კონკურენციის და მომხმარებლის დაცვის სააგენტომ კინოთეატრების ბილეთების ონლაინ რეალიზაციის ბაზარზე დარღვევის ფაქტი დაადგინა
საქართველოს კონკურენციის და მომხმარებლის დაცვის სააგენტომ კინოთეატრების ბილეთების ონლაინ რეალიზაციის ბაზარზე მოკვლევა დაასრულა და „კონკურენციის შესახებ“ საქართველოს კანონის მე-7 მუხლის (კონკურენციის საწინააღმდეგო შეთანხმება) დარღვევა დაადგინა. სააგენტოს გადაწყვეტილებით, როგორც მომჩივან ასევე მოპასუხე მხარეებს -  3 კომპანიას, ჯამურად, 1,6 მლნ. ლარზე მეტი ოდენობით სანქცია დაეკისრათ.
კერძოდ:
•  ერთიან ეკონომიკურ სუბიექტს - „სადისტრიბუციო კომპანიას“ („სადისტრიბუციო კომპანია“, შპს „კავეა საბურთალო“ შპს „კავეა გალერეა“, შპს „კავეა თბილისი მოლი“, შპს „რუსთაველი ჰოლდინგ სინემა“, შპს „ამირანი“, შპს „აპოლო ბათუმი“) - 1 120 562 ლარი
•  შპს „თინეთს“ (100% წილის მფლობელი TBC Bank Group PLC) - 544 328 ლარი
•  შპს „ელ.ბილეთებს“ (მომჩივანი) - 5 368 ლარი
მოკვლევის შედეგად, კონკურენციის კანონმდებლობის დარღვევად იქნა შეფასებული შპს ,,სადისტრიბუციო კომპანიას’’ და შპს ,,თინეთს’’ შორის  ექსკლუზივის პირობით გაფორმებული ხელშეკრულება, რომელიც კინოთეატრების ბილეთების რეალიზების უფლებას მხოლოდ თინეთის მფლობელობაში მყოფ პორტალ tkt.ge-ს აძლევდა. გარიგების მონაწილედ იქნა მიჩნეული მომჩივანი შპს ,,ელ ბილეთები’’, რომელიც თავის მხრივ ცდილობდა ექსკლუზისვის მოპოვებას მის მფლობელობაში მყოფ პორტალზე biletebi.ge.
მოკვლევის საწყის ეტაპზე, სააგენტოს მიმართვის საფუძველზე, სასამართლომ „სადისტრიბუციო კომპანიას“ ექსკლუზიური პირობის გამოყენება შეუჩერა. შესაბამისად, მოკვლევის დასრულებამდე და სააგენტოს საბოლოო გადაწყვეტილებამდე, ბაზარზე მომჩივან კომპანიას უკვე მიეცა ოპერირების საშუალება, რითაც გაიხსნა ჩაკეტილი ბაზარი და შეიქმნა კონკურენტული გარემო.
მოკვლევა 5 ეკონომიკური აგენტის მიმართ მიმდინარეობდა, თუმცა - სს „თიბისი ბანკისა“ და TBC Bank Group PLC-ს მიმართ  კანონის მე-7 მუხლის დარღვევა არ დადგინდა. აგრეთვე, კანონის მე-6 მუხლის დარღვევა არ დადასტურდა შპს „სადისტრიბუციო კომპანიის“ მიმართ.
სააგენტოს გადაწყვეტილებით, კანონდარღვევის აღმოფხვრის მიზნით, მოპასუხე კომპანიებს შპს „სადისტრიბუციო კომპანიასა“ და შპს „თინეთს“ დაევალათ - შპს „სადისტრიბუციო კომპანიასა“ და შპს „ონლაინ თიქეთსს“ (სამართალმემკვიდრე შპს „თინეთი“) შორის დადებული ხელშეკრულების მე-6 მუხლისა („ექსკლუზივი“) და მასთან დაკავშირებული  უფლება-მოვალეობების ამოღება და ხელშეკრულების კონკურენციის კანონმდებლობასთან შესაბამისობაში მოყვანა.
გარდა ამისა,  კულტურული, გასართობი, შემოქმედებითი, სპორტული, დასვენებისა და ტურიზმის, საგანმანათლებლო, სატრანსპორტო თუ სხვა ტიპის ღონისძიებების/პროდუქციის/მომსახურების ბილეთების ონლაინ რეალიზაციის ბაზრის გაჯანსაღების მიზნით  3 განსახილველად სავალდებულოდ რეკომენდაცია გაიცა. რაც მოიცავს შემდეგს - ბილეთების ონლაინ რეალიზაციის მიზნით, პარტნიორი ეკონომიკური აგენტის/აგენტების შერჩევის პროცესი განხორციელდეს საჯარო, ღია და ხელმისაწვდომი საკონკურსო პირობების გათვალისწინებით, ხოლო შერჩევის პროცესში მონაწილეობის მიღება უზრუნველყოფილ იქნას ყველა დაინტერესებული ეკონომიკური აგენტისთვის. ასევე, ბილეთების დისტრიბუტორებმა, ორგანიზატორებმა, ონლაინ რეალიზატორებმა სახელშეკრულებო ურთიერთობები აწარმოონ იმგვარად, რომ ის არ აწესებდეს გაუმართლებელ ბარიერს ბაზარზე შესასვლელად და არ ზღუდავდეს ეკონომიკური აგენტების მონაწილეობას შესაბამის ბაზარზე. გარდაუვალი აუცილებლობით ექსკლუზიური მიწოდების პირობის გამოყენების შემთხვევაში უნდა იყოს არგუმენტირებულად დასაბუთებული, რომელიც თავის მხრივ შესაძლებელია  სააგენტოს განხილვის საგანი გახდეს.
სანქცირებულ კომპანიებს უფლება აქვთ სააგენტოს გადაწყვეტილება გაასაჩივრონ თბილისის საქალაქო სასამართლოში.
2023 წელს, სააგენტომ დაასრულა 8 მოკვლევა - დომინანტური მდგომარეობის შესაძლო ბოროტად გამოყენების, არაკეთილსინდისიერი კონკურენციის, შეთანხმებული ქმედების და სახელმწიფო ადმინისტრაციული უწყებების მხრიდან კონკურენციის შესაძლო შეზღუდვის მიმართულებით. აქედან, 1 შემთხვევაში დარღვევა არ დადგინდა, 1 შემთხვევაში განმცხადებლის მოთხოვნით შესწავლა შეწყდა, 6 შემთხვევაში დარღვევა დადგინდა. მოკვლევები ეხებოდა  - საავტომობილო საწვავის, თამბაქოს, ფარმაციის, საზღვაო გადაზიდვების, კინოთეატრების ელექტრონული ბილეთების რეალიზაციის, ავტოტექნიკური ინსპექტირების, სწრაფი კვების მომსახურების და სამშენებლო/ინფრასტრუქტურული მომსახურების ბაზრებს.
ამ დროისთვის, მიმდინარე რეჟიმშია 2 მოკვლევა - ავტობაზრობის და საკვები პროდუქტების ბაზრების მიმართულებით.

The Competition and Consumer Agency has established the fact of violation in the market of online sale of cinema tickets
The Georgian Competition and Consumer Agency has completed the investigation in the market of online sale of cinema tickets and found a violation of Article 7 of the Law of Georgia on Competition (Restrictive agreements). According to the decision of the Agency, on both the appellant and the respondent parties - 3 companies, a sanction of more than 1.6 million GEL was imposed.
In particular:
•  A single economic entity - "Distribution Company" ("Distribution Company", "Cavea Saburtalo" LLC, "Cavea Gallery" LLC, "Cavea Tbilisi Mall" LLC, "Rustaveli Holding Cinema" LLC, "Amirani" LLC, "Apollo Batumi" LLC)  - 1 120 562 GEL
•  "Tnet" LLC (100% shareholder TBC Bank Group PLC) - 544,328 GEL
•  To "El.Biletebi" LLC (complainant) - 5,368 GEL
Following an investigation, it was determined that an exclusive contract between "Distribution Company" LLC and "Tnet" LLC was in breach of competition legislation. The contract gave Tinet the sole right to sell cinema tickets on their portal tkt.ge. Another company, "El.Biletebi" LLC, was also involved in the transaction and attempted to obtain exclusivity on their portal biletebi.ge.
The court intervened at the start of the investigation and stopped the use of the exclusive condition by the "Distribution Company." This allowed the complainant company to operate in the market before the final decision of the Agency, which created a competitive environment and opened a closed market.
An investigation was conducted against five undertakings. However, it was found that "TBC Bank" and TBC Bank Group PLC did not violate Article 7 of the law od Georgia on Competition, and the violation of Article 6 of the law was not confirmed against "Distribution Company" LLC.
According to the Agency's decision, in order to eliminate the violation of the law, the defendant companies "Distribution Company" LLC and "Tnet" LLC were ordered to remove Article 6 ("Exclusive") of the contract concluded between "Distribution Company" LLC and "Online Tickets" LLC (the legal successor - "Tnet" LLC) ) and must also eliminate any related rights and obligations and bring the contract in line with competition legislation, according to the Agency's decision.
To enhance the online sales market for tickets for cultural, entertainment, creative, sports, leisure, and tourism, as well as educational, transport, and other products/services, three mandatory recommendations have been issued for consideration. These recommendations are as follows: 1. When selecting an undertaking/undertakings for online ticket sales, the process should be implemented in a public, open, and accessible competitive environment. All interested undertakings should have an opportunity to participate in the selection process. Ticket distributors, organizers, and online sellers should conduct their contractual relations in such a way that it does not create an unjustified barrier to enter the market and does not limit the participation of undertakings in the relevant market.  If the condition of exclusive supply is used by unavoidable necessity, it must be substantiated with arguments that can become the subject of the Agency's review.
Sanctioned companies have the right to appeal the Agency's decision in Tbilisi City Court.
In 2023, the Agency conducted 8 investigations, which included possible abuse of a dominant position, unfair competition, concerted practice and possible restriction of competition by the state authorities, Out of these, no violation was established in 1 case, the study was stopped at the request of the applicant in 1 case, and a violation was established in 6 cases. The studies covered various markets including auto fuel, tobacco, pharmaceuticals, shipping, online sale of cinema tickets, auto technical inspections, fast food services, and construction/infrastructure services.