საქართველოს კონკურენციისა და მომხმარებლის დაცვის სააგენტოში (GCCA), 2024 წლის ცხრა თვის მონაცემების მიხედვით, მომხმარებლის უფლებების დაცვის მიმართულებით, 639 განაცხადი დაფიქსირდა. მათ შორის, გენდერული ნიშნით განმცხადებლების პროცენტული მაჩვენებელი შეადგენს - 70% ქალი და 30% მამაკაცი.
- აღნიშნულ პერიოდში, GCCA-ის გადაწყვეტილებით, მომხმარებელთა ჯგუფის უფლების 65 დარღვევის ფაქტი დადასტურდა - 132 საქმეზე.
- GCCA-ის მიერ დაკისრებული ვალდებულების შეუსრულებლობის გამო 42 მოვაჭრეს - 71 საქმეზე ჯარიმა დაეკისრა, ჯამში - 43 701 ლარი.
- მომხმარებლის სასარგებლოდ, პირობითი ვალდებულების აღების შესახებ 125 საქმეზე - 108 შეთანხმება გაფორმდა, რაც ნიშნავს, რომ მოვაჭრეებმა აიღეს ვალდებულება - საქმიანობის შიდა პოლიტიკა შეცვალონ და იმ მომხმარებელთა უფლებები აღადგინონ, რომელთაც, სავარაუდოდ, მათი სავაჭრო პოლიტიკის შედეგად ზიანი მიადგა.
მომხმარებლის მიერ შემოსული განაცხადების 68% ონლაინ ვაჭრობის ფაქტს ეხება, ხოლო 32% ნივთის ადგილზე შეძენის შემთხვევას. რეგიონების მიხედვით, 85%-ით თბილისი ლიდერობს, შემდეგ ადგილს იკავებს აჭარა 4%, რომელსაც მოყვება იმერეთი 2%, სამეგრელო ზემო სვანეთი 2% და სხვა რეგიონები.
მომხმარებლის მიერ სააგენტოში შემოსული განაცხადების მიხედვით, თანხის უკან დაბრუნების მოთხოვნაზე დაფიქსირდა 211, ნაკლიანი ნივთის შეკეთებასა ან დაბრუნებაზე 197, ნაკლოვანი მომსახურებისას უფლების აღდგენაზე 107, დადგენილ ვადაში საქონლის მიწოდებაზე 39, ნივთის უპირობოდ დაბრუნებაზე 23, ფასის მითითებაზე 15, ხოლო სხვა დანარჩენზე 47.
საანგარიშო პერიოდში, 73%-ს საბითუმო და საცალო ვაჭრობის სექტორი იკავებს, ტრანსპორტი და დასაწყობება 12%-ს, ხელოვნება, გართობა და დასვენება 4%, ხოლო სხვა სახის საქმიანობა 11%-ს.
მომხმარებლის უფლებების დარღვევის დადასტურების შემთხვევაში აუცილებელია შეავსოთ სპეციალური განაცხადის ფორმა - https://gcca.gov.ge/index.php?m=401 და გამოაგზავნოთ ელ-ფოსტაზე consumer@gcca.gov.ge. დაზუსტებული ინფორმაციის მისაღებად შეგიძლიათ დარეკოთ GCCA-ის ცხელ ხაზზე 15 20

Women submit 70% of the complaints to the GCCA on consumer rights protection
In the first eight months of 2024, the Georgian Competition and Consumer Agency (GCCA) registered 639 applications related to consumer rights protection. Among them, the percentage of applicants by gender is 70% women and 30% men.
- During the reporting period, according to the GCCA’s decision, the 65 facts of violations of the rights of the consumer group were confirmed in 132 cases.
- Due to non-fulfillment of the obligation imposed by the GCCA, 42 traders were fined in 71 cases, in total - 43 701 GEL.
- The Agency signed 108 commitment agreements in favor of the consumer on 125 cases. This means the traders have made an obligation - to change its internal policy and to restore the rights of those consumers who allegedly suffered damages due to the trader’s policy in the past.
68% of the applications received by the consumer refer to online trading, and 32% to the case of purchasing the item on the spot. According to regions, Tbilisi continues to lead with 85%, Adjara with 4%, which is followed by Imereti with 2%,  and other regions.
According to the received applications, the demand for a refund is 211, the repair or return of a defective item is 197,  107 for restoring the right to a defective service, 39 for items delivered within the specified time frame, 23 for the unconditional return of the item, and the rest is 47.
In the reporting period, according to the received applications, 73% is the wholesale and retail sector, transport and warehousing 12%, arts, entertainment, and leisure 4%, and 11% other activities.
In case of confirmation of violation of consumers rights, a specific application form - https://gcca.gov.ge/index.php?m=401 should be completed and submitted to consumer@gcca.gov.ge.  Please call the Agency's hotline at 15 20  for more information.