„ბაშკირეთის სოდის კომპანიის“ საქმე
კონკურენციის ეროვნულმა სააგენტომ, 2023 წლის ნოემბერს,  შპს ,,წერეთლის მექსიკურის“ 2023 წლის 7 მარტის საჩივრის საფუძველზე განხორციელებული საქმის მოკვლევა დაასრულა,რომლის შედეგადაც  დადასტურდა „კონკურენციის შესახებ“ საქართველოს კანონის 113 მუხლის დარღვევა შპს ,,მექსიკური ჰოტ-დოგი წერეთელზე“ და შპს ,,მექსიკური წერეთელზე N1“-ს მხრიდან.  ხსენებულ კომპანიებს დაეკისრათ შესაბამისი ფინანსური სანქცია და კანონდარღვევის აღმოფხვრა დაევალათ.
„ეს. ი. ეი-ს“ საქმე 2
2023-06-21
კონკურენციის ეროვნულმა სააგენტომ, 2022 წლის 20 სექტემბერს,  შპს ,,ეს.ი.ეი-ს“ 2022 წლის 10 მარტის საჩივრის საფუძველზე განხორციელებული საქმის მოკვლევა დაასრულა, რომლის შედეგადაც  დადასტურდა „კონკურენციის შესახებ“ საქართველოს კანონის 113 მუხლის დარღვევა შპს ,,ბი ეს თის“ მხრიდან.  ხსენებულ კომპანიას დაეკისრა შესაბამისი ფინანსური სანქცია და კანონდარღვევის აღმოფხვრა დაევალა. სააგენტოს მიერ დადგენილი ვალდებულება შპს ,,ბი ეს თის“ მიერ შესრულდა ნაწილობრივ. შესაბამისად, დადგენილი დარღვევის ნაწილობრივ აღმოუფხვრელობის გამო შპს ,,ბი ეს თის “ დაეკისრა ჯარიმა.
,,ეს.ი.ეი-ს" საქმე
2022-09-26
საქართველოს კონკურენციის ეროვნულმა სააგენტომ  შპს ,,ეი. სი. ეი“-ს საჩივრის საფუძველზე წარმოებული მოკვლევა დაასრულა და დარღვევის ფაქტი დაადგინა. საკითხი ეხებოდა - ტურისტული მომსახურების სფეროში მოქმედი შპს ,,ბი ეს თი“-ს  მიერ „კონკურენციის შესახებ“ საქართველოს კანონის 11(3) მუხლის შესაძლო დარღვევის ფაქტს. კერძოდ, მოკვლევის შედეგად დადგინდა, რომ  შპს ,,ბი ეს თი“-ს მხრიდან მომჩივანის იდენტური სასაქონლო ნიშნებისა და სატრანსპორტო საშუალებების იერსახის უკანონო გამოყენებას ჰქონდა ადგილი. სააგენტოს გადაწყვეტილების საფუძველზე, ხსენებულ კომპანიას დაეკისრა შესაბამისი ფინანსური სანქცია და დაევალა კანონდარღვევის აღმოფხვრა.
"დელტა დეველოპმენტ გრუპის" საქმე
კონკურენციის ეროვნულმა სააგენტომ შპს ,,დელტა დეველოპმენტ გრუპის“ საჩივრის საფუძველზე წარმოებული მოკვლევა დაასრულა. საკითხი ეხებოდა - სათარჯიმნო/მთარგმნელობითი მომსახურების სფეროში მოქმედი 5 კომპანიის მიერ „კონკურენციის შესახებ“ საქართველოს კანონის 11(3) მუხლის შესაძლო დარღვევის ფაქტს. მოკვლევის შედეგად დადასტურდა 2 მოპასუხე ეკონომიკური აგენტის მიერ „კონკურენციის შესახებ“ საქართველოს კანონის 11(3) მუხლის დარღვევა, რაც საქმიან და კომერციულ ურთიერთობებში ISO 9001:2015 სერტიფიკატისა და IQNET-ის შესაბამისი ლოგოს უკანონო გამოყენებაში გამოიხატებოდა. შესაბამისად, კომპანიებს  შესაბამისი ფინანსური სანქცია დაეკისრათ და კანონდარღვევის  აღმოფხვრა დაევალათ.
,,ალგორითმის“ საქმე
2021-07-22
კონკურენციის ეროვნულმა სააგენტომ  შპს „ალგორითმის“ საჩივრის საფუძველზე წარმოებული მოკვლევა, რომელიც შპს „ალგორითმის" მხრიდან არაკეთილსინდისიერი კონკურენციის ფაქტს ეხებოდა დაასრულა. მოკვლევის შედეგად დადგინდა "კონკურენციის შესახებ“ საქართველოს კანონის მე-11(3) მუხლის  დარღვევის ფაქტი. კერძდო, პროდუქციის ისეთი ფორმით პრეზენტირება/რეკლამირება, რაც შეცდომაში შემყვანია და არასწორ წარმოდგენას უქმნის მომხმარებელს. შესაბამისად, სააგენტოს გადაწყვეტილების საფუძველზე, მოპასუხე შპს „ალგორითმს" დაევალა - კომპანიის სარეკლამო პოლიტიკა აწარმოოს იმგვარად, რომ თავიდან იქნას აცილებული მისი და მომჩივანი კომპანიის აღრევისა და მომხმარებლის შეცდომაში შეყვანის რისკი.
,,Free spirit tours“-ის საქმე
2021-04-29
კონკურენციის ეროვნულმა სააგენტომ  შპს ,,Free spirit tours“-ის საჩივრის საფუძველზე წარმოებული მოკვლევა დაასრულა. საკითხი ეხებოდა -  შპს ,,სფინქს თრეველის“ მიერ ,,კონკურენციის შესახებ“ საქართველოს კანონის 11(3) მუხლის მე-2 პუნქტის ,,ე“ ქვეპუნქტის (სამეცნიერო-ტექნიკური, საწარმოო ან სავაჭრო ინფორმაციის ან კომერციული საიდუმლოების მისი მფლობელის თანხმობის გარეშე მიღება, მოპოვება, გამოყენება ან გავრცელება) სავარაუდო დარღვევის ფაქტს. მოკვლევის შედეგად არ დადასტურდა შპს ,,სფინქს თრეველის“ მხრიდან არაკეთილსინდისიერი კონკურენციის ფაქტი.
„სადაზღვევო კომპანია უნისონის“ საქმე
2020-10-07
კონკურენციის ეროვნულმა სააგენტომ სს „სადაზღვევო კომპანია უნისონის“ საჩივრის საფუძველზე წარმოებული მოკვლევა დაასრულა და ,,კონკურენციის შესახებ“ საქართველოს კანონის მე-11(3) დარღვევის ფაქტი დაადგინა. საკითხი ეხებოდა -  სს „სადაზღვევო კომპანია ალდაგის“ ბათუმის რეგიონალური წარმომადგენლის მხრიდან კონკურენტი კომპანიის რეპუტაციის შემლახავ საქმიანობას. შესაბამისად, სს „სადაზღვევო კომპანია ალდაგს“ დაევალა - დაუყოვნებლივ უზრუნველყოს გავრცელებული ცნობების უარყოფა შპს ,,Caucasian Metals Terminal“-ისათვის ოფიციალური წერილის გაგზავნის გზით და აღნიშნული ქმედების თაობაზე ინფორმაცია წერილობითი ფორმით მიაწოდოს სს „სადაზღვევო კომპანია უნისონს“ და საქართველოს კონკურენციის სააგენტოს.
"ჯი-თი მოტორსის“ საქმე
2020-09-15
კონკურენციის ეროვნულმა სააგენტომ შპს ,,ჯი-თი მოტორსის“ საჩივრის საფუძველზე წარმოებული მოკვლევა დაასრულა და ,,ჯ.თ. მოტორსის“ მხრიდან ,,კონკურენციის შესახებ“ საქართველოს კანონის მე-11(3) მუხლის დარღვევა დაადგინა. საკითხი ეხებოდა  - მოპასუხე კომპანიის მხრიდან განხორციელებულ სარეკლამო აქტივობებს, რასაც მომხმარებელი შეცდომაში შეჰყავდა. მნიშვნელოვანია აღინიშნოს, რომ მოკვლევის მიმდინარეობის პროცესში, შპს ,,ჯ.თ. მოტორსის“ მიერ აღმოფხვრილ იქნა კონკურენციის კანონდარღვევის ფაქტი. კერძოდ, ინტერნეტ სივრცეში განთავსებული ყველა სადავო სარეკლამო რგოლი შესაბამისობაში იქნა მოყვანილი კონკურენციის კანონმდებლობასთან.

Case of “Bashkireti Soda Company”
The Georgian Competition and Consumer Agency completed an investigation into the baking soda production/sale sector and established a breach of Article 113 (unfair competition) of the Law of Georgian on Competition. According to the Agency's decision, the defendant was fined over 14,600 GEL. Within the framework of the investigation, company "Suntrade"  has been determined to have violated competition legislation by using a similar/almost identical appearance of a competitor's trademark on the packaging of its own product. According to the Agency's decision, in order to eliminate the infringement of the law, the respondent party was directed to bring its acts into line with competition legislation. In particular, a change in the packaging of one's own product (baking soda) so as to eliminate as much as possible the similarity with the competitor company's external look and the possibility of consumer confusion between the two.
Case of "Tsereteli Mexican"
2023-11-30
In November 2023, the National Competition Agency completed an investigation based on a complaint filed on March 7, 2023 by „Tsereteli Mexican“ LLC. The investigation confirmed that LLC "Mexican Hot Dog on Tsereteli" and LLC "Mexican on Tsereteli N1" violated Article 113 of the Law of Georgia on Competition. According to the Agency's decision, the mentioned company was imposed a financial sanction and ordered to eliminate the violation of the law.
Case of “SEA”
2022-09-26
The Georgian National Competition Agency completed the investigation of the case based on the complaint of "S.E.A",  which was related to the possible violation of Article 113 of the Law of Georgia on Competition by the company "BST" operating in the field of tourism services. In particular, the illegal use of identical trademarks and vehicle appearance of the applicant was identified. According to the Agency's decision, the mentioned company was imposed a financial sanction and ordered to eliminate the violation of the law.
The Georgian National Competition Agency completed the investigation based on the complaint of "Delta Development Group". The case concerned an alleged violation of Article 113 of the Law of Georgia on Competition 5 companies operating in the field of translation service. The investigation confirmed the violation of Article 113of the Law of Georgia on Competition by 2 respondent undertakings.  The violation was followed by the illegal use of the ISO 9001: 2015 certification and the relevant IQNET logo in business and commercial relations. Accordingly, the companies was imposed a financial sanction and ordered to eliminate the violation of the law.
Case of “Algorithm”
2021-07-22
The Georgian National Competition Agency has completed the investigation based on the complaint of Algorithm, regarding the unfair competition by Algorithm. The investigation confirmed the violation of Article 113of the Law of Georgia on Competition, which was expressed in the presentation/advertising of the product in a way that misleads the consumers. Accordingly, based on the Agency's decision, the respondent  "Algorithm" was instructed to conduct the company's advertising policy in such a way as to avoid the risk of confusing it with the applicant company and misleading the consumer.
Case of "Free Spirit Tours"
2021-04-29
The Georgian National Competition Agency completed the investigation conducted based on a complaint submitted by "Free Spirit Tours" Ltd. relating to an alleged violation of Article 11 (3) (Prohibition of the unfair actions of undertakings ), paragraph 2, sub-paragraph e (receipt, use or dissemination of scientific-technological, production or trade information or commercial secrets without the consent of their owner) of the Law of Georgia "on Competition" by "Sphinx Travel" Ltd. Based on the conducted investigation, the fact of unfair competition by "Sphinx Travel" Ltd has not been confirmed.
Case of “Insurance Company Unison”
2020-10-07
The Georgian National Competition Agency has completed an investigation based on a complaint of the “Insurance Company Unison”, and established the fact of violation of Article 113 of the Law of Georgia on Competition. The case concerned to the activities damaging the reputation of a competing company by the "Insurance Company Aldagi" on the part of the Batumi regional representative. Accordingly, "Insurance Company Aldagi" was instructed to immediately ensure the denial of the spread information by sending an official letter to "Caucasian Metals Terminal" and to provide information regarding the  action in writing form to  "Insurance Company Unison" and the Georgian Competition Agency.
Case of “GT Motors”
2020-09-15
The National Competition Agency completed an investigation based on the complaint of GT Motors and established the fact of a violation of Article 113 of the Law of Georgia on Competition. The case concerned to the advertising activities implemented by the defendant company, which misled the consumer. It is important to note, that during the investigation, G.T. Motors" eliminated the fact of the violation. In particular, all disputed advertisements posted on the Internet have been brought into compliance with the competition legislation.
CASE OF “DAZGA”
2018-10-18
LTD “DAZGA” submitted a complaint to the Competition Agency regarding the unfair competition conduct by LTD “SOLWAY.” According to the complainant, LTD “SOLWAY” misguided consumers by using the webpage, with the “GE domain”, analogical to the one belonging to LTD “DAZGA” (dazga.ge). The Agency considered the conduct of LTD “SOLWAY” as unfair competition act and the company was instructed to eliminate the fact of violation.