ირაკლი ლექვინაძემ ადამიანის უფლებათა დაცვისა და სამოქალაქო ინტეგრაციის კომიტეტზე 2023 წლის ანგარიში წარადგინა
საქართველოს კონკურენციისა და მომხმარებლის დაცვის სააგენტოს  თავმჯდომარე, ირაკლი ლექვინაძემ საქართველოს პარლამენტის ადამიანის უფლებათა დაცვისა და სამოქალაქო ინტეგრაციის კომიტეტზე უწყების საქმიანობის 2023 წლის ანგარიში წარადგინა.
ირაკლი ლექვინაძემ კომიტეტზე დეტალურად ისაუბრა კონკურენციის პოლიტიკის გაძლიერების და მომხმარებლის უფლებების დაცვის მიმართულებით განხორციელებულ აქტივობებზე და მიღებულ შედეგებზე, გამოწვევებზე გაამახვილა ყურადღება.
„2023 წელს, სააგენტომ 8 მოკვლევის საქმე დახურა, გამორჩეული იყო 3 შეთანხმებული ქმედების (კარტელი) თემა  - საწვავის, ფარმაციის და ონლაინ ბილეთების ბაზარზე. სამივე საქმეში დარღვევა იქნა დადგენილი. მოკვლევის 2 საქმეში სახელმწიფო ადმინისტრაციული უწყებების მიმართ რეკომენდაციები გაიცა, ერთ საქმეში არაკეთილსინდისიერი კონკურენციის ფაქტი დადასტურდა, ერთ საქმეში კი დომინანტობის ბოროტად გამოყენება არ იქნა დადგენილი.
გასული წლის მონიტორინგებიდან გამორჩეული იყო საბანკო დაწესებულებებში სადაზღვევო პროდუქტების რეალიზაციის ბაზრის შეფასება, სადაც სააგენტოს შეფასებით კონკურენციის შეზღუდვის გარკვეული რისკები იქნა დანახული. შესაბამისად, მარეგულირებლის მიმართ 6 რეკომენდაციაც გაიცა, რადგან ბაზარი უფრო გამჭვირვალე და კონკურენტუნარიანი გახდეს.
მუდმივ რეჟიმში მიმდინარეობს კომპანიების კონცენტრაციების ეფექტური კონტროლი. სამეწარმეო რეესტრის მონაცემების საფუძველზე კვარტალურად მოწმდება განხორციელებული კონცენტრაციები და შეუტყობინებლობის შემთხვევაში  შესაბამისი წარმოება იწყება. 2023 წელს 9 კონცენტრაციაზე  გავეცით თანხმობა“.
მისი განმარტებით, 2023 წელს, პირველი ქეისი შედგა დემპინგის მიმართულებით, შესწავლის დაწყების შემდეგ იმპორტიორმა ფასების კორექტირება უზრუნველყო, რაც ადგილობრივი ინდუსტრიის მხრიდან სამართლიანად ჩაითვალა და შესწავლაც შეწყდა.
„აქტიური და შედეგიანია მომხმარებელთა დაცვის მიმართულებით საქმიანობა, დადგინდა რამდენიმე მნიშვნელოვანი სტანდარტი. მომხმარებლის უფლებების დაცვის მიმართულებით 500 000 ლარამდე პირდაპირი სარგებელი მიიღეს მომხმარებლებმა. დაჯარიმდა 11 მოვაჭრე“, - განაცხადა საკომიტეტო მოსმენაზე ირაკლი ლექვინაძემ.

Irakli Lekvinadze presented the Agency's 2023 report to the Human Rights and Civil Integration Committee
Irakli Lekvinadze, Chairman of the Georgian Competition and Consumer Agency, presented the Agency's 2023 report to the Human Rights and Civil Integration Committee of the Parliament of Georgia.
Irakli Lekvinadze addressed the committee in detail the activities implemented to strengthen competition policy and protect consumer rights, as well as the obtained results and challenges.
“In 2023, the Agency closed eight investigation cases that involved three cartel topics - fuel, pharmacy, and online ticket markets. Violations were found in all three cases. In two reinvestigations, recommendations were issued to state administrative bodies. In one case, unfair competition was confirmed, while in the other, abuse of a dominant position was not established.
From last year's monitoring, market assessment of the supply/offer of insurance products in the process of realization of banking products was highly relevant. The assessment revealed potential risks of competition restriction. As a result, six mandatory recommendations were provided to the regulator to enhance market transparency and competitiveness.
The effective control of company concentrations is continuing constantly. The implemented concentrations are monitored quarterly using data from the Public Registry, and in case of nonnotification, appropriate proceedings are initiated. In 2023, we approved nine concentrations“.
According to him, in 2023, the first case in the direction of dumping has been revealed. After the study began, the importer made price adjustments that were deemed fair by the local industry, leading to the termination of the investigation.
“Consumer protection measures are active and functioning effectively. Several significant standards have been established. Consumers received direct benefits of up to 500,000 GEL. Eleven traders were fined," stated Irakli Lekvinadze during the committee hearing.