საქართველოს კონკურენციისა და მომხმარებლის დაცვის სააგენტომ შპს „სმარტნეტის“ საჩივრის განუხილველად დატოვების შესახებ გადაწყვეტილება მიიღო. საჩივრის ფორმალური დასაშვებობის შემოწმების ეტაპზე დადგინდა, რომ ის არ აკმაყოფილებდა კანონმდებლობით დადგენილ ფორმალურ მოთხოვნებს. ხარვეზის აღმოსაფხვრელად მომჩივანს სააგენტოს მიერ განესაზღვრა ვადა, რა ვადაშიც მას სააგენტოში დადგენილი წესით არ წარმოუდგენია დაზუსტებული საჩივარი, რის შემდგომაც მიღებულ იქნა გადაწყვეტილება ზემოაღნიშნული საჩივრის განუხილველად დატოვების თაობაზე.
წარმოდგენილ საჩივარში მომჩივანი მიუთითებდა შპს „ქარდ სოლუშენის“, საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროსა და საქართველოს თავდაცვის სამინისტროს მხრიდან „კონკურენციის შესახებ“ კანონის მე-6, მე-7, მე-10 და 11 (3) მუხლების სავარაუდო დარღვევაზე.
საქართველოს კონკურენციისა და მომხმარებლის დაცვის სააგენტომ შპს „სმარტნეტის“ საჩივრის განუხილველად დატოვების შესახებ გადაწყვეტილება მიიღო. საჩივრის ფორმალური დასაშვებობის შემოწმების ეტაპზე დადგინდა, რომ ის არ აკმაყოფილებდა კანონმდებლობით დადგენილ ფორმალურ მოთხოვნებს. ხარვეზის აღმოსაფხვრელად მომჩივანს სააგენტოს მიერ განესაზღვრა ვადა, რის შემდეგაც მან ხელახლა წარადგინა საჩივარი, რომელიც ფორმალურ სტანდარტებთან შესაბამისობის ნაწილში კვლავ ხარვეზიანი იყო. იმის გათვალისწინებით, რომ კონკურენციის კანონმდებლობა არ ითვალისწინებს საჩივრის ორჯერ დახარვეზების წესს, მიღებულ იქნა გადაწყვეტილება ზემოაღნიშნული საჩივრის განუხილველად დატოვების თაობაზე. საკითხი ეხებოდა შპს „ქარდ სოლუშენის“ მხრიდან „კონკურენციის შესახებ“ საქართველოს კანონის მე-6, მე-7, მე-10 და 11 (3) მუხლის სავარაუდო დარღვევის ფაქტს.
საქართველოს კონკურენციისა და მომხმარებლის დაცვის სააგენტომ შპს „გეოპროფის“ საჩივრის განუხილველად დატოვების შესახებ გადაწყვეტილება მიიღო. საჩივრის ფორმალური დასაშვებობის შემოწმების ეტაპზე დადგინდა, რომ ის არ აკმაყოფილებდა კანონმდებლობით დადგენილ ფორმალურ მოთხოვნებს. ხარვეზის აღმოსაფხვრელად მომჩივანს განესაზღვრა ვადა, რის შემდეგაც მან ხელახლა წარადგინა საჩივარი, რომელიც ფორმალურ სტანდარტებთან შესაბამისობის ნაწილში კვლავ ხარვეზიანი იყო. იმის გათვალისწინებით, რომ კონკურენციის კანონმდებლობა არ ითვალისწინებს საჩივრის ორჯერ დახარვეზების წესს, მიღებულ იქნა გადაწყვეტილება ზემოაღნიშნული საჩივრის განუხილველად დატოვების თაობაზე.

The Georgian Competition and Consumer Agency has adopted a decision to leave without consideration the complaint submitted by Smartnet LLC. At the stage of formal admissibility assessment, it was determined that the complaint failed to satisfy the formal requirements established by applicable legislation. The Agency afforded the complainant a designated period within which to remedy the identified deficiencies; however, the complainant failed to submit a revised complaint in accordance with the procedure established by the Agency within that period. Consequently, a decision was adopted to leave the complaint without consideration.
In the complaint as submitted, the complainant alleged infringements of Articles 6, 7, 10 and 11(3) of the Law of Georgia on Competition on the part of Card Solution LLC, the Ministry of Internal Affairs of Georgia, and the Ministry of Defence of Georgia.
The decision to leave the complaint without consideration does not prejudice the right of the person concerned to address the Georgian Competition and Consumer Agency with a request to examine the same subject matter on the same legal grounds.
Case of “Smartnet”
2026-05-20
The Georgian Competition and Consumer Agency (GCCA) adopted a decision to leave the complaint submitted by “Smartnet” LLC unexamined. During the assessment of the complaint’s formal admissibility, the Agency established that the application did not comply with the formal requirements set out in the applicable legislation. The complainant was granted a period within which to remedy the identified deficiencies and subsequently resubmitted the complaint. However, the revised submission continued to fall short of the prescribed formal requirements. As the competition legislation does not provide for the issuance of a second notice requiring the rectification of deficiencies in respect of the same complaint, the Agency decided to leave the complaint unexamined. The complaint alleged infringements of Articles 6, 7, 10 and Article 11(3) of the Law of Georgia on Competition by Card Solution LLC.
The decision to leave the complaint unexamined does not prevent the complainant from reapplying to the Georgian Competition and Consumer Agency and requesting an examination of the same matter on the same grounds, provided that the relevant procedural requirements are duly satisfied.
Case of “Geoprof”
2024-07-22
The Georgian Competition and Consumer Agency dismissed a complaint  submitted by "Geoprof” Ltd. During the initial admissibility of the complaint, it was found that it did not meet the formal requirements as per the law. The complainant was given a deadline to eliminate the issues, but upon resubmission, the complaint still did not meet the formal standards. Considering that the competition law do not stipulate that a complaint may be filed twice, it was determined not to consider the complaint.
Dismissing a complaint does not deprive a person of the right to apply to the Georgian Competition and Consumer Protection Agency on the same subject matter, on the same basis, with the request to investigate the issue.