GCCA-ის მიერ დაკისრებული ვალდებულებების შეუსრულებლობის გამო მოვაჭრეებს ჯარიმა დაეკისრათ
საქართველოს კონკურენციისა და მომხმარებლის დაცვის სააგენტოს (GCCA) მიერ დაკისრებული ვალდებულებების შეუსრულებლობის გამო, 2024 წლის ივნისის თვეში,  5 მოვაჭრეს ჯარიმა დაეკისრა. საკითხი ეხება - „მომხმარებლის უფლებების დაცვის შესახებ“ საქართველოს კანონის დარღვევის ფაქტს, რომლის საფუძველზეც, GCCA-ის გადაწყვეტილების შესაბამისად, მოვაჭრეებს ევალებოდათ - თავისი სავაჭრო პოლიტიკის კანონის შესაბამისი მუხლების მოთხოვნებთან შესაბამისობაში მოყვანა.
GCCA-ის მიერ წარმოებული მიმდინარე მონიტორინგის ფარგლებში დადგინდა, რომ უწყების მიერ მიღებული გადაწყვეტილებები  არ შესრულდა. შესაბამისად, შპს „ოპატრეიდს“ - 6524 ლარი და 68 თეთრი, ნუგზარ ყურბანოვს - 600 ლარი, ანარ ასლანოვს - 600 ლარი, შპს „9 დრაგონს იმპერიას“  - 600 ლარი და ონლაინ მაღაზია „urbanindustry”-ს - 600 ლარის ოდენობით ჯარიმა დაეკისრათ.
- GCCA-ის განმარტებით, ჯარიმის დაკისრება მოვაჭრეებს  სააგენტოს გადაწყვეტილების შესრულების ვალდებულებისგან არ ათავისუფლებს. ასევე, დაჯარიმების პროცედურას უწყება ახორციელებს მას შემდეგ, რაც დარღვევის დადასტურების შემდეგ - კომპანია მომხმარებლის უფლებების დაცვის მიმართულებით გაცემულ ვალდებულებებს არ შეასრულებს.
- დარღვევის დადასტურების შემთხვევაში, GCCA-ის გადაწყვეტილების დადგენილ ვადაში შეუსრულებლობის ან არაჯეროვნად შესრულების შემთხვევაში, მოვაჭრეს  ჯარიმა ეკისრება, რომლის ოდენობა არ უნდა აღემატებოდეს მოვაჭრის წინა ფინანსური წლის წლიური ბრუნვის 2%-ს. ამასთანავე, იგი 600 ლარზე ნაკლები არ უნდა იყოს. 12 თვის განმავლობაში მოვაჭრის მიერ დარღვევის გამეორება გამოიწვევს დაკისრებული ჯარიმის გაორმაგებას.
ინფორმაციისთვის: 2023 წლიდან დღემდე, GCCA-ის მიერ დაკისრებული ვალდებულების შეუსრულებლობის გამო, 40 მოვაჭრე დაჯარიმდა, ჯამში  - 50 000 ლარამდე. მომხმარებლის სასარგებლოდ, ანაზღაურდა, დაახლოებით,  500 000 ლარზე მეტი.

Traders were fined for failing to comply with GCCA requirements
In June 2024, the Georgian Competition and Consumer Agency (GCCA) imposed penalties on five traders for failing to fulfill their commitments. The case concerns a violation of the Law of Georgia on the Protection of Consumer Rights, which, according to the Agency's decision, obligated the traders to align their trade policy with the relevant articles of legislation.
As a result of the monitoring implemented by the Agency, it was determined that the decision taken by the Agency was not implemented. Accordingly, a fine of 6524,68 GEL was imposed on "Opatrade", Nugzar Kurbanov - 600 GEL, Anar Aslanov - 600 GEL, LLC "9 Dragons Imperia" - 600 GEL and online store "Urbanindustry" - 600 GEL.
- According to the GCCA, being fined does not exempt the trader from complying with the Agency's decision. The Agency initiates the penalty procedure only after verifying the violation if a company fails to fulfill its obligations towards the protection of consumers' rights.
- In case of confirmation of violation, when a trader fails to execute or improperly executes a decision of the Agency within the period determined by the Agency, the trader shall be penalized. The amount of penalty shall not exceed 2 % of the annual turnover of the trader for the preceding financial year. Besides, it should not be less than 600 GEL.  If, during a period of 12 months, a trader commits a violation repeatedly, he/she shall be subject to a penalty which is double the amount of the previously imposed penalty.
For information: Since 2023, 40 traders have received fines of up to 50,000 GEL for failing to meet the Agency's requirements. The consumers received about 500,000 GEL in compensation.