საქართველოს კონკურენციისა და მომხმარებლის დაცვის სააგენტომ(GCCA), ევროკავშირის მიერ დაფინანსებული TAIEX-ის (ევროკომისიის ტექნიკური დახმარებისა და ინფორმაციის გაცვლის ინსტრუმენტი) მისიის ფარგლებში, დადებითი შეფასება და რეკომენდაციები მიიღო.
GCCA-სა და TAIEX-ს შორის გამართული სამუშაო შეხვედრების მიზანს წარმოადგენდა ქართული კონკურენციის კანონმდებლობის გაუმჯობესება და ევროკავშირის შესაბამის კანონმდებლობასთან თანხვედრის შეფასება.
მნიშვნელოვანია აღინიშნოს, რომ TAIEX-ის ექსპერტების მიერ დადებითად შეფასდა GCCA-ის, როგორც კონკურენციის პოლიტიკის აღმასრულებელი უწყების ინსტიტუციური დამოუკიდებლობა და სიძლიერე. მათ შორის, ადამიანური რესურსების კვალიფიკაცია კონკურენციის პოლიტიკის აღსრულებისა და ადვოკატირების მიმართულებით. განსაკუთრებული ყურადღება გამახვილდა კონცენტრაციების კონტროლის პროცესში GCCA-ის გვერდის ავლით განხორციელებული კონცენტრაციების მონიტორინგისა და რეაგირების მექანიზმებზე.
კონკურენციის პოლიტიკის აღსრულების სრულყოფისა და ევროკავშირის შესაბამის სამართლებრივ აქტებთან უფრო მეტად აპროქსიმაციის მიზნით, TAIEX-ის ექსპერტების მიერ GCCA-ის მიმართ რამდენიმე რეკომენდაცია გაიცა. კერძოდ, სახელმწიფო დახმარებების კონტროლის მექანიზმების დახვეწის, ეკონომიკურ აგენტებთან მიმართებით ჯარიმის გამოყენების სახელმძღვანელო მითითებების განახლების და თანამშრომლობის პროგრამის ფარგლებში ცნობიერების ამაღლების, სახელმძღვანელო წესების შემუშავების მიმართებით.
ინფორმაციისთვის: 2020 წელს, საქართველოს კონკურენციის კანონმდებლობაში მნიშვნელოვანი ცვლილებები განხორციელდა და ევროკავშირის სტანდარტებთან შესაბამისობაში მოექცა. ევროკავშირის მიერ დაფინანსებული TWINNING-ის პროექტის ექსპერტების შეფასებით, რომელიც სააგენტოში 2 წლის განმავლობაში მიმდინარეობდა, საქართველოსა და ევროკავშირის კანონმდებლობის შესაბამისობა კონკურენციის მიმართულებით 75%-ია, რაც 2022 წელს, 60%-ს შეადგენდა.

Georgian Competition and Consumer Agency (GCCA), as part of a mission funded by the European Union through TAIEX (Technical Assistance and Information Exchange Instrument of the European Commission), received a positive assessment and recommendations.
The goal of the working meetings between GCCA and TAIEX was to enhance Georgian competition law and assess its compatibility with the relevant legislation of the European Union.
Notably, TAIEX experts gave the GCCA positive evaluation for institutional independence and strength as a body that enforces competition laws. One of them is the qualification of human resources to enforce and promote competition policy. The experts also paid particular attention to the  monitoring and reaction mechanisms of concentrations implemented via bypassing the GCCA.
Several recommendations have been made by TAIEX experts to enhance enforcement of competition policy and align it with EU legal acts for the GCCA. These recommendations include improving control mechanisms for state aid, updating guidelines for imposing fines on undertakings, and increasing awareness through the lenience program by developing guidelines.
For information: In 2020, significant changes were made to Georgian competition legislation to align it with EU standards. According to the assessment conducted by experts from the EU-funded TWINNING project, Georgian competition law presently aligns with EU law in terms of competition at a rate of 75%, compared to 60% in 2022.