GCCA-მ ინფორმაციის მიუწოდებლობის გამო ეკონომიკური აგენტი დააჯარიმა
საქართველოს კონკურენციისა და მომხმარებლის დაცვის სააგენტოში(GCCA) შპს „პოსეიდონი 2022“-ის საჩივრის  საფუძველზე,  საქმის შესწავლა დასაშვებობის ეტაპზე მიმდინარეობს.
საკითხი ეხება   კომპანიების შპს ,,გოლდენ ფიშ ბათუმის“ და შპს ,,ზუნდაგის“ მიერ ,,კონკურენციის შესახებ“ საქართველოს კანონის მე-7 მუხლის(კონკურენციის შემზღუდველი შეთანხმებები) სავარაუდო დარღვევას, ხოლო შპს ,,გოლდენ ფიშ ბათუმის“ ნაწილში, დამატებით, ამავე კანონის მე-6 მუხლის (დომინანტური მდგომარეობის ბოროტად გამოყენება) სავარაუდო დარღვევასაც.
საქმისათვის არსებითი მნიშვნელობის მქონე გარემოებების დადგენის მიზნით, სააგენტომ გამოითხოვა შესაბამისი დოკუმენტაცია კომპანია - შპს ,,გოლდენ ფიშ ბათუმისგან“. აღნიშნულმა კომპანიამ, GCCA-ის წერილის ჩაბარების მიუხედავად, განსაზღვრულ ვადაში გამოთხოვილი დოკუმენტაცია არ წარმოადგინა. შესაბამისად, ეკონომიკურ აგენტს - შპს ,,გოლდენ ფიშ ბათუმს“ დაეკისრა ჯარიმა - 3 000 ლარის ოდენობით.
ინფორმაციისთვის: ,,კონკურენციის შესახებ“ საქართველოს კანონის 32-ე მუხლის პირველი პუნქტის საფუძველზე, GCCA-ს მიერ მოთხოვნილი ინფორმაციის მისთვის მის მიერვე განსაზღვრულ ვადაში მიუწოდებლობის ან არასწორი/არასრული ინფორმაციის მიწოდების შემთხვევაში, იურიდიულ პირს ეკისრება ჯარიმა - 3 000 ლარის, ხოლო ფიზიკურ პირს − 1 000 ლარის ოდენობით.
2024 წელს, დასრულდა 2 მოკვლევის საქმე და 3 მიმდინარე რეჟიმშია. საანგარიშო პერიოდში, GCCA-ის გადაწყვეტილებით, 7 საჩივარზე დაუშვებლობის გადაწყვეტილება იქნა მიღებული.

As a result of the complaint filed by "Poseidon 2022" Ltd, the Georgian Competition and Consumer Agency (GCCA) is currently investigating the case at the admissibility stage.
The case concerned the alleged violation of Article 7 of the Law of Georgia on Competition (restrictive agreements) by the companies "Golden Fish Batumi" Ltd and "Zundagi" Ltd, as well as the alleged violation of Article 6 (abuse of a dominant position) on the part of "Golden Fish Batumi".
In order to assess the circumstances of the case, the Agency requested relevant documentation from the company, "Golden Fish Batumi" Ltd. Despite receiving the GCCA letter, the company failed to submit the needed documentation within the time frame specified. A fine of 3,000 GEL was levied on the undertaking, "Golden Fish Batumi" Ltd.
For information: According to the first paragraph of Article 32 of the Law of Georgia on Competition - In case of failing to the information requested by the Agency on the basis of this Law within the time limit determined by the Agency, or provision of incorrect or incomplete information to the Agency, a legal entity shall be fined in the amount of GEL 3,000, and a natural person in the amount of GEL 1,000
In 2024, two investigative cases were completed, and three are ongoing. During the reporting period, the GCCA concluded the 7 complaints inadmissible.