საქართველოს მთავრობამ მომხმარებლის უფლებების დაცვის პირველ ეროვნულ სტრატეგიას მხარი დაუჭირა
საქართველოს მთავრობამ მომხმარებლის უფლებების დაცვის პირველ ეროვნულ სტრატეგიას მხარი დაუჭირა. დოკუმენტი მომხმარებლის დაცვის სამართლებრივი და ინსტიტუციური ბაზის შემდგომ განვითარებას და მომხმარებელთა დაცვის მიმართულებით უწყებების კოორდინაციის გაძლიერებას ისახავს მიზნად. ოთხწლიანი სტრატეგია ითვალისწინებს მათ შორის საკანონმდებლო, ინსტიტუციურ და პრაქტიკულ ცვლილებებს, მომხმარებლებისა და ბიზნესის ცნობიერების ამაღლებას, საერთაშორისო და ადგილობრივ ორგანიზაციებთან თანამშრომლობის გაუმჯობესებას და სხვა მნიშვნელოვან ნაბიჯებს, რომელთა გადადგმა საჭიროა სექტორში არსებული გამოწვევების გადასაჭრელად.
დოკუმენტი ეყრდნობა მომხმარებელთა დაცვის სფეროში საერთაშორისო გამოცდილებას და მოიცავს მომხმარებელთა უფლებების დაცვის ახალ დღის წესრიგს, ეკონომიკური თანამშრომლობისა და განვითარების ორგანიზაციის(OECD) რეკომენდაციებს, გაეროს ვაჭრობისა და განვითარების კონფერენციის(UNCTAD) ანგარიშებს. სტრატეგია ასევე ითვალისწინებს ევროკავშირის უახლეს კანონმდებლობას მომხმარებელთა დაცვის მიმართულებით და 2015 წელს, გაეროს მდგრადი განვითარების სამიტზე მიღებულ მიზნებს (Sustainable Development Goals, SDGs) - მსოფლიოს განვითარების „დღის წესრიგი“ 2015-2030 წლებისთვის.
მომხმარებლის უფლებების დაცვის პირველი ეროვნული სტრატეგიის დოკუმენტი საქართველოს კონკურენციისა და მომხმარებლის დაცვის სააგენტოს ინიციატივით და სექტორის მარეგულირებელი უწყებების - ეროვნული ბანკის, კომუნიკაციების კომისიის, სემეკის, დაზღვევის სახელმწიფო ზედამხედველობის სამსახურის და სურსათის ეროვნული სააგენტოს ჩართულობით მომზადდა. სამუშაო პროცესში მონაწილეობდნენ ევროკავშირის მიერ დაფინანსებული TWINNING-ის პროექტში ჩართული საერთაშორისო ექსპერტები, საჯარო უწყებების, არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლები, ბიზნესასოციაციის წევრები და სხვა დაინტერესებული მხარეები.
„მომხმარებლის უფლებების დაცვის შესახებ“ კანონი საქართველოს პარლამენტმა 2022 წელს მიიღო და მის აღმასრულებელ უწყებად საქართველოს კონკურენციისა და მომხმარებლის დაცვის სააგენტო(GCCA) განისაზღვრა.

The Government of Georgia supported the first national strategy for the protection of consumer rights
The Georgian government has supported the first national strategy for the protection of consumer rights. The document aims to strengthen the legislative and institutional framework for consumer protection, as well as improve coordination among consumer protection authorities. The four-year strategy includes proposals for legal, institutional, and practical enhancements, promoting consumer and business awareness, improving collaboration with international and local organizations, and other important measures to address challenges in the sector.
The strategy reflects the international experience gained in the field of consumer protection. Among them, the new agenda for the protection of consumer rights, the recommendations of the Organization for Economic Cooperation and Development (OECD), the reports of the United Nations Conference on Trade and Development (UNCTAD). Also, the latest legislation of the European Union in the direction of consumer protection and the goals adopted at the UN Sustainable Development Summit in 2015 (Sustainable Development Goals, SDGs) - the World Development "Agenda" for 2015-2030.
The Georgian Competition and Consumer Agency, in collaboration with sector regulatory bodies - National Bank of Georgia, the National Energy and Water Supply Regulatory Commission of Georgia, the Communications Commission, the National Food Agency and the State Insurance Supervision Service of Georgia, has prepared the first national strategy document for the protection of consumer rights. The strategy was developed with the assistance of international experts involved in the EU-funded TWINNING project, representatives from public bodies, non-governmental organizations, business associations, and other interested parties.
In 2022, the Parliament of Georgia adopted the Law of Georgia on the Protection of Consumer Rights, the Georgian Competition and Consumer Agency (GCCA) was designated as the executive body responsible for enforcing this law.