კონკურენციისა და მომხმარებლის დაცვის სააგენტომ ფარმაცევტულ ბაზარზე მოქმედი 8 კომპანიის მიმართ მოკვლევა დაიწყო
საქართველოს კონკურენციისა და მომხმარებლის დაცვის სააგენტომ, ფარმაცევტულ ბაზარზე მოქმედი 8 კომპანიის მიმართ, დომინანტური მდგომარეობის შესაძლო ბოროტად გამოყენების ფაქტზე, მოკვლევა დაიწყო.
თემა ეხება კონკურენციის შესახებ კანონის მე-6 მუხლის მიხედვით - შესყიდვის ან გაყიდვის არასამართლიანი ფასის ან სხვა არასამართლიანი სავაჭრო პირობების პირდაპირ ან არაპირდაპირ დადგენას/ფიქსირებას.
მოკვლევის დაწყების საფუძველს საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიებიდან დევნილთა, შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტროს მიერ 2023 წლის 19 დეკემბერს გასაჯაროებული ინფორმაცია წარმოადგენს, რომლის მიხედვითაც 20 მედიკამენტის (ოფლაბ-ოზი, იორილი 10, ადაზალ ნეო, დოზილაქსი, ზინასენი, ლორნიკუსი, ტრიბუქსი ფორტე, დიოვანი, ჰაიზინი, ფლოქსაზოლი, ეტრიციბი, არიპრადა, პიტავასტატინი ნორმონი, დეპრერამი, ერითრომიცინი, ჰიდროკორტიზონი, ადმირალი, ლუტეინა, ბისეპტოლი, ტრეპარინი) მაღალი (300%-3000%) ფასნამატით რეალიზაცია ხდებოდა.
საკითხის წინასწარი შესწავლის ფარგლებში, შესაბამისი ბაზრის იმპორტის დონეზე, 2020-2023 წლებში, სააგენტომ განსახილველი 20 მედიკამენტის იმპორტიორი კომპანიის საბაზრო წილის გამოთვლა განახორციელა.
შედეგად, 8 იმპორტიორ კომპანიას, არსებული ინფორმაციის გათვალისწინებით, დომინანტური მდგომარეობა (შესაბამისი ბაზრის 40%-ზე მეტი)  14 მედიკამენტის შემთხვევაში უფიქსირდება:
1. იმპორტიორი შპს „გლობალ ცბც“(ს/კ 402011327), მედიკამენტები -  ოფლაბ-ოზი, იორილი 10, ჰაიზინი;
2. იმპორტიორი შპს „კონცეპტ ფარმა”(ს/კ 205224292),  მედიკამენტი  - ფლოქსაზოლი (ტაბლეტი);
3. იმპორტიორი შპს “ნუვეა ფარმაცევტიკალს”(ს/კ 405266386), მედიკამენტები - ადაზალ ნეო  (200 მგ. N2), ადაზალ ნეო, ტაბლეტი, (400 მგ. N1);
4. იმპორტიორი შპს „ბარდი“(ს/კ 205288160), მედიკამენტი - არიპრადა;
5.  იმპორტიორი შპს „რიჩ გრუპი“(ს/კ 434172977),  მედიკამენტი - ზინასენი N60;
6. იმპორტიორი შპს „კროკუს ფარმა“(სკ 440397606), მედიკამენტი - ლორნიკუსი ამპულა N1;
7. იმპორტიორი შპს „გეა“(ს/კ 201951209),  მედიკამენტები - ერითრომიცინი, ლუტეინა, ბისეპტოლი ტაბ. 480მგ., ბისეპტოლი ტაბ. 120მგ.;
8. იმპორტიორი შპს “BIH” (ს/კ 406075900), მედიკამენტი - ტრეპარინი.
მოკვლევის ფარგლებში, სააგენტო განახორციელებს - მოპასუხე კომპანიების დომინანტური მდგომარეობის და მაღალი ფასნამატის, როგორც არასამართლიანად მაღალი ფასის შეფასებას.
ინფორმაციისთვის: 2023 წელს,  სააგენტომ 8 მოკვლევის საქმე დაასრულა, სადაც 3 შემთხვევაში  შეთანხმებული ქმედება დადგინდა.  მათ შორის, ფარმაციის ბაზარზე, 2 შემთხვევაში ადმინისტრაციული ორგანოების მხრიდან კონკურენციის შეზღუდვა, 1 შემთხვევაში არაკეთილსინდისიერი კონკურენციის ფაქტი. 1 შემთხვევაში დომინანტური მდგომარეობის ბოროტად გამოყენება არ დადასტურდა, ხოლო 1 შემთხვევაში მოკვლევა მომჩივნის განაცხადის საფუძველზე შეწყდა. ამ დროისთვის, 2  მოკვლევა მიმდინარე რეჟიმშია -  დომინანტური მდგომარეობის შესაძლო ბოროტად გამოყენების და არაკეთილსინდისიერი კონკურენციის შესაძლო ფაქტზე.

The Competition and Consumer Agency has initiated an investigation into eight companies operating in the pharmaceutical sector
The Georgian Competition and Consumer Agency has initiated an investigation into eight companies operating in the pharmaceutical sector for possible abuse of dominant position.
The case is related to imposing, directly or indirectly, unfair purchase or selling prices or other unfair trading conditions under Article 6 of the Law of Georgia on Competition.
The basis for the investigation is the information released by the Ministry of Internally Displaced Persons from the Occupied Territories, Labor, Health and Social Affairs of Georgia on December 19, 2023, according to which 20 medicines (OFLAB-OZ, Ioril 10, Adazal Neo, Dozilax, Zinasen, Lornicus, Tribux Forte, Diovan, Haizin, Floxazol, Etricib, Ariprada, Pitavastatin Normon, Depreram, Erythromycin, Hydrocortisone, Admiral, Luteina, Biseptol, Treparin) were sold with high (300%-3000%) profit margin.
As part of a preliminary study on the case, the agency calculated the market share of 20 medicine importers in the relevant market from 2020-2023.
After reviewing the available information, it was found that 8 importing companies have a dominant position (exceeding 40% of the relevant market) in the case of  14 specific medicines.
1. Importer LLC "Global CBC", medicines - Oflab-oz, Ioril 10, Hyzin;
2. Importer "Concept Pharma" LLC, medicine - Floxazol (tablet);
3. Importer LLC Nuvea Pharmaceuticals, medicines - Adazal Neo (200 mg. N2), Adazal Neo, tablet, (400 mg. N1);
4. Importer LLC "Bardi", medicine - Ariprada;
5. Importer LLC "Rich Group", medicine - Zinasen N60;
6. Importer LLC "Crocus Pharma", medication - Lornicus ampoule N1;
7. Importer LLC "Gea", medicines - erythromycin, lutein, biseptol tab. 480 mg., biseptol tab. 120 mg.;
8. Importer LLC. BIH, medicine - Treparin.
As part of the investigation, the agency will assess the dominant position of the defendant companies and the high markup as an unfairly high price.
For information: In 2023, the Agency completed 8 investigations, where in 3 cases concerted practice was established. Among them, in the pharmaceutical market, in 2 cases restriction of competition by state administrative bodies, in 1 case the fact of unfair competition. In 1 case, the abuse of a dominant position was not confirmed, and in 1 case, the study was stopped at the request of the applicant in one case. At present, 2 investigations are ongoing - into the possible abuse of a dominant position and the possible fact of unfair competition.