კონკურენციის და მომხმარებლის დაცვის სააგენტომ ბოლო 14 თვეში მომხმარებლის უფლებების დაცვის მიმართულებით 578 განაცხადი განიხილა
საქართველოს კონკურენციის და მომხმარებლის დაცვის სააგენტოში, მომხმარებელთა უფლებების დაცვის მიმართულებით, 2022 წლის 1 ნოემბრიდან 2023 წლის 31 დეკემბრის ჩათვლით, 578 განაცხადი დაფიქსირდა, საიდანაც 340 განცხადებაზე საქმის შესწავლა დაიწყო.
აღნიშნულ  პერიოდში, სააგენტოს გადაწყვეტილებით, დადასტურდა მომხმარებელთა ჯგუფის უფლების 56 დარღვევის ფაქტი - 84 საქმეზე, ხოლო 7 შემთხვევაში დარღვევა არ დადასტურდა. სააგენტოს მიერ დაკისრებული ვალდებულების არშესრულების გამო 11 მოვაჭრეს, 22 საქმეზე  21 283 ლარის ოდენობით ჯარიმა დაეკისრა.
-          ამ დროისთვის, დარღვევის დადასტურების 27 საქმეზე - 14 შემთხვევაში სააგენტოს მიერ დაკისრებული ვალდებულებები მოვაჭრის მხრიდან სრულად შესრულებულია.
საანგარიშო პერიოდში,   სააგენტომ - მომხმარებლის სასარგებლოდ, პირობითი ვალდებულების აღების შესახებ 161 საქმეზე - 98 შეთანხმება გააფორმა. რაც ნიშნავს, რომ მოვაჭრეებმა აიღეს ვალდებულება - საქმიანობის შიდა პოლიტიკა შეცვალონ და იმ მომხმარებელთა უფლებები აღადგინონ, რომელთაც, სავარაუდოდ, მათი სავაჭრო პოლიტიკის შედეგად ზიანი მიადგა. 2022 წლის 1 ნოემბრიდან 2023 წლის დეკემბრის ჩათვლით, მომხმარებლის სასარგებლოდ, დაახლოებით,  500 000 ლარამდე ანაზღაურდა.
-          კომპანიების მიერ აღებული ვალდებულებების შესრულების პროცესს სააგენტო აქტიურ რეჟიმში აკვირდება. ამ დროისთვის, 94 საქმეზე გაფორმებულ 58 პირობით ვალდებულებასთან დაკავშირებით საკითხი სრულად ამოწურულია.
მომხმარებლის მიერ შემოსული განაცხადების 64% ონლაინ ვაჭრობის ფაქტს ეხება, ხოლო 36% ნივთის ადგილზე შეძენის შემთხვევას. რეგიონების მიხედვით 85%-ით თბილისი ლიდერობს, შემდეგ ადგილებს იკავებენ -  აჭარა 6% და  იმერეთი 5%.
მომხმარებლის მიერ სააგენტოში შემოსული განაცხადების მიხედვით, ნაკლიანი ნივთის შეკეთებასა ან დაბრუნებაზე  დაფიქსირდა 202, თანხის უკან დაბრუნების მოთხოვნაზე   197, შეცდომაში შემყვანი საქმიანობის აკრძალვაზე 49, ნივთის უპირობოდ დაბრუნებაზე 32, ქართულ ენაზე ინფორმაციის მიწოდება 21, დადგენილ ვადაში საქონლის მიწოდებაზე 21, ხოლო სხვა დანარჩენი 56.
საანგარიშო პერიოდში, შემოსული განაცხადების მიხედვით, 67%-ს საბითუმო და საცალო ვაჭრობის სექტორი იკავებს, ტრანსპორტი და დასაწყობება 16%-ს,  ხელოვნება, ხელოვნება, გართობა და დასვენება 5%, მშენებლობა 3%-ს, ხოლო სხვა სახის საქმიანობა 9%-ია.

In the past 14 months, the Competition and Consumer Agency reviewed 578 applications for consumer rights protection
In the Georgian Competition and Consumer Agency, in the direction of the protection of consumer rights, from November 1, 2022 to December 1, 2023, the National Competition Agency has received 578 applications and a case study has been started on 340 applications.
In the mentioned period, according to the Agency’s decision, the 56 facts of violations of the rights of the consumer group were confirmed -in 84 cases, and in 7 cases were not confirmed.   Due to non-fulfillment of the obligation imposed by the Agency, 11 traders were fined 21,283 GEL in 22 cases. Currently, 14 out of 27 confirmed violations have been fully resolved by the trader in accordance with the agency's requirements.
During the reporting period, the Competition Agency signed 98 commitment agreements in favor of the consumer on 161 cases. This means the traders have made an obligation - to change its internal policy and to restore the rights of those consumers who allegedly suffered damages due to the trader’s policy in the past. Between November 1, 2022, and December 2023, the consumer was reimbursed approximately 500,000 GEL. The Agency is actively monitoring the process of fulfillment of obligations taken by the companies. The issue concerning 58 commitment agreements signed in 94 cases has recently been resolved.
64% of the applications received by the consumer refer to online trading, and 36% to the case of purchasing the item on the spot. According to regions, Tbilisi continues to lead with 85%, followed by Adjara with 6%, and Imereti with 5%.
According to the received applications, the repair or return of a defective item is 202, the demand for a refund is 197, the prohibition of misleading activities is 49, withdrawal from a contract without giving any reason is 32, providing information in Georgian language 21, 21 for items delivered within the specified time frame, and the rest is 56.
In the reporting period, according to the received applications, 67% is the wholesale and retail sector, transport and warehousing 16%, arts, entertainment and leisure 5%, construction 3%, and 9% other activities.