GCCA-ის მიერ ცემენტის წარმოების სექტორში განხორციელებულ კონცენტრაციაზე თანხმობა გაიცა
საქართველოს კონკურენციისა და მომხმარებლის დაცვის სააგენტომ(GCCA), ფ/პ „ემინ უჩარის“ მიერ შპს „ჯერმან ცემენტ ლტდ-ის“ 100%-იანი წილის შეძენის გზით განხორციელებული კონცენტრაცია კონკურენტულ გარემოსთან თავსებადად მიიჩნია.
მნიშვნელოვანია აღინიშნოს, რომ აღნიშნული კონცენტრაცია სააგენტოს გვერდის ავლით განხორციელდა. შესაბამისად, GCCA-ის  გადაწყვეტილებით, აღნიშნულ კომპანიას დაევალა - განხორციელებული კონცენტრაციის შესახებ შეტყობინების კანონმდებლობით დადგენილი სახით სააგენტოში წარმოდგენა, ხოლო კონცენტრაციის შეუტყობინებლობის გამო, ფ/პ ემინ უჩარს დაეკისრა ჯარიმა.
სააგენტოს მიერ მიღებული ინფორმაციის ანალიზის შედეგად დადგინდა, რომ განსახილველი კონცენტრაციის მონაწილე მხარეები და მათთან დაკავშირებული კომპანიები ეკონომიკურ საქმიანობას ახორციელებენ სხვადასხვა ბაზრებზე და შესაბამისად, სააგენტოს შეფასებით, განხორციელებული კონცენტრაცია შესაბამის ბაზარზე არ ახდენს არსებით გავლენას და თავსებადია კონკურენტულ გარემოსთან.
ინფორმაციისთვის: GCCA-ს წინასწარ სავალდებულო წერილობით შეტყობინებას ექვემდებარება კონცენტრაცია თუ მისი მონაწილე პირების ჯამური ერთობლივი შემოსავალი, საქართველოს ტერიტორიაზე, წინა ფინანსური წლის მდგომარეობით, 20 მილიონ ლარს აღემატება და ამასთან, კონცენტრაციის მონაწილე მინიმუმ ორი პირიდან თითოეულის ერთობლივი შემოსავალი 5 მილიონ ლარზე მეტია. GCCA-ის გვერდის ავლით, მის მიერ შეტყობინების განხილვამდე ან უარყოფითი დასკვნის მიუხედავად, სავალდებულო შეტყობინებას დაქვემდებარებული კონცენტრაციის განხორციელების შემთხვევაში, შეტყობინების წარდგენის ვალდებულების მქონე პირი ჯარიმდება.
2024 წელს, 9 კონცენტრაციაზე გაიცა თანხმობა. იანვარი-ივნისის თვის ჩათვლით, GCCA-ის მიერ 35 924 კონცენტრაცია გადამოწმდა. ამ დროისათვის, განხილვის ეტაპზეა 1 კონცენტრაცია.

The Georgian Competition and Consumer Agency (GCCA) has approved the acquisition of 100% of the shares of "German Cement Ltd" by N/P "Emin Uchari" as compatible with the competitive environment.
The concentration mentioned was implemented without the Agency's approval. As a result, the GCCA has ordered the involved company to submit a notification of the concentration to the Agency as required by law. Due to the failure to notify the Agency about the concentration, N/P Emin Uchar was fined.
Based on the information analyzed by the Agency, it has been determined that the companies involved in the concentration and their affiliated companies operate in separate markets. Therefore, the Agency's assessment concludes that the concentration will not significantly affect the relevant market and is in line with a competitive environment.
For information: Concentration is subject to notification to the Agency if the aggregate (total) joint income of its participants on the territory of Georgia, exceeds 20 million GEL and the joint income of at least two persons participating in the concentration exceeds 5 million GEL for the previous financial year. In case of bypassing the Competition Agency subject to the mandatory notification, before the Agency reviews the notification or despite the negative conclusion, the person with the obligation to submit the notification shall be fined.
In 2024, the Agency has approved 9 concentrations. Between January and June, the GCCA checked 35,924 concentrations. Currently, one concentration is under study.