ევროკავშირის მიერ დაფინანსებული TWINNING-ის პროექტი „საქართველოს კონკურენციის სააგენტოს შესაძლებლობების გაძლიერება“ 2022 წლის 1 ივნისს დაიწყო. პროექტის ფარგლებში, კონსულტაციებს და ტექნიკურ მხარდაჭერას კონკურენციის სააგენტოს - ლიეტუვას და ავსტრიის კონკურენციის უწყებების პროფესიონალთა გუნდი გაუწევს.
პროექტის მიზანია - ასოცირების შეთანხმების ფარგლებში, საქართველოს მიერ აღებული ვალდებულებების შესაბამისად, კონკურენციისა და მომხმარებელთა დაცვის პოლიტიკის მიმართულების გაძლიერება, საქართველოში მომხმარებლის უფლებრივი მდგომარეობის გაუმჯობესა, დაცვის მაღალი ხარისხის უზრუნველყოფა, პატივისცემაზე დამყარებული ქცევის კულტურის გაძლიერება. ასევე, ევროკავშირის საუკეთესო პრაქტიკის შესაბამისად, GNCA-ს ინსტიტუციური და ადამიანური რესურსების შესაძლებლობების გაძლიერა.
2 წლის განმავლობაში, პროექტის ფარგლებში, იგეგმება სამუშაო შეხვედრები სასწავლო სემინარები, მრგვალი მაგიდები და ტრენინგები სააგენტოს თანამშრომლებისათვის და სხვადასხვა სამიზნე აუდიტორიისთვის. პროექტის ფარგლებში დაგეგმილი აქტივობების განხორციელებაში, კონკურენციის ეროვნულ სააგენტოსთან ერთად, აქტიურად იქნებიან ჩართულნი ბიზნეს ასოციაციები, სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციები, აკადემიური სექტორის და არასამთავრობო ორგანიზაციების წევრები, მედიის წარმომადგენლები.
დადგენილი გეგმის შესაბამისად, ადგილობრივი და საერთაშორისო ექსპერტთა გუნდი, ერთობლივ ფორმატში იმუშავებს კანონქვემდებარე დოკუმენტის დამუშავებაზე და სხვა სახელმძღვანელო მასალების შექმნაზე.

The EU-funded TWINNING project - “Strengthening Capacity of the Competition Agency of Georgia“ has started on June 1, 2022. Within the framework of the project, consultations and technical support will be provided by a team of professionals from the competition agencies of Lithuania and Austria.
The project aims to strengthen the competition and consumer protection policy within the framework of the EU-Georgia association agreement, improve the legal status of consumers in Georgia, ensure a high level of protection, and strengthen the culture of behavior based on respect. Also, enforcing the institutional and human resource capacity of GNCA in line with EU best practices.
Within 2 years, workshops, seminars, round tables and trainings for the agency’s staff and various target audiences are planned under the project. Together with the National Competition Agency, Business associations, civil society organizations, academy communities, non-governmental organizations, and media representatives will be actively involved in the implementation process of the project.
Following the established plan, a team of local and international experts jointly will work on processing the by-law document and drafting various guidance materials.