GCCA-მ “უსამართლო კომერციული საქმიანობის შესახებ” ICPEN-ის მიერ ორგანიზებულ საერთაშორისო კვლევაში მიიღო მონაწილეობა
საქართველოს კონკურენციისა და მომხმარებლის დაცვის სააგენტომ (GCCA),  მომხმარებელთა დაცვისა და აღსრულების საერთაშორისო ქსელის (ICPEN) მიერ ორგანიზებულ პროექტში მიიღო მონაწილეობა, რომელიც  ელექტრონული კომერციის სექტორში მოქმედი კომპანიების შემოწმებას ითვალისწინებდა.
კვლევის ფარგლებში, რომელშიც 26 ქვეყნის მომხმარებლის დაცვის უწყება იყო ჩართული, დადგინდა რომ მოვაჭრეების ვებ-გვერდებისა და მობილური აპლიკაციების უმეტესობა, სააბონენტო მომსახურების გაწევის დროს, შეცდომაში შემყვან შაბლონებს (Dark Pattern) იყენებს. აღნიშნული ქმედება მოვაჭრეების მხრიდან ინტერნეტ პლატფორმებზე ფიქსირდება და მისი ძირითადი მიზანია სხვადასხვა მანიპულაციებით მომხმარებლის არჩევანზე ზეგავლენის მოხდენა, რომელიც, შესაძლოა, მის საუკეთესო ინტერესებს არ შეესაბამებოდეს.
პროექტის ფარგლებში, საქართველოს კონკურენციისა და მომხმარებლის დაცვის სააგენტოს (GCCA) მიერ  6 მოვაჭრე გადამოწმდა, რომელთა 87%, მინიმუმ, ერთ შეცდომაში შემყვან პირობას/შაბლონს იყენებდა. GCCA-ის მიერ ასევე დადგინდა, რომ კომპანიები, ყველაზე ხშირად, ინტერნეტ სავაჭრო გვერდზე, ინფორმაციის განთავსებისას ისეთ ფორმას მიმართავენ (ფოტო, გრაფიკა, ფერები), რომელიც მომხმარებელზე ზეგავლენის მოხდენის (interface interference) და შენაძენის გაკეთებისკენ არის მიმართული.
ICPEN-ის მიერ ჩატარებული კვლევა 2024 წლის 29 იანვრიდან 2 თებერვლამდე პერიოდს მოიცავს და 26 უწყების მიერ სულ  642 მოვაჭრის ვებ-გვერდი და მობილური აპლიკაცია შემოწმდა. კვლევის ფარგლებში გამოყენებულ იქნა ეკონომიკური თანამშრომლობისა და განვითარების ორგანიზაციის (OECD) მიერ დადგენილი უსამართლო კომერციული პირობისთვის/შაბლონისთვის დამახასიათებელი ექვსი ინდიკატორი.  მიღებული შედეგების მიხედვით, კომპანიების 75.7%,  მინიმუმ, ერთ შეცდომაში შემყვან პირობას/შაბლონს (Dark pattern) იყენებს, ხოლო 66.8% - ორს ან მეტს. პროექტის ფარგლებში დამუშავებული ინფორმაციის შედეგად, Dark pattern-ის მზარდი გავრცელება ონლაინ სექტორში დადასტურდა. შესაბამისად, GCCA აღნიშნული დასკვნის შედეგებს და ტენდენციებს  აღსრულების პროცესში გაითვალისწინებს.
2023 წლიდან, GCCA არის ICPEN პარტნიორი, რომელიც მომხმარებლის დაცვის უწყებების 70-ზე მეტ წევრ ქვეყანას აერთიანებს. ორგანიზაციის მისიაა  წევრ სააგენტოებს შორის თანამშრომლობის გაძლიერება და საუკეთესო, საერთაშორისო პრაქტიკის, რესურსების გაზიარებით, მომხმარებლის უფლებების დაცვის ხელშეწყობა.
ინფორმაციისთვის: საქართველოს კონკურენციისა და მომხმარებლის დაცვის სააგენტო (GCCA) 2022 წლიდან მომხმარებლის დაცვის შესახებ“ კანონს, ხოლო 2024 წლიდან „ელექტრონული კომერციის შესახებ“ კანონს აღასრულებს. დარღვევის შემთხვევაში, როგორც იურიდიული ასევე ფიზიკური პირი უფლებამოსილია შეავსოს სპეციალური განაცხადის ფორმა - https://gcca.gov.ge/index.php?m=401 და გამოაგზავნოს ელ-ფოსტაზე consumer@gcca.gov.ge . დაზუსტებული ინფორმაციის მისაღებად შეგიძლიათ დარეკოთ GCCA-ის ცხელ ხაზზე 15 20.

GCCA took part in the annual International Consumer Protection and Enforcement Network (ICPEN) Sweep
GCCA participated in the annual International Consumer Protection and Enforcement Network (ICPEN) Sweep, which examined websites and mobile apps for using dark patterns in the marketing of subscription services.
The global internet sweep that examined the websites and mobile apps of traders together with 26 other consumer protection enforcement authorities has found that the majority of traders employed at least one dark pattern. Dark patterns commonly found in online user interfaces that steer, deceive, coerce, or manipulate consumers into making choices that often are not in their best interests.
The websites and mobile apps of 642 traders within the annual International Consumer Protection and Enforcement Network (ICPEN) Sweep, which took place between January 29 and February 2, 2024, were examined, together with 26 other consumer protection enforcement authorities. Sweepers evaluated the sites and apps based on six indicators identified by the Organisation for Economic Cooperation and Development (OECD) as being characteristic of dark commercial patterns. According to the results, 75.7% of the traders employed at least one dark pattern, and 66.8% of them used two or more dark patterns. The sweep confirmed the growing prevalence of dark patterns in the online trade.
GCCA examined 6 traders within the project; 87% of them utilised at least one dark pattern. Furthermore, the GCCA sweepers found that a type of dark pattern, such as interface interference, was encountered especially frequently during the sweep. Consequently, GCCA will follow up on these findings in the enforcement process.
Since 2023, GCCA has been a committed partner of ICPEN, an organisation of over 70 consumer protection law enforcement authorities. This partnership provides a forum for regular exchanges between consumer protection agencies and encourages cross-border cooperation to provide greater consumer protection across the globe.
FYI: The Georgian Competition and Consumer Protection Agency (GCCA) enforces the Law on Consumer Protection rights from 2022 and the Law on Electronic Commerce from 2024. In case of breach of consumer rights, both a legal entity and an individual are entitled to fill in a particular application form - https://gcca.gov.ge/index.php?m=401 and send it to the E-mail consumer@gcca.gov.ge