GCCA-ი, მომხმარებლის უფლებების დაცვის მიმართულებით, მიმდინარე წლის 5 თვის სტატისტიკას აქვეყნებს - განცხადებების რაოდენობა 106 %-ით არის გაზრდილი
GCCA-ი, მომხმარებლის უფლებების დაცვის მიმართულებით, მიმდინარე წლის 5 თვის სტატისტიკას აქვეყნებს.
მომხმარებლის უფლებების დაცვის მიმართულებით, მიმდინარე წლის 5 თვეში, GCCA-ში - 1036 განაცხადი დაფიქსირდა, ხოლო შემოსული ზარების რაოდენობამ 3150  შეადგინა. შემოსული განცხადებების რაოდენობა, გასული წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით, 106 %-ით არის გაზრდილი.
საანგარიშო პერიოდში, GCCA-ის გადაწყვეტილებით, მომხმარებელთა ჯგუფის უფლების 122 დარღვევის ფაქტი დადასტურდა - 299 საქმეზე. GCCA-ის მიერ დაკისრებული ვალდებულების შეუსრულებლობის გამო 53 მოვაჭრეს - 82 საქმეზე დაეკისრა ჯარიმა, ჯამში - 69 176 ლარის ოდენობით. ამასთან, მომხმარებლის სასარგებლოდ, პირობითი ვალდებულების აღების შესახებ 109 საქმეზე - 93 შეთანხმება გაფორმდა, რაც ნიშნავს, რომ მოვაჭრეებმა აიღეს ვალდებულებები - საქმიანობის შიდა პოლიტიკა შეცვალონ და იმ მომხმარებელთა უფლებები აღადგინონ, რომელთაც, სავარაუდოდ, წარსულში არსებული სავაჭრო პოლიტიკის შედეგად ზიანი მიადგათ.
ამასთან, საანგარიშო პერიოდში, მომხმარებლის მიერ შემოსული განაცხადების 70 % ონლაინ ვაჭრობის ფაქტს ეხებოდა, ხოლო 30 % ნივთის ადგილზე შეძენის შემთხვევას. ადგილმდებარეობის მიხედვით, სააგენტოსთვის მომართვიანობისას, დიდი წილი - 80 % თბილისს უჭირავს, შემდეგ კი მოდის რეგიონები - აჭარა 6 %, იმერეთი 4 %, ქვემო ქართლი 3 %, კახეთი 2 %, სამეგრელო ზემო-სვანეთი 1 % და სხვ.
მიმდინარე წლის 5 თვის მონაცემებით, თანხის უკან დაბრუნების მოთხოვნაზე დაფიქსირდა 422 განაცხადი, ნაკლიანი ნივთის შეკეთებასა ან შეცვლაზე 251, ნაკლოვანი მომსახურებისას უფლების აღდგენაზე 224, დადგენილ ვადაში საქონლის მიწოდებაზე 54, ხოლო სხვა დანარჩენზე - 85. სექტორების მიმართულებით, სტატისტიკის თანახმად, 71 %-ს საბითუმო და საცალო ვაჭრობის სექტორი იკავებდა, ტრანსპორტი და დასაწყობება 11 %, განთავსება და საკვების მიწოდება 2 %, ხელოვნება, გართობა და დასვენება - 3 %, ხოლო სხვა სახის საქმიანობები 13 %.

GCCA publishes consumer rights protection statistics for the first five months of the current year-Applications increased by 106%
The Georgian Competition and Consumer Agency (GCCA) has published its consumer rights protection statistics covering the first five months of the current year.
During the reporting period, the GCCA received a total of 1036 applications and 3150 calls related to consumer rights protection-representing a 106% increase in the number of applications submitted compared to the corresponding period of the preceding year.
During the reporting period, the Georgian Competition and Consumer Agency (GCCA) identified 122 violations of consumer group rights in 299 cases. Due to non-compliance with obligations imposed by the GCCA, 53 traders were fined in 82 cases, with total penalties amounting to 69 176 GEL. For consumer protection, 93 commitment agreements were signed in 109 cases, where traders committed to modifying their internal business policies and restoring the rights of affected consumers who suffered due to unfair business practices.
According to the reporting period, 70% of submitted applications concerned online trading, while 30% related to in-person purchases. From a regional perspective, Tbilisi accounted for the largest share of applications 80%, followed by Adjara 6%, Imereti 4%, Kvemo Kartli 3% , Kakheti 2%, Samegrelo Zemo-Svaneti 1%, etc.
As regards the subject matter of applications submitted during the first five months of the current year, 422 concerned requests for reimbursement, 251 related to the repair or replacement of defective goods, 224 pertained to the restoration of rights in cases of deficient service provision, 54 concerned the delivery of goods within the prescribed timeframe, and the rest is 85. By sector, wholesale and retail trade accounted for the largest share at 71%, followed by transport and storage 11%, accommodation and food service provision 2%, arts, entertainment and recreation 3%, and other activities 13%.