კონკურენციისა და მომხმარებლის დაცვის სააგენტო ლურჯი მოცვის ბაზრის მონიტორინგის შუალედურ ანგარიშს აქვეყნებს
სააგენტოს მიერ წარმოებული მონიტორინგი მოიცავს  - კონკურენციის ჭრილში, საქართველოს სასაქონლო და მომსახურების ბაზრებზე არსებული ზოგადი ვითარების შესწავლას. მათ შორის, შესაბამის ბაზარზე - მოქმედი ძირითადი ფაქტორების, არსებული ბარიერების ანალიზსა და კონკურენტული გარემოს შეფასებას.
ლურჯი მოცვის ბაზრის მონიტორინგი, სააგენტომ ფერმერთა მიერ პროდუქციის რეალიზაციის სირთულეების და ბაზარზე კონკურენტული გარემოს შეფასების მიზნით, 2023 წლის 30 ივნისს დაიწყო. სააგენტოს შუალედური შეფასებით, 2020-2023 წლებში 50-მდე კომპანია ახორციელებდა საქართველოდან მოცვის ექსპორტს. ძირითადად, რუსეთის ფედერაციაში (საერთო ექსპორტის 90%-ზე მეტი). 2020-2022 წლებში, ბაზრის ექსპორტის დონე დაბალკონცენტირებულია, ხოლო 2023 წელს ინდექსი იზრდება ზომიერად კონცენტრირებული ბაზრის ნიშნულამდე.
ქვეყნიდან ექსპორტირებული მოცვის რაოდენობა მზარდია, კერძოდ, 2020 წელს ექსპორტის საერთო მოცულობამ შეადგინა 654.9 ტონა, ხოლო 2023 წელს ფიქსირდება 500%-იანი ზრდა - 3412.8 ტონა. რაოდენობრივ მაჩვენებელთან ერთად გაზრდილია ექსპორტირებული ლურჯი მოცვის საერთო ღირებულებაც, კერძოდ, 2020 წელს განხორციელდა 11.3 მილიონი ლარის ღირებულების ლურჯი მოცვის ექსპორტი, 2021 წელს 17.5 მილიონი ლარის, 2022 წელს 23.8 მილიონი ლარის, ხოლო 2023 წელს ექსპორტის საერთო ღირებულებამ 53.9 მილიონი ლარი შეადგინა (ზრდა 475%).
5 მსხვილი კომპანიის საერთო წილი ბაზრის ექსპორტის დონეზე, შესასწავლ პერიოდში, მერყეობს 43%-დან 65%-მდე. ბაზარზე არ ფიქსირდება დომინანტი ეკონომიკური აგენტი და ასევე, ადგილი არ აქვს ჯგუფური დომინანტური მდგომარეობის არსებობისთვის აუცილებელ ერთ-ერთ პირობას საბაზრო წილების სახით.
სააგენტო  ლურჯი მოცვის ბაზრის მონიტორინგს აგრძელებს, რომლის საბოლოო ანგარიშის მომზადება 2024 წელს იგეგმება.
2023 წელს, სააგენტომ დაასრულა 2 მონიტორინგი - საბანკო დაზღვევის ბაზრის მონიტორინგი, გაიცა 6 რეკომენდაცია და თხევადი და ბუნებრივი აირის ბაზრის მონიტორინგი. მიმდინარე რეჟიმშია 4 ბაზრის შესწავლის პროცესი - თამბაქოს, საავტომობილო საწვავის, ლურჯი მოცვის და თხილის ბაზრის მონიტორინგები.

The Competition and Consumer Agency publishes an interim report on Blueberry Market Monitoring
The agency's monitoring includes an examination of the overall situation in Georgia's products and services markets from the perspective of competition. In the relevant market, these include an examination of the main determinants, existing barriers, and an assessment of the competitive environment.
The Agency started monitoring the blueberry market on June 30, 2023, to examine the problems farmers have in selling their products as well as the competitive situation in the market. According to the Agency's interim assessment, approximately 50 enterprises shipped blueberries from Georgia between 2020 and 2023. The Russian Federation accounts for more than 90% of total exports. In 2020-2022, the market's export level is low-concentrated, and in 2023, the index rises to the level of a moderately concentrated market.
The amount of blueberries exported from the country is increasing, in particular, in 2020, the total volume of exports was 654.9 tons, and in 2023, the rise was 500% - 3412.8 tons. Along with the quantitative indicator, the total value of exported blueberries has increased. In particular, 11.3 million GEL of blueberries were exported in 2020, 17.5 million GEL in 2021, 23.8 million GEL in 2022, and 53.9 million GEL in 2023 (a 475% increase).
During the study period, the total export market share of five major companies ranged from 43% to 65%. There is no fixed dominant undertaking in the market, and also, one of the necessary conditions for group dominance in the form of market shares does not exist.
The Agency continues to monitor the blueberry market, with the final report scheduled in 2024.
In 2023, the Agency completed two monitoring: banking insurance market monitoring, issued 6 recommendations, and liquid and gas market monitoring. There are ongoing four market research processes: tobacco, auto fuel, blueberry, and nut market monitoring.