 commercial banks provided credit products, with 10 of them also offering insurance products. The total market share of the two largest commercial banks remained stably high and had a stable percentage at the individual level. Additionally, one undertaking had a market share exceeding 40%, indicating a dominant position, and the market share of another undertaking crossed the threshold of the dominant position. The Agency believes that the structural direct/indirect connection between commercial banks and insurance companies, as well as the presence of specific "remuneration schemes," may lead to a conflict of interest. This could result in consumers choosing or being offered an insurance company's product that may not be the best choice for them.
Glass waste collection/recycling market Monitoring
2022-12-28
The National Competition Agency, based on the address of the member of the Parliament of Georgia, monitored the glass waste collection/recycling market. According to the monitoring, it was established, that the annual volume of the market is small and does not exceed 2 million GEL. Recently, a new company has entered the glass waste collection market, as a result of which the amount of collected waste, the selling price, and also the number of individuals/legal entities, from which glass waste collection is carried out have increased. According to the Agency's decision, there were no risks of violation of Georgian competition legislation in the mentioned market.
Auto fuel market monitoring
2022-08-17
The National Competition Agency has completed the monitoring of the auto fuel market. According to the monitoring results of the 7th month of 2022, in the case of fuel imported from Russia, at the level of import and in the case of fuel imported from Romania, taking into account the cost of the customs warehouse, specific companies had a competitive advantage in price, although this was not properly reflected in the retail market, despite the fact that during this period, a decrease in international oil prices was recorded and the tendency of strengthening the national currency. According to the obtained results, the National Competition Agency started to investigate the auto fuel market.
Pharmaceutical market monitoring
2021-12-23
The National Competition Agency has completed the pharmaceutical market monitoring, which covers the 2016-2020 period. The monitoring process is divided into 2 parts: general economic analysis and analysis of specific / selected medications. The main object of the Agency's study was the retail prices of medicines, assessing the impact of the main circumstances affecting the price change on the formation of the retail price. As part of the monitoring, 13 recommendations have been issued by the National Competition Agency. The monitoring was launched based on the recommendations given in the report of the Public Defender of Georgia on “the situation in human rights and freedoms in Georgia 2017” and the resolution of the Parliament of Georgia.
Wheat and bread products market monitoring
2020-07-10
The National Competition Agency monitored wheat and bread products markets, the basis for starting monitoring of the wheat and bread products market was compliance of the specific fact of the distribution/wholesale price of bread by bread manufacturing companies with the competition legislation. Within the framework of monitoring, Agency was focused on the markets of flour and wheat, as well as the markets following the change in the price of bread, etc. The Agency concluded, that the price increase of bread dated December 10, 2018, was reasonable and compatible with the competitive environment and the increase in the price of bread was a reasonable/cost-based decision of the companies, otherwise it would be impossible to conduct profitable economic activities.
AUTO INSURANCE MARKET MONITORING
2020-06-11
The Competition Agency monitored auto insurance market (CASCO). Based on the comprehensive and detailed analysis of information obtained by the Agency, within the auto-monitoring process (CASCO) the Agency considered that the relevant market in 2015-2019 was compatible with a competitive environment.
Retail Chain Stores Market Monitoring
2020-04-27
Competition Agency of Georgia has completed the monitoring of Retail Chain Stores Market, which has launched based of the submissions of Beka Natsvlishvili- Member of Parliament and Georgian Business Distributors Association. During the monitoring process, the alleged violation of Article 6 of the Law of the Georgia on Competition was not established, there is no entity with a dominant position in the relevant market. Also, the alleged violation of Article 7 of the law was not confirmed. The Agency issued a recommendation to prepare a legislative initiative in order to implement a legal provision protecting the interests of weak players in the retail market. Recommendations were also issued for economic agents operating in the relevant market.