GCCA და შპს „ელსივაიკიკი გეს“ შორის პირობითი ვალდებულების ხელშეკრულება გაფორმდა
საქართველოს კონკურენციისა და მომხმარებლის დაცვის სააგენტომ (GCCA), მომხმარებლის სასარგებლოდ შპს „ელსივაიკიკი გესთან“ პირობითი ვალდებულების ხელშეკრულება  გააფორმა.
GCCA-სა და მოვაჭრეს შორის გაფორმებული შეთანხმების თანახმად, კანონის სავარაუდო დარღვევის აღმოსაფხვრელად, სააგენტოს გადაწყვეტილებით მოვაჭრეს დაევალა:
- გამოასწოროს კომპანიის შიდა პოლიტიკა და  კანონის მოთხოვნებს შეუსაბამოს;
- მომხმარებელს ქართულ ენაზე - მკაფიოდ, გასაგებად და სრულად მიაწოდოს კანონით განსაზღვრული ინფორმაცია. მათ შორის, ჩამოაყალიბოს კანონთან შესაბამისი მკაფიო საგარანტიო პირობები.
GCCA-ის გადაწყვეტილებით, ხელშეკრულების თანახმად, მოვაჭრეს განესაზღვრა 1  თვის ვადა -  სააგენტოს წინაშე ნაკისრი ვალდებულებები შესასრულებლად.
ინფორმაციისთვის:  2024 წლის იანვარი - მაისის თვის მონაცემებით, მომხმარებელთა ჯგუფის უფლების 28 დარღვევის ფაქტი დადასტურდა 46 საქმეზე. სააგენტოს მიერ დაკისრებული ვალდებულების არშესრულების გამო 16 მოვაჭრეს 22 საქმეზე  ჯარიმა დაეკისრა ჯამში 17 512 ლარი, მომხმარებლის სასარგებლოდ, პირობითი ვალდებულების აღების შესახებ 60 საქმეზე - 55 შეთანხმება გაფორმდა.

The GCCA signed a commitment agreement with „LC Waikiki”
The Georgian Competition and Consumer Agency (GCCA) signed a commitment agreement with the company „LC Waikiki” in favor of the consumer.
In accordance with the agreement signed between the GCCA and the trader, in order to eliminate the alleged violation of the law,  the trader was instructed to:
- Comprehensibly and fully provide the information to a consumer defined by the law in the national language of Georgia;
According to the GCCA decision and as per the agreement, the trader was given a one-month period to fulfill the obligations to the Agency.
For information: According to data from January to May 2024, 28 violations of the consumer group's rights were confirmed in 46 cases. In 22 cases, 16 traders were fined 17 512 GEL for failing to comply with the Agency's obligations. In favor of consumers, 55 commitment agreements were signed in 60 cases.