GCCA-მ ბათუმში თევზით ვაჭრობის სექტორში მოკვლევა დაიწყო
საქართველოს კონკურენციისა და მომხმარებლის დაცვის სააგენტომ(GCCA), ქ. ბათუმში, ე.წ. მელკიმორიის ბაზრობაზე, იმპორტირებული თევზით ვაჭრობის სექტორში, მოკვლევა დაიწყო.
საკითხი ეხება - შპს „პოსეიდონი 2022“-ის მიერ სააგენტოში შემოტანილ საჩივარს კომპანიების შპს ,,გოლდენ ფიშ ბათუმის“ და შპს ,,ზუნდაგის“ მიერ კონკურენციის შესაძლო შემზღუდველ შეთანხმებებს. ასევე, ერთ-ერთი მოპასუხე ეკონომიკური აგენტის მხრიდან დომინანტური მდგომარეობის ბოროტად გამოყენებას.
მნიშვნელოვანია აღინიშნოს, რომ საკითხის დასაშვებობის შესწავლის ეტაპზე, საქმისათვის არსებითი მნიშვნელობის მქონე გარემოებების დადგენის მიზნით,  კომპანია - შპს ,,გოლდენ ფიშ ბათუმისგან“ სააგენტომ  დოკუმენტაცია გამოითხოვა, რაც სააგენტოში არ იქნა წარმოდგენილი. შესაბამისად, ეკონომიკურ აგენტს  3 000 ლარის ოდენობით ჯარიმა დაეკისრა.
კონკურენციის შესაძლო საწინააღმდეგო ქმედებების დადგენის, ფაქტებზე დროული რეაგირებისა და აღმოფხვრის მიზნით, საქართველოს კონკურენციისა და მომხმარებლის დაცვის სააგენტოს თავმჯდომარის გადაწყვეტილებით, შეიქმნა მოკვლევის ჯგუფი, რომელიც საჩივარში დასმულ საკითხებს დეტალურად შეისწავლის.
ინფორმაციისთვის: სააგენტო გადაწყვეტილებას იღებს მოკვლევის დაწყებიდან 6 თვის ვადაში. საკითხის მნიშვნელობისა და სირთულის გათვალისწინებით, შესაძლოა, საქმის შესწავლა 18 თვემდე გაგრძელდეს.
2024 წელს, დასრულდა 2 მოკვლევის საქმე და 4 მიმდინარე რეჟიმშია. საანგარიშო პერიოდში, GCCA-ის გადაწყვეტილებით, 7 საჩივარზე დაუშვებლობის გადაწყვეტილება იქნა მიღებული.

GCCA has launched an investigation into the fish trade sector in Batumi
The Georgian Competition and Consumer Agency (GCCA) has launched an investigation into the imported fish trade sector at the Melkimori market in Batumi.
This investigation follows a complaint from "Poseidon 2022" Ltd regarding potential anti-competitive agreements between two companies, "Golden Fish Batumi" Ltd and "Zundagi" Ltd. Additionally, there are concerns regarding the abuse of a dominant position by one of the companies involved in this case.
It is important to note that, during the examination of the case's admissibility, the Agency requested documentation from "Golden Fish Batumi" to understand the essential circumstances surrounding the matter. However, the company failed to provide the requested documents. As a result, the undertaking received a fine of 3,000 GEL.
To investigate potential anti-competitive actions, the Chairman of the Georgian Competition and Consumer Agency established a research group. This group will conduct a thorough investigation into the issues raised in the complaint to address and resolve them promptly.
For information: The Agency makes a decision within six months of starting an investigation. However, due to the importance and complexity of some cases, the duration can extend up to 18 months. In 2024, 2 investigation cases were completed, 4 are still ongoing. During this reporting period, the GCCA issued decisions of inadmissibility for 7 complaints.