კონკურენციისა და მომხმარებლის დაცვის სააგენტო საავტომობილო საწვავის ბაზრის მონიტორინგის შუალედურ ანგარიშს აქვეყნებს
საქართველოს კონკურენციისა და მომხმარებლის დაცვის სააგენტოს საავტომობილო საწვავის ბაზრის 2023 წლის მონიტორინგის შუალედური ანგარიშის მიხედვით, ქვეყანაში 54 ეკონომიკური აგენტის მიერ 1 541 612 ათასი ლიტრი ბენზინისა და დიზელის იმპორტი განხორციელდა. 3 ყველაზე მსხვილი იმპორტიორი ეკონომიკური აგენტის წილი საერთო იმპორტში შეადგენს 54%-ს, 5 იმპორტიორის - 67%-ს. ბაზრის იმპორტის დონეზე დომინანტი ეკონომიკური აგენტი არ ფიქსირდება. ასევე, ადგილი არ აქვს ჯგუფური დომინანტური მდგომარეობის არსებობისთვის აუცილებელ ერთ-ერთ კომპონენტს საბაზრო წილების სახით.
საწვავის ყველაზე დიდი მოცულობის იმპორტი განხორციელდა რუსეთის ფედერაციიდან - 62.5%, რომელსაც მოყვება რუმინეთი - 15.3% და ბულგარეთი - 9.4%. სააგენტოს შეფასებით, ბაზრის იმპორტის დონე ზომიერად კონცენტრირებულია.
2023 წელს, საცალო ბაზარზე 1194 ავტოგასამართი სადგურის ოპერირებას 378 კომპანია ახორციელებდა. ბაზრის კონცენტრაციის - ჰერფინდალ ჰირშმანის მაჩვენებელმა შეადგინა 1107 ერთეული, რაც დაბალკონცენტრირებული ბაზრის მაჩვენებელია. ბაზრის საცალო დონეზე 3 ყველაზე მსხვილი კომპანიის წილი შეადგენს 50.8%-ს, 5 კომპანიის - 66.2%-ს.
საწვავის   საცალო   ბაზარზე,   2023   წლის   პირველი   ნახევარი ფასების შემცირების ტრენდით ხასიათდებოდა , ხოლო მეორე ნახევარი ფასების ზრდის - მსგავსად  საქართველოსთვის საწვავის მომწოდებელ ძირითად ევროპულ ქვეყნებში (რუმინეთი, ბულგარეთი). კერძოდ, წლის პირველ ნახევარში - რეგულარის მარკის საწვავის შემთხვევაში ფასი 1 ლიტრზე  50-70 თეთრით შემცირდა, პრემიუმის შემთხვევაში 50-60 თეთრით, ხოლო დიზელის შემთხვევაში აგვისტოს თვის ჩათვლით ფასი შემცირდა 75-90 თეთრით. 2023 წლის მეორე ნახევარში - მაქსიმალური ფასი საქართველოში ოქტომბრის თვეში დაფიქსირდა, ხოლო რუმინეთსა და ბულგარეთში სექტემბრის თვეში. მაქსიმალური ნიშნულის შემდეგ, საქართველოში ფასი  შემცირდა საშუალოდ 1 ლიტრზე 15 თეთრით, ხოლო რუმინეთსა და ბულგარეთში 30 თეთრით.
2023 წლის მეორე ნახევარში, საცალო ფასების ზრდასთან ერთად,მსხვილი კომპანიების და მცირე ქსელების საცალო ფასებს შორის სხვაობა გაიზარდა. მაგ. რეგულარის მარკის საწვავზე, მსხვილ კომპანიებს და მცირე ქსელებს შორის სხვაობა, 2023 წლის ნოემბრის თვემდე,  10-20 თეთრს შეადგენდა, ხოლო 2023 წლის ნოემბრის თვიდან 30-35 თეთრს.
2023 წლის ოქტომბერი-დეკემბრის პერიოდში, მსხვილი კომპანიების შემთხვევაში, წინა პერიოდთან შედარებით, ადგილი აქვს გაზრდილი ფასნამატის მიღებას. აღნიშნული შესაძლოა კავშირში იყოს საწვავის მარაგებთან ან/და რუსეთის ფედერაციიდან იაფი საწვავის იმპორტის შემცირებულ მაჩვენებელთან. თუმცა, გასათვალისწინებელია ის გარემოებაც, რომ მსხვილი კომპანიების ნაწილი ოპერირებებს მხოლოდ ევროპული საწვავით, შესაბამისად ევროპული საწვავის შემთხვევაშიც ადგილი აქვს გაზრდილი ფასნამატის მიღებას.
2024 წლის იანვრის თვეში, ასევე სახეზეა საცალო ფასების შემცირება.  საქართველოს კონკურენციისა და მომხმარებლის დაცვის სააგენტოს შეფასებით, ბაზარზე მიმდინარე პროცესები საცალო ფასების ცვლილების ნაწილში, ძირითადად, თანხვედრაში იყო ანალოგიურ პერიოდში საწვავის ძირითადი მომწოდებელი ქვეყნების (რუმინეთი, ბულგარეთი) ადგილობრივ ბაზრებზე მიმდინარე პროცესებთან.

The Competition and Consumer Agency publishes an interim report on auto fuel market monitoring
According to the Georgian Competition and Consumer Agency's interim report on auto fuel market monitoring for 2023, 54 undertakings imported 1,541,612 thousand litres of gasoline and diesel into the nation. The three largest importing undertakings account for 54% of all imports, with five importers for 67%. The dominating undertaking is not determined by the volume of market imports. Furthermore, one of the components necessary for group dominance in the form of market shares is lacking.
The largest volume of fuel was imported from the Russian Federation - 62.5%, followed by Romania - 15.3% and Bulgaria - 9.4%. According to the Agency's assessment, the market's import level is moderately concentrated.
In 2023, 378 companies were running a total of 1194 gas stations in the retail market. The Herfindahl Hirschman index, which measures market concentration, was at 1107 units, indicating a low-concentration market. At the retail level, the three largest companies held a combined market share of 50.8%, while the top five companies held a share of 66.2%.
In the fuel retail market, the first half of 2023 was characterized by a trend of price reduction, while the second half was characterized by a price increase - similarly in the main European countries supplying fuel to Georgia (Romania, Bulgaria). In particular, in the first half of the year, the price of regular brand fuel decreased by 50-70 tetri per litre, in the case of premium fuel by 50-60 tetri, and in the case of diesel fuel, the price decreased by 75-90 tetri until the month of August. In the second half of 2023 - the highest price was recorded in October in Georgia, and in September in Romania and Bulgaria. After the maximum mark, the price in Georgia decreased on average by 15 tetri per litre, and in Romania and Bulgaria by 30 tetri.
In the second half of 2023, there was an increase in the difference between the retail prices of large companies and small chains, as retail prices continued to rise. For example, before November 2023, the difference between large companies and small chains for regular fuel was 10-20 tetri, and to 30-35 tetri from November 2023.
The price surplus in large enterprises increased during October to December 2023, compared to the previous period. This could be due to gasoline stocks and/or reduced imports of low-cost fuel from the Russian Federation. However, it is important to note that some large corporations only use European fuel, therefore there is a possibility of receiving a higher fee.
Retail prices have also decreased in January 2024. According to the Georgian Competition and Consumer Agency, the market processes involving retail price changes were mostly consistent with the processes occurring in the local markets of the main fuel-supplying countries (Romania, Bulgaria) during the same period.