საქართველოს კონკურენციისა და მომხმარებლის დაცვის სააგენტომ 2023 წლის ანგარიში გამოაქვეყნა
საქართველოს კონკურენციისა და მომხმარებლის დაცვის სააგენტომ 2023 წლის ანგარიში გამოაქვეყნა, სადაც დეტალურად არის წარმოდგენილი კონკურენციის პოლიტიკის გაძლიერების და მომხმარებლის უფლებების დაცვის მიმართულებით განხორციელებული აქტივობები და მიღებული შედეგები.
„საქართველო ევროკავშირის წევრობის კანდიდატი ქვეყანაა! ამ გადაწყვეტილებამ კიდევ ერთი ნაბიჯით დაგვაახლოვა ჩვენს ისტორიულ მიზანთან. ამ მნიშვნელოვან გადაწყვეტილებას საქართველოს კონკურენციისა და მომხმარებლის დაცვის სააგენტო 10 წლიანი საიუბილეო თარიღით და  სიახლეებით ხვდება. სახელწოდებაში მომხმარებლის უფლების ნაწილის დამატება უფრო ზუსტად ასახავს სააგენტოს მისიას და მის ძირითად ამოცანებს. შიდა რეფორმის ფარგლებში შეცვლილი ორგანიზაციული სტრუქტურა კი უფრო მოქნილი გახდა ახალ ფუნქციებთან და სტატუსთან მიმართებაში.
2023 წელს, სააგენტომ 8 მოკვლევის საქმე დახურა, გამორჩეული იყო 3 შეთანხმებული ქმედების (კარტელი) თემა  - საწვავის, ფარმაციის და ონლაინ ბილეთების ბაზარზე. სამივე საქმეში დარღვევა იქნა დადგენილი. მოკვლევის 2 საქმეში სახელმწიფო ადმინისტრაციული უწყებების მიმართ რეკომენდაციები გაიცა, ერთ საქმეში არაკეთილსინდისიერი კონკურენციის ფაქტი დადასტურდა, ერთ საქმეში კი დომინანტობის ბოროტად გამოყენება არ იქნა დადგენილი.
გასული წლის მონიტორინგებიდან გამორჩეული იყო საბანკო დაწესებულებებში სადაზღვევო პროდუქტების რეალიზაციის ბაზრის შეფასება, სადაც სააგენტოს შეფასებით კონკურენციის შეზღუდვის გარკვეული რისკები იქნა დანახული. შესაბამისად, მარეგულირებლის მიმართ 6 რეკომენდაციაც გაიცა, რადგან ბაზარი უფრო გამჭვირვალე და კონკურენტუნარიანი გახდეს.
მუდმივ რეჟიმში მიმდინარეობს კომპანიების კონცენტრაციების ეფექტური კონტროლი. სამეწარმეო რეესტრის მონაცემების საფუძველზე კვარტალურად მოწმდება განხორციელებული კონცენტრაციები და შეუტყობინებლობის შემთხვევაში  შესაბამისი წარმოება იწყება. 2023 წელს 9 კონცენტრაციაზე  გავეცით თანხმობა.
პირველი ქეისი შედგა დემპინგის მიმართულებით, შესწავლის დაწყების შემდეგ იმპორტიორმა ფასების კორექტირება უზრუნველყო, რაც ადგილობრივი ინდუსტრიის მხრიდან სამართლიანად ჩაითვალა და შესწავლაც შეწყდა. კანონმდებლობამ პირველი ტესტი საკმაოდ კარგად გაიარა.
აქტიური და შედეგიანია მომხმარებელთა დაცვის მიმართულებით საქმიანობა, მომხმარებელი გრძნობს, რომ მოვაჭრესთან მიმართებაში მარტო არ არის და დარღვევის შემთხვევაში მოგვმართავს“ - საქართველოს კონკურენციისა და მომხმარებლის დაცვის სააგენტოს თავმჯდომარე, ირაკლი ლექვინაძე.
სააგენტოს თავმჯდომარის განცხადების მიხედვით, სააგენტო საქმიანობის 10 წელს ითვლის. 2014-2023 წლებში,  დასრულდა 49 მოკვლევის საქმე, 13 მონიტორინგი და 32 კონცენტრაციაზე გაიცა თანხმობა. სააგენტომ 100 სავალდებულოდ შესასრულებელი რეკომენდაცია გასცა სახელმწიფო ხელისუფლების/ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოებისადმი, ეკონომიკური აგენტებისადმი. მომხმარებლის უფლებების დაცვის მიმართულებით 500 000 ლარამდე პირდაპირი სარგებელი მიიღეს მომხმარებლებმა. დაჯარიმდა 11 მოვაჭრე.

The Georgian Competition and Consumer Agency has published its 2023 report
The Georgian Competition and Consumer Agency has released its report for the year 2023. The report provides a comprehensive overview of the Agency's efforts to strengthen competition policies and protect consumer rights. It includes detailed information regarding the activities carried out and the results achieved in pursuit of these goals.
Georgia is a candidate for EU membership! This decision moved us one step closer to our historic aim. The Georgian Competition and Consumer Agency welcome this major decision along with its 10th anniversary date and news. Adding the consumer right part to the name better represents the Agency's goal and primary responsibilities. The organizational structure altered as part of the internal reform, becoming more adaptable to new functions and statuses.
In 2023, the Agency closed eight investigation cases that involved three cartel topics - fuel, pharmacy, and online ticket markets. Violations were found in all three cases. In two reinvestigations, recommendations were issued to state administrative bodies. In one case, unfair competition was confirmed, while in the other, abuse of a dominant position was not established.
The effective control of company concentrations is continuing constantly. The implemented concentrations are monitored quarterly using data from the Public Registry, and in case of non-notification, appropriate proceedings are initiated. In 2023, we approved nine concentrations.
The first case in the direction of dumping has been revealed. After the study began, the importer made price adjustments that were deemed fair by the local industry, leading to the termination of the investigation. The legislation passed the initial test fairly well.
Consumer protection measures are active and functioning effectively. Consumers feel supported and empowered to report any violations made by traders“. Irakli Lekvinadze, the Chairman of the Georgian Competition and Consumer Agency.
As per the statement of the Agency's chairman, the Agency has been operating for ten years. In 2014-2023, the Agency has completed 49 investigation cases, 13 monitoring cases, and approved 32 concentrations. Additionally, the Agency has issued 100 mandatory recommendations to state authorities, local self-government bodies, and undertakings. As a result of consumer rights protection, consumers have received direct benefits up to 500,000 GEL. Furthermore, 11 traders were fined.