ირაკლი ლექვინაძე: „ჩვენი მიზანია საქართველოში კონკურენციის პოლიტიკის გაძლიერება და მომხმარებლის უფლებების მექანიზმების გაუმჯობესება“
„ვაგრძელებთ კონკურენციის პოლიტიკის და მომხმარებელთა უფლებების დაცვის მიმართულებით დაწყებულ რეფორმებს და უკვე მეორედ ვმასპინძლობთ საერთაშორისო კონფერენციას სახელწოდებით „კონკურენცია და მომხმარებლის უფლებები“. ჩვენი მიზანია საქართველოში კონკურენციის პოლიტიკის გაძლიერება და მომხმარებლის უფლებების მექანიზმების გაუმჯობესება. ასევე,  საერთაშორისო და ადგილობრივ დონეზე მიღებული შედეგების, გამოწვევების და მიღწევების ერთობლივ ფორმატში განხილვა და ევროპული სტანდარტების დანერგვა, რაც ჩვენი ქვეყნის ევროკავშირში ინტეგრაციის პროცესისთვის უმნიშვნელოვანესია“- ამ განცხადებით გახსნა საერთაშორისო კონფერენცია  საქართველოს კონკურენციის ეროვნული სააგენტოს თავმჯდომარემ, ირაკლი ლექვინაძემ.
კონფერენციაზე მოწვეულ სტუმრებს ირაკლი ლექვინაძემ 2023 წელს, კონკურენციის ეროვნული სააგენტოს მიერ განხორციელებული საქმიანობის შესახებ დეტალური ანგარიში წარუდგინა. მათ შორის, საქართველოს კონკურენციის ეროვნული სააგენტოს თავმჯდომარემ ყურადღება გაამახვილა საწვავის, ფარმაციის და საბანკო-სადაზღვევო სექტორებზე, ასევე,  მომხმარებლის უფლებების  და ანტიდემპინგის მიმართულებით მიღებულ შედეგებზე. ირაკლი ლექვინაძემ სამომავლო გეგმების შესახებაც ისაუბრა და განაცხადა, რომ 2024 წლიდან, უწყების სახელწოდებაში ცვლილება შევა და მას   კონკურენციისა და მომხმარებლის უფლებების დაცვის სააგენტო ეწოდება.
როგორც ირაკლი ლექვინაძემ განაცხადა,  კონკურენციისა და მომხმარებელის უფლებებისადმი მიძღვნილი  ღონისძიება  საქართველოში  უკვე მეორედ იმართება და ყოველწლიური აღნიშნვნის ფორმატი აქვს. მისივე განმარტებით, კონფერენციაზე 9 თემატური სესია გაიმართება,  სადაც მონაწილეები, სამი დღის განმავლობაში, ერთობლივ ფორმატში,  კონკურენციის პოლიტიკის აღსრულების, კარტელების, კონცენტრაციების კონტროლის, მომხმარებლის უფლებების დაცვის და ვაჭრობაში სამართლიანი პოლიტიკის ეფექტიან მექანიზმებზე იმსჯელებენ.
ღონისძიებაზე მისასალმებელი სიტყვით წარსდგნენ: საქართველოს  ვიცე-პრემიერი, ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრი, ლევან დავითაშვილი; ოკუპირებული ტერიტორიებიდან დევნილთა, შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის მინისტრი, ზურაბ აზარაშვილი; პარლამენტის დარგობრივი ეკონომიკისა და ეკონომიკური პოლიტიკის კომიტეტის თავმჯდომარე, დავით სონღულაშვილი; პარლამენტის ადამიანის უფლებათა დაცვისა და სამოქალაქო ინტეგრაციის კომიტეტის თავმჯდომარე, მიხეილ სარჯველაძე; კონკურენციისა და მომხმარებელთა პოლიტიკის მიმართულების ხელმძღვანელმა, UNCTAD - ტერესა მორეირა; კონკურენციის განყოფილების ხელმძღვანელი, OECD- ორი შვარცი.
კონფერენცია ხუთი მარეგულირებელი უწყების - კონკურენციის ეროვნული სააგენტოს, ეროვნული ბანკის, სემეკის, დაზღვევის სახელმწიფო ზედამხედველობის სამსახურის და კომუნიკაციების კომისიის  ერთობლივი  ორგანიზებით იმართება
კონფერენციაში მონაწილეობენ:  20-მდე ქვეყნის დელეგაცია და 10-მდე სხვადასხვა ქვეყნის კონკურენციის და მომხმარებლის სექტორში მომუშავე უწყების პირველი პირები, სამთავრობო და საპარლამენტო გუნდის წევრები, ადგილობრივი და საერთაშორისო ექსპერტები, საჯარო უწყებების, მარეგულირებელი ორგანოების, აკადემიური წრის და ბიზნეს სექტორის წარმომადგენლები.

Irakli Lekvinadze: "Our goal is to strengthen the competition policy in Georgia and improve consumer rights mechanisms"
"We are hosting an international conference titled "Competition and Consumer Protection" for the second time as part of our ongoing reforms towards competition policy and consumer rights protection. Our goal is to strengthen the competition policy in Georgia and improve consumer rights mechanisms. Additionally, discussing the results, challenges and achievements at the international and local level in a joint format and introducing European standards, which is of the utmost importance for the process of our country's integration into the European Union" - the opening remarks made by Irakli Lekvinadze, the chairman of the Georgian National Competition Agency, at the international conference.
Irakli Lekvinadze presented an activity report of the National Competition Agency in 2023 to the conference guests. Among these, the Chairman of the Georgian National Competition Agency emphasized the fuel, pharmaceutical, and banking-insurance sectors, as well as the obtained results in terms of consumer rights and anti-dumping. Irakli Lekvinadze also spoke about plans for the future, announcing that the Agency will become the Georgian Competition and Consumer Agency in 2024.
According to Irakli Lekvinadze, the competition and consumer protection event is being hosted in Georgia for the second time and has the format of an annual celebration. According to his explanation, the conference will have nine topic sessions in which attendees will examine effective mechanisms of competition policy enforcement, cartels, concentration control, consumer rights protection, and fair trade policy in a collaborative format for three days.
The Vice Prime Minister of Georgia, Minister of Economy and Sustainable Development, Levan Davitashvili; Zurab Azarashvili, Minister of Internally Displaced Persons from the Occupied Territories, Labor, Health and Social Affairs of Georgia; Davit Songulashvili, the Chairman of the Sectoral Economy and Economic Policy Committee of the Parliament of Georgia;  Mikheil Sarjveladze, the Chairman of the Human Rights and Civil Integration Committee of the Parliament of Georgia; Teresa Moreira, the Head of Competition and Consumer Policies at UNCTAD and Ori Schwartz, the Head of the OECD Competition Division made a welcome speech at the event.
The Conference is being organized with the joint cooperation of five Regulatory Authorities – the Georgian National Competition Agency, the National Bank of Georgia, the National Energy and Water Supply Regulatory Commission of Georgia, the Communications Commission and the State Insurance Supervision Service of Georgia.
The conference was attended by delegations from 20 countries, as well as heads of competition and consumer sector from ten different countries, government and parliamentary members, local and international experts, representatives of public and regulatory bodies, academia, and the business sector.