საქართველოში 2024 წელს ეკონომიკური აგენტების 23 983 კონცენტრაცია დარეგისტრირდა
საქართველოს კონკურენციისა და მომხმარებლის დაცვის სააგენტოს ინფორმაციით, 2024 წლის პირველ კვარტალში, საქართველოში - ეკონომიკური აგენტების 23 983 კონცენტრაცია დარეგისტრირდა. იდენტიფიცირებული მონაცემების მიხედვით, 23 968 შემთხვევაში რეგისტრირებულ კონცენტრაციებში მონაწილე მხარეების ერთობლივი შემოსავალი, წინასწარი შეტყობინების ვალდებულების წარმოშობისთვის აუცილებელ კრიტერიუმს წლიური ბრუნვის ნაწილში არ აკმაყოფილებდა. 15  შემთხვევა აკმაყოფილებდა, თუმცა 12 მათგანი  კონკურენციის კანონმდებლობით განსაზღვრულ გამონაკლისებში მოექცა, რამაც ისინი  შეტყობინების ვალდებულებისგან გაათავისუფლა. რაც შეეხება 3 შემთხვევას, იდენტიფიცირებული მონაცემების მიხედვით, სავარაუდოდ, ადგილი ჰქონდა კონცენტრაციის თაობაზე სააგენტოსთვის წინასწარ შეტყობინების ვალდებულებას. შესაბამისად, აღნიშნული ეკონომიკური აგენტების მიმართ სააგენტომ საქმისწარმოება დაიწყო.  საკითხი ეხება - სასარგებლო წიაღის გადამუშავებას და დისტრიბუციისა და ვაჭრობის სექტორებს.
ინფორმაციისთვის: სააგენტოსთვის წინასწარ სავალდებულო წერილობით შეტყობინებას ექვემდებარება კონცენტრაცია თუ მისი მონაწილე პირების ერთობლივი შემოსავალი საქართველოს ტერიტორიაზე, შეტყობინების წარმოდგენის ვალდებულების წარმოშობის წინა ფინანსური წლის მდგომარეობით, აღემატება 20 მილიონ ლარს და ამასთან, კონცენტრაციის მონაწილე მინიმუმ ორი პირიდან თითოეულის ერთობლივი შემოსავალი აღემატება 5 მილიონ ლარს. კონცენტრაციის შესახებ შეტყობინების განხილვის საფასურია 5000 ლარი.
სავალდებულო შეტყობინებას დაქვემდებარებული კონკურენციის სააგენტოს გვერდის ავლით, სააგენტოს მიერ შეტყობინების განხილვამდე ან უარყოფითი დასკვნის მიუხედავად განხორციელების შემთხვევაში, შეტყობინების წარდგენის ვალდებულების მქონე პირი ჯარიმდება.

According to the information of the Georgian Competition and Consumer Agency, in the first quarter of 2024, 23 983 138 concentrations of undertakings were registered in Georgia. According to the identified data, in 23 968 cases, the annual turnover of the parties participating in the registered concentrations did not meet the criteria necessary for the origination of the obligation of prior notification in the part of the joint income. 15 cases met the criteria, however, 12 of them fell under the exceptions defined by the competition law. As for 3 cases, according to the data gathered, there was probably an obligation to notify the Agency regarding the concentration in prior. Accordingly, the Agency started proceedings against the mentioned undertakings. The case concerns the mineral processing and distribution and trading sectors.
For information: Concentration is subject to notification to the Agency if the aggregate (total) annual turnover of its participants on the territory of Georgia, exceeds 20 million GEL and the annual turnover of at least two persons participating in the concentration exceeds 5 million GEL for the previous financial year. Implementing the concentration without preliminary notification to the Agency may result in a fine, of up to 5% annual turnover of the previous year. The fee for reviewing a concentration notice is GEL 5,000.